- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
Urlop to czas odpoczynku i regeneracji sił. Przysługuje każdemu pracownikowi na jego wniosek. Gwarantuje to Kodeks Pracy. Jak prawidłowo napisać podanie o urlop? Co musi się w nim znaleźć?
Czy wniosek o urlop jest konieczny?
Zgodnie z Kodeksem Pracy każdemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, którego wymiar uzależniony jest od stażu pracy. Może on zostać podzielony na części, jednak jedna z nich musi wynosić minimum 14 następujących po sobie dni. Pracownik nie może się go zrzec, a pracodawca nie ma prawa wysłania pracownika na urlop bez jego zgody. Urlop wyznaczany jest zawsze na wniosek pracownika. Pracodawca ma prawo do odmowy udzielenia urlopu we wskazanym terminie, jeżeli będzie to zaburzało pracę firmy. Musi wtedy wskazać inny możliwy termin, który zostanie zaakceptowany przez pracownika. To pracodawca decyduje, w jaki sposób pracownicy mogą wnioskować o urlop.
Wniosek tradycyjny
Aby wniosek o urlop został pozytywnie rozpatrzony, musi być poprawnie napisany. Kodeks Pracy nie definiuje formy i sposobu wnioskowania. Ustalane jest to indywidualnie w zakładzie pracy. Gdy nie ma wytycznych od pracodawcy, by wniosek był jasny i zrozumiały, warto posłużyć się schematem. Jak każdy dokument, musi on zawierać datę i miejsce sporządzenia, a także dane osoby wnioskującej i pracodawcy. Wskazane jest, by dodać zajmowane stanowisko i jednostkę, w której się pracuje. Treść powinna zostać zatytułowana, jako: „Wniosek o urlop wypoczynkowy”. W treści wpisuje się, za jaki rok urlop przysługuje oraz w jakim wymiarze i terminie pracownik chce z niego skorzystać. Wyszczególnia się dokładną liczbę dni roboczych. Pod treścią umieszcza się podpis wnioskodawcy. Można także dołączyć u dołu pisma formułę zgody na urlop do podpisania przez pracodawcę.
Elektroniczny wniosek o urlop
W nowoczesnych przedsiębiorstwach stosowane są elektroniczne systemy do obiegu dokumentów. Oprócz wielu innych funkcji, pozwalają one na złożenie wniosku o urlop. Pracownik uzyskuje dostęp do aplikacji i może złożyć wniosek on-line. O korzyściach płynących z tej formy składania wniosku mówi artykuł: „Elektroniczny wniosek o urlop - oszczędność czasu i pieniędzy”. Niewątpliwie jest to bardzo praktyczna forma wnioskowania. Aplikacja umożliwia pracodawcy stworzenie planu urlopów. Może on wtedy wyznaczyć termin składania podań i wyznaczyć datę zatwierdzonego planu urlopów. Dzięki temu zyskuje pewność, że rozkład urlopów poszczególnych pracowników będzie dogodny dla firmy. Pracownik loguje się do systemu i wypełnia gotowy wniosek. Może sprawdzić w nim ilość przysługujących mu dni urlopu pozostałych mu do wykorzystania. System poinformuje go o zaakceptowaniu terminu przez pracodawcę. Pracodawca, zatwierdzając plan urlopów, potwierdza akceptację wniosków urlopowych.
Złożenie wniosku o urlop jest proste zarówno w wersji tradycyjnej, jak i elektronicznej. Wniosek elektroniczny jest jednak zdecydowanie bardziej korzystny dla obu stron, stanowi bowiem przejrzysty grafik urlopów pozwalający na zarządzanie firmą bez przestoju z powodu odpoczynku pracownika.
[artykuł partnerski]