Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zmobilizowała cały kraj. Także w Słubicach odbyły się uroczystości upamiętniające ten zryw niepodległościowy. Uroczystość obserwowaliśmy z redakcyjnym obiektywem.

Powstanie Warszawskie

Władze gminy oraz mieszkańcy Słubic spotkali się na placu Sybiraków. Równo o godz. 17 zawyły syreny alarmowe, a następnie głos zabrał burmistrz Mariusz Olejniczak.

- Dziękuję, że możemy wspólnie tę chwilę uczcić i pomyśleć o tych, którzy walczyli – mówił do zgromadzonych. Podziękował za obecność Wolfgangowi Neumannowi, szefowi Rady Miejskiej z sąsiedniego Frankfurtu. – To symbol pojednania polsko-niemieckiego. Mam nadzieję, że będziemy nadal żyć w tak dobrych stosunkach jak obecnie – podkreślał.

Za ofiary powstańczych walk zmówiono modlitwę, którą poprowadził duszpasterz akademicki ks. Rafał Mocny. - Prośmy z ufnością o zbawienie wszystkich poległych w walce o wolność naszej ojczyzny – tymi słowami zainicjował duchową refleksję.

W uroczystościach wzięło udział nieco ponad 50 osób. Oprócz przedstawicieli władz byli też zwykli mieszkańcy, członkowie rozmaitych organizacji i instytucji. Pod znajdującym się na placu Pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę złożyli wspólnie wiązanki kwiatów.

Poniżej nasz materiał z uroczystości.Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Wiesław 2019-08-02 10:20
Wstyd dla władz miasta. Impreza zupełnie nieudana!!!

Ja się pytam: gdzie harcerze, mundurowi, poczty sztandarowe, służby??? A żeby nawet mikrofonu zabrakło? Jak macie robić taką farsę, lepiej było sobie odpuścić.
#2 Zenobiusz 2019-08-02 10:56
Dobrze, że w ogóle coś było.

Ale: kawałek dalej jednostka OSP - nie można było podjechać na plac? Słychać było, że syrena wyje więc te 50 metrów nikogo by nie zbawiło. Brak innych służb - policji, SM, czy harcerzy właśnie - słabo.
Brak nagłośnienia - bardzo słabo: SMOK, SOSiR, szkoły, kościoły, osoby prywatne - zorganizowanie tego to żaden problem.
Zainteresowanie mieszkańców - bez komentarza. W internecie tak łatwo być patriotą. W realnym życiu już nie.
#3 cinek88 2019-08-03 01:58
A CZY ZWOLENNICY PLATFORMY OBYWATELSKIEJ WZOREM SWOICH WARSZAWSKICH PRZYJACIÓŁ, WYWIESILI FLAGĘ LGBT ZE ZNAKIEM POLSKI WALCZĄCEJ???
#4 mafefka 2019-08-06 16:33
Przyszli Ci ,co pamiętają od lat -było poprzedzone zaproszenie przez Burmistrza do wszystkich mieszkańców..Uczczono pamięć i to najważniejsze -splendory i poklaski są niepotrzebne.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.