Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

syria kebab

Bogactwo i różnorodność kuchni syryjskiej to zasługa wielowiekowego przenikania się różnych kultur i cywilizacji. Na terenie dzisiejszej Syrii zamieszkiwali m.in. Umajjadzi, Abbasydzi i Turkowie Osmańscy (wpływ tych ostatnich na kształt współczesnej kuchni syryjskiej jest prawdopodobnie największy). Sztuka kulinarna tego regionu bazuje na mięsie, głównie jagnięcinie i baraninie, oraz dużej ilości warzyw: bakłażanie, cukinii, pomidorach, ogórkach, czosnku, ciecierzycy, soczewicy, bobie (fasola fava), kapuście, kalafiorze, liściach winogron, kiszonej rzepie, oliwkach. Chętnie sięga się tutaj także po miód, pistacje, miętę i nasiona sezamu. Chociaż kuchnia syryjska pod wieloma względami przypomina kuchnie innych państw tej części świata – Libanu, Jordanii czy Iraku – nie można jej odmówić indywidualnego, niepowtarzalnego charakteru. Oto pięć syryjskich przysmaków, których każdy powinien spróbować:

Meze

Meze to popularne na całym Bliskim Wschodzie oraz na Bałkanach przystawki, podawane przed daniem głównym, zazwyczaj w towarzystwie pieczywa. Typowy zestaw syryjskich meze obejmuje:

  • Hummus, czyli pastę z ciecierzycy, masła sezamowego (tahini), oliwy z oliwek, soli, pieprzu i soku z cytryny.
  • Tabbouleh, czyli sałatkę z bulguru i pomidorów, z dodatkiem takich składników jak: czosnek, cebula, papryka, ogórki, mięta, cytryny i natka pietruszki.
  • Mutabbal, czyli puree z bakłażana z czosnkiem, tahini, oliwą z oliwek i solą.
  • Falafel, czyli okrągłe, smażone kotleciki z ciecierzycy.
  • Fattoush, czyli sałatkę z ogrodowych, sezonowych warzyw i drobinek zarumienionego chleba pita.
  • Oliwki, sery i labneh, czyli jogurt podobny w smaku do kwaśnej śmietany.
Kebab

W Syrii możemy spotkać się aż z 26 odmianami tej pysznej potrawy. Ważnym dodatkiem do kebabów jest tutaj pikantny pomidorowy sos na bazie przyprawy znanej jako „pieprz Aleppo”. Niektóre ze słynnych syryjskich kebabów to: hindi (jagnięcina, pomidory, melasa z granatów, papryka i cebula); kamayeh (mięso, trufle, cebula i różne odmiany orzechów); khashkhash (jagnięcina lub wołowina, papryczki chili, czosnek i orzechy piniowe); karaz (klopsiki z jagnięciny, wiśnie i wiśniowy sos).

Mahshi

Mahshi to słynne danie z cukinii lub bakłażanów. Warzywa te wypełnia się farszem z mielonej wołowiny lub baraniny, ryżu i orzechów.

Kubbeh (także kibbech lub kibbe)

Do dziś nie wiadomo, gdzie dokładnie narodziło się to pyszne danie, a kwestia ta jest przedmiotem ciągnącego się od dawna sporu między Libanem a właśnie Syrią. Ale odłóżmy konflikty na bok, wszak kuchnia powinna być tą częścią życia, która łączy, a nie dzieli. Kubbeh to krokiety z bulguru i jagnięciny. Czasami formuje się je w kulkę, a czasami w bardziej podłużny, wrzecionowaty kształt. To właśnie dzięki tej charakterystycznej formie w czasie II Wojny Światowej Brytyjczycy ochrzcili ten specjał mianem „syryjskiej torpedy”. Podobnie jak w przypadku kebab także kubbeh występuje w Syrii w wielu rozmaitych wersjach. Szczególnie godne wyróżnienia są: Halab (z ryżową skorupką); hamid (z dodatkiem soku z cytryny); labaniyyeh (z jogurtem); safarjaliyyeh (z pigwą); summa'iyyeh (z sumakiem, czyli przyprawą robioną z owoców, a czasem też liści rośliny o tej samej nazwie).

Słodycze

Syryjczycy uwielbiają słodkie przekąski. Najpopularniejsze z nich to:
  • Ba'lawah, czyli warstwowe ciasto wypełnione orzechami i zanurzone w syropie miodowym (atr), zwykle krojone na małe trójkąciki lub romby.
  • Kanafeh, czyli deser przygotowywany z cieniutkiego ciasta (podobnego trochę do ciasta makaronowego) nasączonego słodkim syropem i przekładanego serem lub innymi dodatkami.
  • Ma'mul, czyli ciasteczka wypełnione daktylami, pistacjami lub orzechami włoskimi, uformowane w specjalnej drewnianej formie, zwanej tabi.
  • Halweh, czyli po prostu chałwa – słodkość z karmelu i miazgi nasion oleistych, zazwyczaj sezamu.
Przepustką do świata syryjskich smaków i aromatów jest menu popularnej warszawskiej sieci restauracji Amrit Kebab. Pomysłodawcą tej restauracji jest mieszkający od wielu lat w Polsce (wraz z żoną Polką) Syryjczyk.

[artykuł partnerski]
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.