Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Ważna wiadomość dla stojących w kolejkach na granicy. Wczoraj w nocy ministerstwo zdrowia wprowadziło nowe wytyczne. Osoby pracujące w kraju sąsiednim i kierowcy nie muszą wypełniać już kart lokalizacyjnych.

Karta lokalizacyjna

Informacja to obiegła dzisiaj rano internet i media. Na stronach rządowych ciężko doszukać się jednak źródłowego dokumentu. Zapytaliśmy więc o to komendanta placówki Straży Granicznej w Świecku ppłk Krzysztofa Krawca.

- Tak to prawda. Dostaliśmy takie wytyczne. Osoby zatrudnione w kraju sąsiednim i jadące do pracy nie muszą wypełniać kart lokalizacyjnych – potwierdził. Obowiązku tego nie mają także kierowcy zawodowi obsługujący pojazd samochodowy w transporcie drogowym.

Obowiązek wypełniania karty informacyjnych nadal mają wszyscy Polacy niepracujący zagranicą, np. wracający do naszego kraju z urlopu albo zagranicznej podróży.

W dalszym ciągu wszystkim osobom przekraczającym granicę będą sprawdzane dokumenty (paszport lub dowód osobisty oraz dokument poświadczający zatrudnienie). Będzie też mierzona temperatura.

Wg szacunków resortu, wprowadzone zmiany mają zmniejszyć kolejki na granicach i przyspieszyć odprawę podróżnych.

---

AKTUALIZACJA: Dotarliśmy do dokumentu źródłowego, na mocy którego zaczęła obowiązywać w/w zmiana. To pismo Janusza Cieszyńskiego (podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia) do Tomasza Pragi, komendanta głównego Straży Granicznej. ZOBACZ DOKUMENT

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Tomasz_S 2020-03-19 11:49
Właśnie wyczytałem na innym portalu informacyjnym , że do Poznania na komisariat przyszła kobieta, która miała odbyć 14 dniową kwarantannę w wyznaczonym w Słubicach miejsju. Uciekła z tego lokalu, po jedym dniu, bo powiedziała, że jest wegatarianką, a do jedzenia dali jej chleb i kiełbasę. W artykule jest też informacja, że Kobieta jest bezdomna i na codzień przebywała w Berlinie. Plusem jest to, że nie miała gorączki i właśnie Poznańscy Policjanci wiozą ją ponownie do Słubic.

Dlatego właśnie przypadku, byłem za zamknięciem granic, bo jedni potrafią się dostosować, a inni będę stwarzać zagrożenie.

link do artykułu:
epoznan.pl/news-news-103974-kobieta_objeta_kwarantanna_zglosila_sie_na_komisariat_na_jezycach_uciekla_z_wyznaczonego_miejsca_w_slubicach_bo_jest_wegetarianka_a_dali_jej_kielbase
#2 Redakcja Słubice24.pl 2020-03-19 11:53
Tak, zgadza się. Właśnie o tym piszemy, rozmawialiśmy też z naszymi służbami.
#3 swierciu 2020-03-19 12:16
to musi byc dokument poswiadczajacy zatrudnienie w firmie niemieckiej, czy moze byc polskiej tylko wykonywanie pracy na terenie niemiec?
#4 Dekameron 2020-03-19 12:22
Tomasz_S widać, ze nadal nie rozumiesz tematu i rozsiewasz dezinformację. Jedną kwestia jest uniemożliwienie pracownikom polskim w DE przekraczania granicy bez przechodzenia kwarantanny, a druga powrót polskich obywateli w ogóle. To są dwie różne kwestie.
#5 Bogdano 2020-03-19 12:30
A co z Polakami, zatrudnionymi legalnie w Holandii i przebywającymi w Polsce na urlopie? Czy mogą bez przeszkód, mając zaświadczenie o zatrudnieniu, po zakończeniu urlopu wrócić do pracy w Holandii? Może komendant placówki SG w Świecku mógłby udzielić takiej informacji? Bo z artykułu wynika, że dotyczy to tylko państwa sąsiedniego.
#7 Redakcja Słubice24.pl 2020-03-19 12:33
@Bogdano

Przepisy rozporządzenia tu są jasne, dotyczy to tylko osób pracujących w tzw. kraju sąsiednim, w innym wypadku gdy wracasz, to trafiasz na 14 dni do kwarantanny.

Wyjazd z kraju odbywa się bez żadnych restrykcji, możesz to zrobić w każdej chwili.
#8 Dekameron 2020-03-19 12:36
Bogdana - wyjechać z kraju możesz. Granica zestrony niemieckiej nie jest zamknięta.
#9 Tomasz_S 2020-03-19 13:17
Nie uważam bym rozsiewał dezinformację - nikogo nie wprowadzam w błąd swoimi wypowiedziami.

Najzwyczajniej w Świecie boję się tego co się dzieje, i przeraża mnie, to że Ludzie są tak bardzo nieodpowiedzialni. Rzoumiem, też Ciebie, że potrzeba jest dojazdu do pracy.

Może poprostu należałoby zamknąć granicę dla wjeżdzających do Polski, a zostawić możliwość swobodnego przemieszczania się osobom pracująym po drugiej stronie mostu, z zachowaniem obecnych przepisów badania temperatury przy wyjeździe i wjeździe?

Jak widać pytań i przemyśleń każdy z nas ma dużo.
#10 pan x 2020-03-19 21:40
Ta granica to ściema niektórych Niemców też puszczają jadą po papierosy i wracają

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.