Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
To był pracowity dzień w Dziennym Domu Senior +. Najpierw prace ogrodowe, a potem w nagrodę pierwszy wspólny grill. Było ciepło, wiosennie i bardzo smacznie – sami próbowaliśmy!

Ogódek seniorów

W zeszłym tygodniu seniorzy i młodzież przygotowali „grunt” pod ogródek – dosłownie i w przenośni (ZOBACZ). A w tym przyszedł czas na prace typowo ogrodowe. Tak jak poprzednio, na „placu boju” pojawiło się wielu pomocników. Byli wśród nich ponownie uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz podopieczni Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Nasza Chata. Pracowali ciężko, pod kierunkiem nauczycielki Beaty Bożemskiej, autorki projektu Europejskiego Ogródka Seniorów.

Ramię w ramię

W pracach pomagały również pracownicy Starostwa Powiatowego i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. I każdy miał co robić! W ruch poszły nie tylko łopaty, grabki, konewki, skrzynki… Ustawiano również stoły i ławy zbite z palet. A do siadania na nich zachęcały poduszki, uszyte przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żabicach.

Seniorzy, a zwłaszcza panie, zajęły się tym, co potrafią doskonale – czyli szykowaniem pysznego jedzenia. Na grillowy ruszt powędrowała karkówka, kiełbasa, kaszanki… Nie zabrakło sałatek, ciasta, uznaniem cieszył się także chłodnik.

Będą pomagać dalej

Ogródek seniora

Ale zanim rozpoczęła się pierwsza impreza w nowym ogródku, miejsce oficjalnie otworzył starosta Leszek Bajon. Towarzyszył mu wicestarosta Robert Włodek. Przyznał, że to sama przyjemność gościć u seniorów.

- Mamy nadzieję, że będziemy u was częściej. Staramy się zaspakajać wasze potrzeby, realizować marzenia, także "męczcie nas" dalej, w miarę naszych możliwości będziemy starać się wam dalej pomagać – obiecał R. Włodek. Podkreślił, że ma nadzieję, że seniorzy będą cieszyć się ogrodem do późnej jesieni – i że będzie im tu miło spędzać czas.

Wielu wolontariuszy

R. Włodek przypomniał także, że ogródek powstał w sposób całkowicie bezkosztowy – w tzw. „czynie społecznym. Przyznał, że lista darczyńców, pomocników i osób zaangażowanych jest bardzo długa. Oprócz już wymienionych instytucji znajdują się na niej również Ryszard Potorski, Centrum Ogrodnicze Agrogobex, Bricomarche i Fundacja na rzecz Collegium Polonicum.

Wicestarosta podziękował wszystkim za zaangażowanie. Otrzymali oni również symboliczne dyplomy, przygotowane w imieniu seniorów przez Fundację na rzecz Collegium Polonicum. – Nasi seniorzy marzyli o miejscu na dworze, będą teraz w nim spędzać czas, dbać o nie, mają swój mały azyl – przyznaje Małgorzata Wizowska z DDS+.

Seniorzy będą dbać

Dom seniora

Sami seniorzy również nie kryli radości. Z chęcią wyszli na zewnątrz i usiedli na swoich nowych kanapach. – Będzie gdzie posiedzieć, wypić kawkę – mówili. Przyznali, że kiedy posadzone rośliny rozrosną się, będzie tu naprawdę uroczo.

Przed nimi zadanie dbania o ogródek. Jak przyznali, będą chętnie to robić. Wielu z nich miało własne działki czy ogrody, więc temat ten nie jest im obcy.

Zapraszamy do fotorelacji z pierwszego grilla w Europejskim Ogródku Seniorów.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.