Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Wracamy do tematu byłego terminala w Świecku. Jak poinformował wicestarosta słubicki Robert Włodek, niemiecki urząd celny zamierza przedłużyć umowę najmu obiektów w tamtym miejscu na kolejne dwa lata.

wlodek Terminal
Robet Włodek zapewnia, że niemieccy celnicy zostaną na terminulu

Na początku marca frankfurcka gazeta Markische Oderzeitung poinformowała, że niemiecki urząd celny opuści terminal w Świecku (ZOBACZ). Powoływała przy tym się na Bundesanstalt für Immobilienaufgaben (Bima), czyli federalny instytut zajmujący się nieruchomościami. Ich zdaniem przeprowadzka była pewna – na ten cel miał powstać zupełnie nowy budynek za ok. 8,5 mln euro.

Sprawa ta wywołała spore poruszenie. Tym bardziej, że miesiąc wcześniej chęć kupna terminala deklarowała gmina Słubice. Burmistrz Mariusz Olejniczak rozmawiał w tej sprawie z wojewodą Władysławem Dajczakiem.

Umowa niemieckiego urzędu na dzierżawę pomieszczeń na terminalu kończy się 30 listopada. Starostwo powiatowe jeszcze w marcu informowało, że rozpoczęło procedurę jej przedłużania. 5 maja wicestarosta Robert Włodek poinformował o wynikach rozmów: niemieccy celnicy dalej będą pracować w obiektach TTOC w Świecku. Umowa zostanie przedłużona na dwa lata.

W marcu starostwo informowało również, że skarb państwa nie przekazał jeszcze dotacji na rok 2019 na bieżące gospodarowanie terminalem. To również się zmieniło. - Wojewoda lubuski, po wielomiesięcznych prośbach powiatu, przelał w końcu część dotacji na utrzymanie jego obiektu. W dalszym ciągu czekamy na całość należności – wyjaśnia R. Włodek.

Wicestarosta deklaruje, że władze powiatu robią wszystko, by usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorców w Świecku. Rozmawiali w tej sprawie z wojewodą lubuskim, nadburmistrzem Frankfurtu nad Odrą, przedstawicielami Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. - W imieniu zarządu powiatu obiecuję, że zrobimy absolutnie wszystko, by rozwiązać wszystkie problemy powstałe w poprzednich latach wokół TTOC, a także wspomóc funkcjonujących na jego obiektach słubickich przedsiębiorców – obiecuje R. Włodek.

A co z ewentualnym kupnem terminala przez gminę Słubice? Czy gmina wystąpiła z wnioskiem o kupno terminala? Zapytaliśmy o to rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego.

Do sprawy będziemy wracać.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.