Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Upalna pogoda to również wzrost zagrożenia pożarowe w lasach. W naszym jest coraz groźniej - wilgotność ściółki na poziomie 10 proc. oznacza, że pożar może wywołać np. rozgrzany układ wydechowy auta czy niedopałek papierosa…

las plonie

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, która swoim zasięgiem obejmuje również i nasz rejon (Nadleśnictwo Rzepin), ostrzega i przypomina – fala upałów nie wróży niczego dobrego dla lasów. Dlatego tak ważna jest ostrożność.

Od kilku dni na terenach podlegających RDLP Szczecin obowiązuje III (najwyższy) stopień zagrożenia pożarowego lasów. Podobnie jest niemal w całym kraju. Sytuacja jest dynamiczna, dlatego warto śledzić ją na bieżąco na stronie: www.traxelektronik.pl.

Jak mówią leśnicy, w lasach nie dzieje się dobrze. Wilgotność ściółki leśnej utrzymuje się na poziomie 10 %, co oznacza, że pożar może wywołać nawet najmniejszy bodziec cieplny, taki jak iskra, rozgrzany układ wydechowy pojazdu czy niedopałek papierosa.

Pożary niestety już się pojawiają. Jak informuje RDLP w Szczecinie, od początku roku odnotowanych zostały 210 pożarów lasu, w tym w samym tylko czerwcu aż 44. Zniszczeniu uległo ponad 51 h lasu. Gróźnie było też u nas. M. in. dwa tygodnie temu palił się las pod Golicami.

Dlatego pracownicy lasów apelują o ostrożność podczas pobytu w lesie. - Las jest bardzo wrażliwym ekosystemem… czasami jedna iskra może spowodować zniszczenie w kilkadziesiąt minut wielu hektarów – podkreślają.

Obszary leśne podległe RDLP Szczecin monitorowane są przez system 56 punktów obserwacyjnych i 35 punktów alarmowo-dyspozycyjnych, wspomaganych przez 5 samolotów gaśniczych typu M18B Dromader. W każdym leśnictwie dyżuruje przynajmniej jedna osoba - leśniczy, podleśniczy. Nadleśnictwa co roku przeznaczają na ochronę przeciwpożarową ponad 10 mln zł. Jest to znaczna suma, ale straty mogłyby być nieporównywalnie większe…

W razie pożaru lub zagrożenia należy powiadomić straż pożarną – nr tel. 998 lub 112.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.