Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
1 sierpnia 1944 r. o godz. 17. wybuchło powstanie warszawskie. W 75. rocznicę tego wydarzenia w całym województwie lubuskim zabrzmią syreny alarmowe, żeby oddać hołd uczestnikom i ofiarom powstania. W Słubicach uroczystości odbędą się na placu Sybiraków.

godzina w_slubice

O tej dacie pamięta pewnie niemal każdy Polak – 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie.

W heroicznej walce trwającej 63 dni poległo lub zaginęło 16 tys. powstańców, 20 tys. zostało rannych, 15 tys. trafiło do niewoli. To nie koniec tragicznego bilansu: w wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Dlatego właśnie co roku, nie tylko w Warszawie, odbywają się uroczystości, które o nim przypominają.

1 sierpnia 2019 roku o godz. „W” na obszarze całego województwa lubuskiego zawyją syreny alarmowe. Również w Słubicach rozlegnie się dźwięk syren, który będzie trwał 3 minuty.

Same syreny to jednak nie wszystko. Burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak zachęca mieszkańców do przyjścia na plac Sybiraków. - Chcemy oddać hołd tym, którzy ponieśli śmierć i tym, którzy przeżyli. Spotkajmy się jutro o godz. 17, aby pokazać, że pamiętamy o bohaterstwie powstańców – zachęca burmistrz.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.