Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Brakowało w Słubicach miejsca, gdzie mieszkańcy w każdym wieku mogliby aktywnie spędzać czas? To teraz będzie! Park przy al. Niepodległości przejdzie całkowitą przemianę. Będą place zabaw, boiska i atrakcje jakich jeszcze u nas nie było.

park niepodleglosci_2020

Nie raz na naszym forum oraz facebookowym profilu odbywały się gorące dyskusje na temat braku takich miejsc. Władze gminy dostrzegły problem i postanowiły zrewitalizować liczący blisko 2,5 ha park przy Alei Niepodległości. Obecnie jest tam jedno, niewielkie boisko oraz przyrządy do ćwiczeń. Ale ma być zupełnie inaczej.

- Zdaję sobie sprawę, że mieszkańcom brakowało miejsca na wypoczynek i rekreację. Dlatego zdecydowaliśmy się na podjęcie wyzwania. Wspomniany park nadaje się do tego idealnie – mówi burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak.

Nie tylko place zabaw

Przedstawiona wizualizacja robi wrażenie. Na terenie parku powstanie kilka placów zabaw dla dzieci w różnych wieku, dostosowanych dla niepełnosprawnych. Będą karuzele, huśtawki, zestawy zabawowe i linowe.

Pomyślano też o osobach dbających o kondycję fizyczną. Dla nich zostanie wybudowane boisko do koszykówki, siłownia pod chmurką z urządzeniami typu work-out. Zaplanowano też parking, elementy małej architektury, ławki, nowe alejki, publiczną toaletę.

Ale najbardziej ucieszą się osoby lubiące jeździć na rolkach i hulajnogach, których jest coraz więcej. - Z myślą o nich powstanie specjalny tor do jazdy z muldami, czyli tzw. pumptrack – podkreśla burmistrz. Urząd Miejski w Slubicach udostępnił już wstępną wizualizację nowego parku, którą prezentujemy poniżej.

park wiz1

ZOBACZ WIĘKSZY ROZMIAR


Prace już ruszyły

Jak wyjaśnia M. Olejniczak, prace przygotowawcze i sporządzanie dokumentacji technicznej już się rozpoczęły. A jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to sama budowa mogłaby ruszyć na przełomie lat 2021/2022. Będzie to dla gminy duże wyzwanie, dlatego inwestycja zostanie podzielona na dwa lub trzy etapy.

Jej koszt szacowany jest na 6 mln złotych. Główne finansowanie ma pochodzić z budżetu gminy, ale włodarze deklarują, że będą też starać się o dodatkowe wsparcie, głównie ze środków unijnych.

ZOBACZ PLAN NOWEGO PARKU

Tereny zielone zostaną

M. Olejniczak uspokaja osoby, które obawiają się o rosnące w parku drzewa. – Chcemy, aby to miejsce pozostało zielone, a przebywanie w nim sprawiało słubiczanom przyjemność, także w letnie dni. Całość została tak zaplanowana, żeby zachować istniejący drzewostan – podkreśla.

Wg deklaracji burmistrza zostanie wyciętych 7 drzew, a tereny zielone będą stanowić 72% zagospodarowywanego terenu.

Inwestycja z rozmachem


Pozostałe liczby związane ze skalą inwestycji też zapowiadają się ciekawe. Powstanie 900 m2 miejsc do uprawiania sportu, 1500 m2 ciągów pieszych, a blisko 4000 m2 pokryje bezpieczna dla użytkowników, przede wszystkim dzieci, nawierzchnia syntetyczna.

Całość ma być zabezpieczona kamerami monitoringu, a o komfort odwiedzających park zadba nowe oświetlenie. Park będzie ogólnodostępny i czynny przez 24 godziny na dobę. A kiedy będzie gotowy? Wstępne szacunki włodarzy Słubic mówią o roku 2023.

---

Co sądzicie o planowanych zmianach? Podoba wam się park w nowym wydaniu? Dajcie znać w komentarzach. Poniżej kilka fotek przedstawiających obecny stan tego miejsca.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Lechita 2020-01-09 16:13
Skoro 7 drzew będzie wyciętych, to minimum 7 nowych powinno być zasadzonych. Parking obok głównej alejki spacerowej, gdzie auta nie powinny jeździć, serio? To jest ta "ekologia"?
#2 Jaro252 2020-01-09 16:13
Patrząc na te zdjęcia to tylko toalety nie ma reszta jest . Przydałby się może jeszcze posterunek policji lub straży miejskiej .
#3 ja28rek 2020-01-09 17:50
Super, bo tam tylko ludzie sikali i kupy stawiali. Od strony garaży można by było dosadzić trochę drzew. Możliwe że w parku jest trochę sadzonek które wystarczyło by tylko wykopać i przesadzić. Nie trzeba było by kupować nowych drzew, bo te które tam rosną są bardzo odporne na podmokły teren i na warunki miejskie.
#4 Lechita 2020-01-09 18:10
Jeszcze zapomniałem dodać - to nazwa "Park Pionierów Słubic" jest nieoficjalna, że tutaj jej nie wymieniono? Może miasto by pomyślało przy okazji, by nazwa stała się oficjalna.
#5 Rob 2020-01-09 19:30
#1 Piwosz 2020-01-09 16:13
Skoro 7 drzew będzie wyciętych, to minimum 7 nowych powinno być zasadzonych. Parking obok głównej alejki spacerowej, gdzie auta nie powinny jeździć, serio? To jest ta "ekologia"?

Cały park w drzewach a i tak znajdzie się jakiś malkontent, któremu ciągle coś nie pasuje. Ręce opadają.
#6 Lechita 2020-01-09 19:41
@Rob - jak Ci się podoba, że będzie parking wraz z dojazdem w miejscu, gdzie dziś jest alejka spacerowa, to prawda - ręce opadają.
#7 STEFIX 2020-01-09 19:48
Piwosz wieczna maruda. Tak podoba mi się. Plan jest super pomyślany. Dojazd od strony ulicy., miejsca parkingowe, bo GDZIEŚ trzeba auto postawić jak się przyjedzie do parku. No chyba, że na partyzanta na trawniku albo komuś garaż zastawić. W Słubicach to sami ekolodzy co latają z aparatami i cykają fotki złego parkowania. A jak ktoś pomyśli o nowych miejscach to wielka krytyka. Nie stawiać na trawniczku. Lepiej niech pies sra i nikt nie sprząta. Na pustynie sie wyprowadź. Tam nie ma korków i parkingów.
#8 Lechita 2020-01-09 19:55
Chyba zapomniałeś się przelogować Rob/STEFIX. Miejsca parkingowe można było zrobić od uliczki dojazdowej do ZEC, no ale tak wielka aglomeracja, że teraz do parku będzie trzeba jechać samochodem z ulicy Wandy (najlepiej 3-litrowym), by zażyć rekreacji i "natury". Nowe miejsca parkingowe niech powstają tam gdzie trzeba, a nie wśród terenów zielonych. Jak Ci się podoba, to wyprowadź się gdzieś na betonową pustynię i tam marudź.
#9 STEFIX 2020-01-09 20:23
Ja nie marudzę, wręcz odwrotnie, jestem zachwycony. 8) To ty marudzisz, stara pierdoło.
Co do logowania to bez komentarza, bo żal.pl. Cieszę się, że są inni takiego zdania jak ja.
Pozdrów swojego kompana z barykady.
#10 Lechita 2020-01-09 20:36
"Pozdrów swojego kompana z barykady." - o ciekawe, wiesz więcej niż ja, bo nie przypominam sobie bym miał kompanów z barykady, no ale STEFIX vel Rob wie wszystko - pewnie też był na tej barykadzie. Skończ już i przestań marudzić, każdy ma swoje zdanie i jak Ci się nie podoba moje, to nie komentuj, ktoś Cię o to prosił? Chwal co chcesz i jak chcesz, ale nie narzucaj innym swojego zdania. Nie pozdrawiam.
#11 audi200s4 2020-01-09 20:38
Najlepiej niech zrownaja Słubice z ziemią i nic nie będzie
Cieszcie się że coś się dzieje a nie tak jak w np. Żary
Żagań tam świat w latach 90 się zatrzymał a wam wszystkim
Ciągle źle... ????
#12 expeone18 2020-01-10 11:03
:) nice
#13 Zafiras 2020-01-10 15:26
Dobrze by było usunąć parę garaży i park połączyć aleją z mini parczkiem obok rolniczaka,przy ulicy krótkiej. Miejsca parkingowe są potrzebne,ale może bliżej garaży? W miejscu rurociągu,który lepiej było by wkopać w ziemię? To są koszta,ale park będzie ładniejszy.
#14 mateuszek 2020-01-12 00:47
Stanowcze nie dla parkingu przy obecnej alejce spacerowej w kierunku działek i dojście do stadionu !!! Ewentualnym miejscem parkingowym na samochody to może być droga dojazdowa do kotłowni !
#15 niusia_nati 2020-01-14 07:40
Pomysł super:)- dobrze, że zostanie zachowana zieleń i drzewa, jednakże zgadzam się z poprzednimi wypowiedziami że parking jest zbędny- w szczególności od tej strony- to jedyna droga gdzie można spokojnie spacerować z wózkiem czy też wielu rowerzystów i działkowiczów z niej korzysta..... I niech tak zostanie! ,:)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.