Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
To już piąty raz kiedy słubiccy licealiści gościli izraelskich uczniów. Tym razem, uczniowie ze słubickiego liceum wspólnie z uczniami z frankfurckiego OSZ i  izraelskiej szkoły średniej w Katzir, spędzili wspólnie kilka dni w Łagowie. Oprócz zajęć integracyjnych brali udział w warsztatach fotograficznych.

Uczniowie porównywali w grupach, co wiedzą o pozostałych partnerach, o ich historii, ich państwie, oraz jaki stereotypowy, często nieprawdziwy wizerunek partnera  można sobie wyrobić tylko na podstawie zdjęć i wiadomości z różnych mediów. Podczas warsztatów fotograficznych, oprócz poznawania technik i podstawowych zasad fotografowania, tworzyli własne portrety, portrety ilustrujące ich marzenia oraz portrety ilustrujące ich aktualny stan ducha. To, co zostalo im na zawsze, to wrażenie niezwykłego podobieństwa marzeń, spostrzeżeń, niepewności, obaw i nadziei, to wrażenie, że młodzi ludzie nawet z odległego państwa nie różnią się od siebie tak bardzo, nawet jeśli są innej narodowości.

Po wspólnym pobycie w Łagowie izraelscy uczniowie zamieszkali na kilka dni w rodzinach polskich i niemieckich uczniów, uczestników projektu. Jednocześnie nadal brali udział w przygotowanych spotkaniach i warsztatach w Słubicach i we Frankfurcie. Pobyt u rodzin, uczestniczenie w życiu polskich i niemieckich uczniów, to również integralna część projektu, to możliwość konfrontacji stereotypowych wyobrażeń o danym narodzie z rzeczywistością.
{multithumb popup_type=greybox}
mt_gallery:
Po ponad tygodniowym, wspólnym pobycie w Łagowie, Słubicach i we Frankfurcie, pożegnano partnerów z Izraela, ale już szykujemy się na rewizytę. Zaraz po Świętach Wielkanocnych polska i niemiecka grupa młodzieży, wraz z opiekunami, spotka się kolejny raz z grupą izraelską, tym razem już w Izraelu.

Polskim koordynatorem projektu, pośrednikiem językowym i opiekunem polskiej młodzieży podczas obu części projektu jest Dorota Rutka, nauczyciel Zespołu Szkół Licealnych w Słubicach.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie) - Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz ze środków budżetu państwa.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.