Kalkulując stawkę OC, ubezpieczyciele biorą pod uwagę kilkanaście parametrów. W artykule wyjaśnimy, kto zapłaci za polisę najwięcej. Przedstawiamy również sprawdzone przez kierowców z lubuskiego sposoby, na obniżenie ceny OC nawet o 40%.
Koszt OC to istotna pozycja w budżecie każdego kierowcy. Z uwagi na fakt, że nie sposób go uniknąć (obowiązek wykupienia OC ma bowiem każdy właściciel pojazdu mechanicznego), warto zadbać o to, aby nadmiernie nie obciążył portfela. A to może być prostsze, niż myślisz.
Sposób kalkulacji OC
Zakres OC określa ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Bez względu na to, w którym towarzystwie kupisz OC, otrzymasz dokładnie tan sam produkt. W parze z identycznym zakresem nie idą jednak ceny. Czy wiesz, że stawki polisy dla tego samego kierowcy w różnych towarzystwach mogą się różnić aż o kilkadziesiąt procent? Z czego to wynika? Kalkulując stawkę OC, ubezpieczyciele oceniają własne ryzyko związane z zawarciem umowy z konkretnym klientem. Choć biorą pod uwagę te same parametry (cechy kierowcy i parametry auta), odmiennie je punktują. Pełna dowolność w ustalaniu cen dla poszczególnych grup kierowców, typów aut czy lokalizacji, skutkują ogromnymi różnicami w cenach.
Kto zapłaci za polisę najwięcej?
Statystycznie za OC płacą najwięcej:
- szkodowi kierowcy. Historia szkodowości jest jednym z kluczowych parametrów, wpływających na stawkę OC. Choć historię szkodowości budują zdarzenia z kilku ostatnich lat, kluczowe są zwłaszcza dwa ostatnie;
- kierowcy do 25 roku życia posiadający prawo jazdy krócej niż 3 lata. Jak pokazują dane, udostępnionego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, kierowcy z grupy wiekowej 18 - 24 charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. W 2018 roku spowodowali aż 5113 takich zdarzeń. Zawierając umowę z młodym, niedoświadczonym kierowca, ubezpieczyciel sporo ryzykuje. A podwyższone ryzyko znajduje odzwierciedlenie w wyższej cenie polisy;
- mieszkańcy miast o wzmożonym ruchu i wysokiej wypadkowości. Ryzyko wypadku spowodowanego przez kierowcę z Gorzowa czy Zielonej Góry jest zdecydowanie większe niż w przypadku kierowcy użytkującego auto w jednej z mniejszych miejscowości lub wsi;
- właściciele Audi, BMW i Alfa Romeo. Zgodnie ze statystykami ubezpieczycieli, to właśnie oni płacą najwyższe na rynku stawki OC. Takie pojazdy, wyposażone w duże, pełne mocy silniki sprzyjają brawurowej jeździe i rozwijaniu imponujących prędkości. A to zwiększa ryzyko kolizji.
Nie chcesz przepłacać? Oto sprawdzone sposoby na tanie OC.
Współwłasność
Ze współwłasności chętnie korzystają przede wszystkim najmłodsi właściciele aut. Dlaczego? Jeśli uczynią współwłaścicielem auta doświadczonego tatę czy wujka, będą mogli korzystać z ich zniżek za bezszkodową jazdę. Kalkulując stawkę OC, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę nie tylko zwyżki żółtodzioba, ale również zniżki doświadczonego współwłaściciela. Taki zabieg pozwoli obniżyć stawkę OC nawet o 30 — 40%. Pamiętaj jednak, że jeśli któryś ze współwłaścicieli spowoduje szkodę, zniżki stracą obaj. - mówi Jan Noga - ekspert porównywarki ubezpieczeń https://mubi.pl.
Analiza ofert przed zakończeniem polisy
Większość kierowców korzysta z automatycznego przedłużania OC. Skoro wszystko jest ok, po co to zmieniać? Poszukiwanie innego OC to niepotrzebna strata czasu — brzmią głosy niechętnych zmianom kierowców. Jak pokazują statystyki, atrakcyjne cenowo oferty przedłużeniowe zdarzają się jedynie sporadycznie. Kierowcy, którzy nie szukają lepszych ofert, tracą. Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem, aby porównać dostępne na rynku oferty i znaleźć najtańszą jest skorzystanie z darmowego kalkulatora, dostępnego pod adresem https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/. Po wpisaniu w pola formularza niezbędnych do przeprowadzenia kalkulacji danych (parametrów auta i cech kierowcy), porównywarka przedstawi Ci kilkanaście ofert różnych towarzystw. A Ty będziesz mógł wybrać tę najtańszą. Bez przeprowadzania żmudnych wyliczeń na własną rękę. Wygodne? Zdecydowanie tak!
Jednorazowa płatność
Większość towarzystw umożliwia rozłożenie płatności na 2, 4, a nawet 12 rat. Często zdarza się jednak, że przy płatności ratalnej cena polisy jest wyższa od pierwotnie naliczonej. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, płać jednorazowo. Jeśli nie chcesz lub nie możesz tego zrobić, znajdź ubezpieczyciela, który rozłoży płatność na raty, nie zwiększając stawki OC.
Przeniesienie zniżek ze skutera lub motocykla
Jeśli zarejestrowałeś na swoje nazwisko motocykl lub skuter i jeździsz nim bezszkodowo, możesz przenieść zniżki za bezszkodową jazdę na OC auta. Wykonanie takiego manewru umożliwia większość TU. Nie wiesz, jakie zniżki naliczył ubezpieczyciel? Poproś go o wydanie dokumentu o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego (ZOPUK). Znajdziesz w nim informacje o zakresie polisy i spowodowanych szkodach. Historię szkodowości zweryfikujesz również na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, po uprzedniej rejestracji
Ochrona zniżek
Chcesz uniknąć podwyżki, spowodowanej utratą zniżek? Sięgnij po ubezpieczenie ochrony zniżek. Dzięki takiej polisie ubezpieczyciel przymknie oko na szkodę, którą spowodujesz i nie weźmie jej pod uwagę, wyliczając składkę na kolejny okres. Wykupienie ochrony zniżek jest szczególnie polecane w przypadku współwłasności. Jeśli młody kierowca spowoduje szkodę, doświadczony zachowa wypracowane latami zniżki.
[artykuł partnerski]