Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
benzydamina

Benzydamina to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) stosowany w leczeniu objawowym stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Leki z benzydaminą mają szerokie zastosowanie i mogą być aplikowane zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Dlatego można je spotkać w postaci tabletek, aerozoli, sprayów oraz płynów do płukania, ale i maści, czopków, roztworów do irygacji. Główną zaletą benzydaminy jest to, że pozwala wyciszyć ognisko bólu i zadziałać przeciwzapalnie, antyseptycznie oraz przeciwobrzękowo, zachowując jednocześnie wysoki profil bezpieczeństwa.

Benzydamina - czym jest i jak działa

Benzydamina (łac. Benzydaminum) to pochodna indazolu - heterolitycznego związku aromatycznego, od którego wywodzi się wiele substancji stosowanych w dzisiejszym lecznictwie. Benzydaminę zsyntetyzowano w 1964 roku we włoskiej firmie farmaceutycznej Angelini, po czym wprowadzono na rynek europejski, jako jeden z pierwszych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wydawanych bez recepty.

Benzydamina wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ponieważ ma zdolność do kumulowania się w zakażonej tkance i stabilizowania małych naczyń błon komórkowych, poprawia ich odporność na działanie szkodliwych substancji wytwarzających się w toku procesu zapalnego. Ale benzydamina nie tylko wspiera organizm w walce z zakażeniem, lecz także stara się je ograniczać, wpływając na białe i czerwone krwinki oraz hamując syntezę prostaglandyn i leukotrienów (biorących udział w rozwoju zapalenia).

Działanie przeciwbólowe benzydaminy opiera się na zmniejszeniu napięcia mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych.

Benzydamina - zastosowanie

Benzydamina to substancja lecznicza o bardzo szerokim spektrum zastosowania. Najczęściej jest wykorzystywana w leczeniu miejscowym zakażenia górnych dróg oddechowych oraz stanów zapalnych jamy ustnej. Stosuje się ją więc zwłaszcza w formie pastylek do ssania, aerozoli i płynów do płukania przy bólu gardła, owrzodzeniach, aftach, chorobach dziąseł, dolegliwości ekstrakcji zęba, a także w profilaktyce zapaleń jamy ustnej po terapiach onkologicznych.

Kolejnym przeznaczeniem benzydaminy jest łagodzenie objawów przy chorobach układu moczowo-płciowego, na przykład zapaleniach pochwy czy szyjki macicy. Tego typu medykamenty najczęściej przybierają postać globulek, maści, irygatorów do płukania.

Benzydamina znajduje ponadto zastosowanie w dolegliwościach narządu ruchu. Maści i żele z tą substancją aktywną zaleca się nie tylko przy uogólnionych bólach mięśniowych oraz sztywności karku, lecz także takich urazach, jak skręcenia i naciągnięcia.

Coraz częściej wykorzystuje się ją również w leczeniu zakrzepicy żył powierzchniowych. Dzięki temu, że benzydamina ogranicza zapalenie, a dodatkowo przeciwdziała agregacji (łączeniu) płytek krwi z czerwonymi krwinkami, będących przyczyną powstawania zakrzepów, może skutecznie wspomagać leczenie stanów zapalnych naczyń krwionośnych.

Benzydamina - wskazanie

Leki z benzydaminą odznaczają się wysokim profilem bezpieczeństwa. Wynika ono z dwóch kwestii. Po pierwsze, benzydamina jest substancją wysoce skuteczną o niskiej toksyczności. W podaniu miejscowym zachowuje duże stężenie w miejscu objętym leczeniem oraz niewielkie, 5-procentowe, we krwi. Po drugie, nie zaburza pracy przewodu pokarmowego, o ile oczywiście nie jest przyjmowana na czczo - gdyż zażywanie wszelkich środków przeciwzapalnych na pusty żołądek jest ogólnie niewskazane.

Mając na uwadze powyższe, benzydamina jest lekiem skutecznym i bezpiecznym, jaki może być stosowany nawet przez osoby starsze, kobiety ciężarne oraz dzieci (w formie aerozolu nawet przez niemowlęta). Ze względu na unikalne właściwości jest jednym z leków z grupy NLPZ najczęściej przepisywanych przez internistów i pediatrów. Leki z benzydaminą świetnie sprawdzają się przy leczeniu ogólnym i wspomagającym, choć ich stosowanie nie powinno trwać dłużej niż tydzień, ze względu na ryzyko reakcji uczuleniowej. Poza tym nie powinny z nich korzystać osoby nadwrażliwe na substancje o działaniu przeciwzapalnym.

[artykuł partnerski]
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.