Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Problemy z płynnością ruchu drogowego wokół Słubic były przedmiotem spotkania burmistrza Mariusza Olejniczaka z szefem Zarządu Dróg Wojewódzkich Pawłem Tonderem. Jednym ze sposób ma poprawę sytuacji ma być budowa… dwóch rond.

korek kunowice_137
Zakorkowana droga wojewódzka nr 137

Decyzja co do powstania pierwszego z nich już zapadła i niedługo ruszą roboty drogowe. Mowa o skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 137 z ul. Obozową, czyli słynną krzyżówkę przy Hotelu Horda, która często się korkuje.

- Ta inwestycja usprawni ruch i poprawi bezpieczeństwo. Gmina dawno o nią zabiegała – wyjaśnia rzecznik Urzędu Miejskiego w Słubicach Beata Bielecka. Bezpośrednim inwestorem jest tu Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Z efektów spotkania z dyrektorem tej instytucji (i jego zastępcą Grzegorzem Szulcem) jest zadowolony burmistrz M. Olejniczak, który swoim gościom przedstawił problemy z jakimi borykają się Słubice i wskazał, gdzie jeszcze można usprawnić ruch. Chodzi o skrzyżowanie drogi wojewódzkiej z ulicą Srebrną w Kunowicach.

- Dodatkowe rondo w tym miejscu nie tylko skomunikowałoby osiedle Widok i leżące po drugiej strony drogi osiedle Zielone Wzgórza z drogą wojewódzką, ale także wyhamowało ruch przy wjeździe do Kunowic od strony Słubic - podkreśla burmistrz.

Ustalenia z dzisiejszego spotkania są takie, że ZDW przygotuje wstępną dokumentację, która pozwoli rozeznać się w kosztach przygotowania projektu i zrealizowania takiej inwestycji. Gmina Słubice jest gotowa w nich partycypować. Była również rozmowa o budowie chodnika od ulicy Jeziornej do szkoły w Kunowicach. Tu także gmina deklaruje udział finansowy.

korek most_bg
Zakorkowany most to coraz bardziej powszechny widok

Rzeczniczkę burmistrza zapytaliśmy o ostatnie kłopoty na drogach wokół Słubic i kwestię obwodnicy. – To akurat nie było przedmiotem spotkania, bo budowa obwodnicy to kompetencja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Mogę jedynie zapewnić, że od początku kadencji burmistrz intensywnie działa w tym kierunku i dwukrotnie spotykał się w tej sprawie z dyrektorem zielonogórskiego oddziału GDDKiA Markiem Langerem – tłumaczy B. Bielecka.

Na ręce pani rzecznik przekazaliśmy również sugestie internautów o współpracy ze stroną niemiecką w zakresie kierowania ruchem w samym Frankfurcie. Chodzi głównie o skrzyżowanie tuż za mostem granicznym, które staje się wąskim gardłem w przypadku dużego natężenia ruchu z jakim ostatnio borykają się Słubice. Obiecała przyjrzeć się sprawie.

Do tematu korków i organizacji ruchu drogowego wokół Słubic będziemy wracać.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 mkwitowski 2019-08-20 16:22
Pomysł rond ma przyszłość o ile autostradą nie będzie się korkowała i most w Słubicach inaczej dalej tak będą korki. Ja bym zażądał obwodnicy inaczej zamkną bym wjazd dla pojazdów ciężarowych do Słubic. I niech Generalna dyrekcja się martwi
#2 Zenobiusz 2019-08-20 17:30
Rondo na Obozowej - ok, jestem w stanie to zrozumieć. Ale w Kunowicach? Po co? Dla kogo? Jeśli już to przydałoby się przebudować krzyżówkę koło szkwarka. Rondo czy chociaż pasy do prawo i lewoskrętu.

Skoro burmistrz "dwukrotnie spotykał się w tej sprawie z dyrektorem zielonogórskiego oddziału GDDKiA" to z niecierpliwością czekamy na informacje o przebiegu tych spotkań. Konkrety! Za długo słyszymy już o tym, ze burmistrz się spotyka - ten czy poprzednik.

@mkwitowski: Pomysł z zakazem wjazdu ciężarówek do miasta ciekawy - pytanie czy władze miasta mają takie kompetencje.
#3 Dr. Sommer 2019-08-20 19:08
Rondo przy hotelu Horda to bardzo dobry pomysl.
A zakaz wjazdu ciezarowek do miasta to jak? Towar do Lidla, Biedronek itp. bedzie przeladowywany przed miastem na osly? A paliwo do naszych licznych stacji benzynowych?
#4 mkwitowski 2019-08-20 20:43
Jeżeli chodzi o zakaz wjazdu to oczywiście zaopatrzenie będzie mogło wjechać ale samochody przelotowe won
#5 mateuszek 2019-08-20 23:34
Co tam ronda na trasie kunowickiej, kto udroźni w mieście dwupasmówke w niedzielne popołudnie, blokują niemieccy kierowcy jadący do Frankfurtu. Momentami zablokowane oba pasy aź do stacji paliw ,,Orlen" , wjazd do miasta zablokowany całkowicie. ...
#6 dodo32 2019-08-21 09:10
Jak sobie pomyślę o rondzie koło Hordy, to śmiech mnie ogarnia. Przy takich korkach dopiero się narobi....będziemy stać w kółku, na rondzie i nie będzie przejazdu.
#7 Zenobiusz 2019-08-21 09:30
@dodo32 - zgodnie z przepisami nie wolno wjeżdżać na skrzyżowanie jeśli opuszczenie go nie jest możliwe. Tyle teoria.... :)
#8 dodo32 2019-08-21 12:42
@Zenobiusz-teoria teorią a życie życiem :)
#9 kryjo 2019-08-23 14:21
Jak to dla kogo ? czy pan wie ile mieszkańców Kunowic z oś. Widok dojeżdża do pracy .Poniedziałek jest to niemożliwe
#10 ania75slubice 2019-08-23 15:06
Ronda tylko jeszcze bardziej zakorkują wjazd do Słubic.
#11 Zenobiusz 2019-08-24 11:05
@kryjo: "Poniedziałek jest to niemożliwe". Znaczy, że w poniedziałki ci ludzie nie chodzą do pracy? A tak na poważnie: myślę, że lepszym rozwiązaniem byłyby tam światła z czujką - coś jak jest w Słubicach na skrzyżowaniu Al. Niepodległości z Narutowicza. Kosztowałoby to zdecydowanie mniej niż rondo a budowa trwałaby kilka dni a nie tygodni.

Oczywiście, że mieszkańcy tamtego osiedla generują jakiś ruch ale bez przesady, że jest on tak duży. Podałem przykład gdzie rondo przydałoby się dużo bardziej niż tam.
#12 Jacek 2019-08-24 12:49
A ja proponuje czujniki ruchu zamontować na skrzyżowaniu ul. 1-go Maja z ul.Folwarczną. Niestety od momentu uruchomienia tam ponownie sygnalizacji świetlnej jest tylko gorzej. A poza tym to te światła po godzinie 16tej powinny być wyłączane ponieważ już nie ma ruchu od strony bazaru.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.