Gdzie wybrać się nad wodę w naszej okolicy?
Pogoda na razie nieco się popsuła, ale to nie zepsuje przygotowań do lata. A te idą pełną parą. Trwa napełnianie wodą basenu, który mieści się na terenie Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. To ulubione miejsce dzieci i młodzieży w gorące dni, gdzie tłumnie przyjeżdżają rowerami, czy przychodzą na piechotę. Sanepid badał już jakość wody, która wpływa do basenu – jest dobra.
Jak informuje Krzysztof Dobrowolski, kierownik Sekcji Higieny Komunalnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słubicach, 25 czerwca zostanie pobrana do badania woda z samego basenu, na zlecenie samego SOSiR-u, chyba że nie uda się niecki napełnić do tego czasu, wtedy badanie zostanie przeprowadzone 28 czerwca. Zgodnie z planem sezon kąpielowy ma ruszyć 1 lipca, potrwa do 31 sierpnia. Więcej o zasadach działania basenu w tym roku podamy już niedługo.
Dwa kąpieliska w okolicy
Ci, którzy wolą popływać w jeziorze, musza wybrać się poza Słubice. W tym roku w naszym powiecie działać będą dwa kąpieliska: Reczynek w Ośnie Lubuskim i Długie w Rzepinie. To, że są kąpieliskami oznacza, że spełniają wymogi stawiane takim miejscom przez prawo. W Rzepinie pełnoprawne kąpielisko działa w tym roku po raz pierwszy.
Oba te miejsca mają zagwarantowaną stałą opiekę ratowników, zapewniony wywóz śmieci, a także dostęp do urządzeń sanitarnych i zaplecze rekreacyjne. Są również wyposażone w ratowniczą łódź motorową, wiosłową, koło ratunkowe z nietonącą linką o długości 25 m lub pasy ratownicze. A także stoją tam tablice do zamieszczania informacji o temperaturze wody i powietrza, prędkości wiatru oraz wysokości fali. Są nawet megafony na stanowisku ratowniczym.
Również z tych jezior Sanepid pobierze próbki 25 czerwca, a później będzie badał ją dwa razy w miesiącu, już na zlecenie zarządców kąpielisk. I tu również sezon zacznie się 1 lipca, a zakończy 31 sierpnia.
Długie w Rzepinie
A jakie atrakcje czekać będą na tych, którzy wybiorą się w te miejsca? Kąpielisko w Rzepinie nad jeziorem długie będzie czynne od 9 do 17. Wtedy pracować tam będzie 3 ratowników.
– Zamontowany jest już wodny plac zabaw, pływający pomost - taki, jak w zeszłym roku. I mamy też nowość, a jest nią boisko do piłki wodnej. Oprócz tego na gości czekają przebieralnie, prysznic, nowe schody z miejscem do odpoczynku – wyjaśnia Elżbieta Pych, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa z rzepińskiego magistratu.
To nie jedyne udogodnienia, do rozpoczęcia sezonu ma być gotowa droga dojazdowa z małym rondem. A już w trakcie będzie powstawała ścieżka spacerowa wokół jeziora. Sama plaża będzie monitorowana przez całą dobę. A 22 czerwca, w ramach ostatnich przygotowań do rozpoczęcia sezonu, będzie sprzątane dno jeziora.
Reczynek w Ośnie Lubuskim
Nad Jeziorem Reczynek w Ośnie Lubuskim kąpielisko będzie działać codziennie w godz. 10-18. Bezpieczeństwa kąpiących będą pilnować dwaj ratownicy. A na gości czekają nowe udogodnienia.
– W tym roku do dyspozycji osób odpoczywających na naszej plaży oddajemy nowe toalety. Zamontowaliśmy również całodobowy monitoring – mówi Bogusław Czepółkowski, zastępca kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ośnie Lubuskim.
Oficjalne kąpielisko jest m.in. nad jeziorem Reczynek
Oprócz tych dwóch lokalizacji, Sanepid na zlecenie harcerzy z Zielonej Góry przebada również wodę w jeziorze Grzybno w Świniarach (niedaleko Ośna Lubuskiego). Tam właśnie Korczakowcy co roku spotykają się na obozie.
Lista kąpielisk i bieżące informacje dotyczące badań jakości wody czy godzin otwarcia są dostępne na stronie ogólnopolskiego serwisu kąpieliskowego. ZOBACZ.
Na dziko lub w Niemczech
W Słubicach i okolicach są jeszcze tzw. miejsca zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli, woda jednak tu nie jest badana przez Sanepid, nie ma również opieki ratowników. Częstym celem wakacyjnych wypraw nad wodę jest m.in. jezioro Kolejowe w Kunowicach czy jezioro w Starych Biskupicach. Popularnym kierunkiem jest też Rancho w Drzecinie i tamtejszy akwen.
Wielu słubiczan wybiera się również nad Helenesee, ceniąc je za czystą wodę i dużą, rozległą plażę. Tu jednak wstęp jest płatny. Osoba dorosła płaci 2 euro za cały dzień, bilet ulgowy to 1 euro. Po godz. 17.00 cena spada do 1 euro za osobę dorosłą. Ten, kto przyjedzie samochodem, musi wykupić również kartę parkingową za 2 euro. Jeśli chcemy zabrać psa, zapłacimy za niego 1 euro.