Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Fundacja na rzecz Collegium Polonicum znowu rozdaje dotacje na zakładanie biznesów społecznych, np. spółdzielni socjalnych. Łącznie można dostać 100 tys. zł, plus opieka i wsparcie finansowe w pierwszym roku działalności na rynku.

pomoc spoldzielnia_bg

W trakcie pierwszej edycji projektu „Rozkręcamy społeczny biznes”, która zakończyła się w zeszłym roku, dzięki dotacjom od Fundacji na rzecz Collegium Polonicum na terenie kilku powiatów woj. lubuskiego powstało 30 nowych spółdzielni socjalnych. Łącznie zostały stworzone 183 miejsca pracy, a wartość udzielonych dotacji wyniosła ok. 7 mln zł.

W Słubicach już skorzystali z pomocy

Z tej liczby 3 podmioty powstały na terenie powiatu słubickiego. W Cybince otwarto nastrojową „Kuźnię z pasją”, w Słubicach zawiązały się energetyczne „Żywioły”, które od tej pory rozkręciły niejedną imprezę, a w Radzikowie powstała „Zagroda leśna”, którą kojarzą np. bywalcy festynów plenerowych (konie, osiołki i króliki z zagrody były częstymi gośćmi podczas różnych imprez). Jakie biznesy społeczne powstaną w kolejnej edycji?

- Czekamy na osoby, które mają pomysł na biznes, ale brakuje im motywacji, może też wiedzy czy umiejętności do prowadzenia firmy, a przede wszystkim środków na start. Pomagamy na każdym etapie, zaczynając od pisania biznesplanu. Każda nowa firma jest pod naszą opieką przez pierwszy rok – wyjaśnia Marta Stachowska, animatorka z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze, który prowadzi słubicka fundacja.

Społeczny biznes dla każdego

Zachęca do kontaktu te osoby, które mają trudności na rynku pracy, np. korzystające z pomocy opieki społecznej, osoby niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotne. – Katalog osób, które mogą skorzystać z dotacji jest dość szeroki, sytuacja każdego będzie analizowana indywidualnie – podkreśla animatorka.

zywioly 2

Wsparcie z OWES dotyczy powstawania biznesów społecznych, czyli np. spółdzielni socjalnych, do której utworzenia potrzeba min. 5 osób. Dlatego M. Stachowska zaprasza przede wszystkim grupy przyjaciół, znajomych, członków rodziny, którzy chcą razem otworzyć działalność. Ile wynosi dotacja?

Można dostać aż 125 tys.

- W tej edycji jest to 25 tys. zł na stworzenie jednego miejsca pracy, maksymalnie jeden podmiot może otrzymać 5 dotacji, więc łącznie jest to suma 125 tys. zł. Później przez pierwszy rok działalności przyznajemy wsparcie pomostowe, na wydatki związane z prowadzeniem biznesu, początkowo jest to 1500 zł miesięcznie na osobę, a później 900 zł – wylicza M. Stachowska. Dodaje, że oprócz wsparcia finansowego są również szkolenia, doradztwo np. księgowe, marketingowe, finansowe.

Nabór jest ciągły, do wyczerpania dotacji. W ciągu 4 lat Fundacja na rzecz Collegium Polonicum planuje przyznać 168 dotacji na stworzenie nowych miejsc pracy w podmiotach ekonomii społecznej. Dokładnie tyle dotacji czeka na chętnych, którzy chcą spróbować swoich sił w społecznym biznesie.

Skontaktuj się z animatorem

Ta droga zaczyna się od spotkania z animatorem. Kontakt: Marta Stachowska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 603 112 487, biuro Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, budynek biblioteki CP, I piętro, pokój 209.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.