Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Nasi artyści nie próżnują. W kwietniu pisaliśmy o muralu stworzonym po niemieckiej stronie, a już kilka tygodni później z nowego malowidła mogą cieszyć się mieszkańcy Słubic. Kolorowe murale wzbudzają duże zainteresowanie, a jak udało nam się dowiedzieć – wkrótce powstaną kolejne.

mural 1

Okazały mural przedstawiający Europę i jej architektoniczne symbole powstał przy ul. Wawrzyniaka. Tematyka nie jest przypadkowa. Wykonanie zleciła gmina Słubice, która chciała w ten nietypowy sposób uczcić obchodzony 9 maja Dzień Europy. Zadania podjęło się dwóch słubiczan – lokalny aktywista i założyciel stowarzyszenia Art Garage Robert Kubica i Tomasz Romanów, który uliczną sztuką zajmuje się blisko 20 lat.

- Wpadliśmy na pomysł, aby motywy i kolorystykę Unii Europejskiej przepleść z rozpoznawalnymi przez wielu z nas budowlami z krajów unijnych. I tak na muralu zobaczymy m.in. wieże Eiffla, Akropol, Bramkę Brandenburską czy nasz rodzimy Pałac Kultury i Nauk – podkreśla R. Kubica.

T. Romanów, który odpowiada za większość prac graficznych, zdradził nam nieco twórczej kuchni. – Wykonanie muralu zajęło nam około 18 godzin w ciągu 5 dni, zużyliśmy na to około 15 litrów farby. Żeby wszystko było dobrze odwzorowane, zgodnie z projektem, podczas pracy używaliśmy rzutnika – opowiada.

Z końcowego efektu ucieszyła się wiceburmistrz Adriana Dydyna-Marycka, która dokonała uroczystego otwarcia i przecięła symboliczną wstęgę. - To jedna z naszych wielu inicjatyw z okazji Dnia Europy. Tomasz i Robert wykonali kawał dobrej roboty. Myślę, że mieszkańcom będzie się miło przechodziło obok tego miejsca - powiedziała podczas otwarcia, któremu towarzyszyły dźwięki "Ody do radości" w wykonaniu saksofonisty Jacka Fałdyny.

mural 2

Mural, jeszcze na etapie powstawania, był dość szeroko komentowany w internecie. Pod jednym ze zdjęć, które umieściliśmy na naszym profilu facebookowym, wiele osób gratulowało autorom pomysłu, ale były także głosy krytyczne, mówiące, że w pracy brak elementów patriotycznych i że jest to unijna propaganda.

Twórcy muralu nie zgadzają się z takimi zarzutami. – To nie jest żaden zły temat. Na swój sposób łączymy sztukę z edukacją, lepsze to niż szara ściana – wyjaśnia R. Kubica. Wtóruje mu jego kolega. – Wszyscy, którzy są przeciwni temu, niech się zastanowią, gdzie by była Polska, gdy nie weszła do UE. Komentarze internetowe mnie nie interesują, nie czytam nawet tego, tylko robię swoje – mówi T. Romanów.

Jak obaj podkreślają, mają już w głowie pomysły na kolejne murale. W porozumieniu z urzędem zastanawiają się nad odpowiednią lokalizacją. W luźnej rozmowie podczas otwarcia padła propozycja, aby namalować sylwetkę… Łukasza Fabiańskiego. Jak sądzicie to dobry pomysł? Dajcie znać w komentarzach.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Janusz Pawlacz 2019-05-10 22:00
"Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie" - Roman Dmowski ze Wstępu do Myśli nowoczesnego Polaka.
Oczekuję iż władze miejskie udostępnią ścianę na kolejny mural. Proponuję aby to był mural poświęcony 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mural niepodległościowy niesie ze sobą wyjątkową wartość estetyczną. Jednocześnie służy budowaniu postawy patriotyzmu i sprzyjają pielęgnowaniu narodowych wartości wśród młodzieży oraz tradycji. Za sprawą takiego patriotycznego malowidła miasto zyska na wizerunku. Pokażmy swoich bohaterów.
#2 Zibowski 2019-05-11 09:49
Brama brandenburska, Wieża Eilfa, krzywa wieża i inne ale palac stalina.
#3 Rob 2019-05-11 17:45
Super pomysł z elementami unijnymi zwłaszcza w Słubicach. :)
#4 slubfurt79 2019-05-11 20:21
Fakt, z tym pałacem Stalina(czyt.Pałac kultury...) to głupota ale generalnie super robota! ps. Ciekawe jak długo utrzyma się ten projekt, tzn. czy nie będzie zafajdany przez innych "artystów", typu HWDP itp...

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.