Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych przypada 3 grudnia, jednak jest on tak ważny, że Stowarzyszenie po PROstu proponuje, żeby obchodzić go aż przez 4 dni. Przygotowało z tej okazji kilka różnych wydarzeń, m.in. konkurs plastyczny, warsztaty, a także kolorowy marsz integracyjny ulicami Słubic.
"Każdy inny - wszyscy równi" – tak ponownie brzmi hasło obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Jest to tak ważny dzień, że będzie świętowany… przez 4 dni, podobnie jak w ubiegłym roku. Dlatego, aby pamiętać, nie tylko od święta, że wśród nas są osoby niepełnosprawne. A niepełnosprawność nie musi - i nie może - oznaczać zamknięcia w czterech ścianach.
Konkurs plastyczny
Tegoroczny program jest bogaty, składa się z wielu różnych wydarzeń. Pierwszym z nich jest konkurs plastyczny na temat niepełnosprawności, w którym mogą wziąć udział wszyscy, bez względu na wiek (czyli również dorośli). Format i technika również są dowolne. Prace należy przynosić w terminie do 27 listopada do biura Stowarzyszenia po PROstu, które mieści się przy ul. Sienkiewicza 1. Następnie trafią one do Galerii Małej w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury – tę wystawę będzie można oglądać od 4 do 30 grudnia.
Konferencja i główne obchody
Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie konferencja, przeznaczona dla rodziców i nauczycieli pt. „Zrozumieć niepełnosprawność”. Odbędzie się ona 2 grudnia w Collegium Polonicum w godz. 14-17. Aby umożliwić uczestnictwo w niej jak najszerszemu gronu osób, organizatorzy zapewniają opiekę nad dziećmi.
ZOBACZ PROGRAM KONFERENCJI
Natomiast najważniejsze wydarzenie, czyli uroczyste obchody, zaplanowano na 3 grudnia. W holu Collegium Polonicum od godz. 17. na uczestników czekać będzie wiele niespodzianek. W tym np. część artystyczna, ogłoszenie wyników konkursu plastycznego i poczęstunek.
Warsztaty i dyżur psychologa
To nie koniec. Przez dwa dni, 3 i 4 grudnia w słubickich szkołach i przedszkolach odbędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży, a w siedzibie stowarzyszenia (w godz. 9-13) będą dyżurować specjaliści: psycholog i pedagog.
Marsz integracyjny
5 grudnia zaplanowano najbardziej kolorową i widowiskową część obchodów, czyli integracyjny marsz ulicami miasta. O godz. 10 odbędzie się spotkanie w Środowiskowym Domu Samopomocy, a o godz. 11 wesoła i radosna grupa wyruszy spod siedziby stowarzyszenia i przejdzie na plac Bohaterów. Finałem marszu będzie puszczenie w niebo kolorowych balonów.
Szefowa stowarzyszenia Joanna Sierżant-Rekret zachęca, żeby jak najwięcej osób przyłączyło się do marszu – i pokazało swoją integrację z osobami niepełnosprawnymi. Jak wyjaśnia, integracja to takie dobre przyzwyczajenie, kiedy nikt nie dziwi się, że osoby niepełnosprawne są w szkołach, sklepach, czy w innym publicznych miejscach.