Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Polska reżyserka Agnieszka Holland otrzymała 19. Nagrodę Viadriny. Uroczystość jej wręczenia odbyła się 9 maja w siedzibie frankfurckiego uniwersytetu. Laureatka spotkała się z publicznością także na specjalnym wieczorze filmowym.

holland 1

O tym, że artystka otrzyma tę prestiżową nagrodę, informowaliśmy jeszcze na początku kwietnia. Czym kierowało się Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego podejmując taką decyzję? Doceniono przede wszystkim jej za zaangażowanie na rzecz europejskiego porozumienia.

- Wszystko to, co nasz uniwersytet uosabia, uosabia także Agnieszka Holland. Tak samo jak nasz uniwersytet podejmuje krytyczne, trudne, ale równocześnie ważne tematy dotyczące historii jak i współczesności polsko-niemieckiej i europejskiej - wyjaśnia prof. dr Dagmara Jajeśniak-Quast, przewodnicząca kuratorium.

Laureatka odebrała nagrodę 9 maja podczas uroczystości w auli Uniwersytetu Viadrina. - Jestem głęboko wdzięczna i zaszczycona, że uhonorowaliście mnie Państwo nagrodą, która łączy w sobie tyle pojemnych i bliskich mi pojęć: Europa, stosunki polsko-niemieckie, współpraca, wspólnota i pojednanie. Pojęć, które niestety coraz rzadziej są istotne dla naszych obywateli i którym trzeba przywrócić emocjonalną temperaturę i sens – mówiła do władz uczelni i zaproszonych gości.

Wśród nich była m.in. Marion Döring, dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej, która wygłosiła laudację na cześć A. Holland. - Milczenie nie było w jej stylu, zawsze demonstrowała swoją postawę i wykazywała się odwagą. To sprawiło, że stała się celem ataków ze strony rządzących ze swojego kraju – zarówno w czasach komunizmu jak i dziś – powiedziała. Wyrazy uznania i gratulacje złożył reżyserce także burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak.

holland 2

Warto odnotować, że oprócz nagrody głównej (wartej 5 tys. euro) przyznano także nagrodę towarzyszącą w wysokości 1 tys. euro. Za swoje zaangażowanie otrzymała ją Studencka Poradnia Prawa w Collegium Polonicum, o której działalności nie raz mieliśmy okazję pisać. Jej członkowie udzielają bezpłatnych porad prawnych innym studentom oraz osobom w złej sytuacji materialnej

- Z dzisiejszej uroczystości wyniesiemy to, co się nam przyda w przyszłości: fantazję, utopie i takich zaangażowanych studentów, jakich mamy tutaj na Viadrinie - podsumowała prof. dr Julia von Blumenthal, prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. Zwieńczeniem wydarzenia był otwarty dla publiczności wieczór filmowy w kinie CineStar połączony z rozmową z reżyserką.

O Agnieszce Holland

Rocznik 1948. Ukończyła studia na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze i rozpoczęła karierę jako asystentka Krzysztofa Zanussiego i uczennica Andrzeja Wajdy, który stał się jej mentorem. Od 1981 roku mieszka we Francji.

W jej dorobku reżyserskim znajdują się m.in. dwa odcinki kultowego amerykańskiego serialu „House of Cards“, nominowany do Oskara film „Gorzkie żniwa“, głośna produkcja „Europa, Europa“ (nagroda Złotego Globu w kategorii najlepszy film zagraniczny) oraz „Pokot“, który zdobył statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale.

W swoich filmach artystka często sięga po kontrowersyjne tematy z historii i aktualnej polityki, kwestionuje propagandę, instytucje, kult jednostki i angażuje się, również poza ekranem, na rzecz demokracji.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.