O tym, że Collegium Polonicum i Viadrina planują nowe kierunki studiów, opowiadał naszej redakcji prof. UAM dr hab. Tadeusz Wallas. Okazuje się, że nowo powoływana wspólna jednostka organizacyjna będzie anglojęzyczna. Czym będzie się zajmować?
„European New School for Digital Studies” to nazwa nowego naukowego projektu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, który ma działać w Collegium Polonicum w Słubicach.
Jak podkreślają jej twórcy, eksperci i naukowcy z obu uniwersytetów, ta jednostka organizacyjna ma połączyć wiedzę UEV w dziedzinie przedsiębiorczości z kompetencjami technologii informatycznych UAM. Czym się będzie zajmować? Będą tam prowadzone badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne dotyczące wyzwań, które cyfryzacja stawia przed społeczeństwem, gospodarką i systemami prawnymi.
- Wierzę, że prace koncepcyjno-prawne nad nowym projektem sprawnie doprowadzą do finału i w przyszłym roku akademickim zaproponujemy zainteresowanym ciekawe, innowacyjne, odpowiadające współczesnym wyzwaniom, nowe studia – mówi o nowym projekcie rektor Prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki. Z polskiej strony pracami będzie kierować uznany specjalista ds. lingwistyki informatycznej i sztucznej inteligencji prof. Zygmunt Vetulani, a ze strony UEV prof. Jürgen Neyer.
Również prezydent Viadriny, prof. dr. Stephan Kudert, podkreśla, że to ważne i potrzebne przedsięwzięcie. - Wspólna transgraniczna jednostka organizacyjna jest wynikiem długoletniej i niezwykle udanej współpracy między naszymi dwoma uniwersytetami. Ma on stać się wzorcem dla rozwoju europejskich szkół wyższych. Jego założenie stanowi niezwykle istotny krok w kierunku dalszej współpracy – uważa S. Kudert.
Pierwszym wspólnym krokiem będzie uruchomienie studiów pod nazwą „Master of Digital Entrepreneurship“. Pierwsi studenci na tym kierunku pojawią się za rok – w roku akademickim 2019/2020. A w dalszej perspektywie planowane są kolejne studia oraz stworzenie atrakcyjnego środowiska uniwersyteckiego, które ma przyciągać do Słubic nie tylko studentów i doktorantów, ale również renomowanych naukowców.
Jak informuje rektor A. Lesicki, obecnie UAM przygotowuje rozwiązania, które dopasują statut uczelni do nowej ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która wchodzi w życie 1 października. A potem władze poznańskiej uczelni dalej będą pracować nad projektem wspólnej polsko-niemieckiej jednostki.
Do tematu zatem będziemy wracać.