Okolice Kina Piast w 1964 roku (fot. Wolfgang Müller)
O tym, że Fundacja Dobro Kultury otrzymała środki na powołanie Muzeum Słubic pisaliśmy kilka dni temu. Jest to ich najnowszy projekt, w którym chcą przybliżać mieszkańcom naszą historię, a także przekonać nieprzekonanych, że Słubice zasługują na prawdziwe muzeum, nie tylko takie „na niby”.
Projektowe mobilne muzeum po raz pierwszy zaprezentuje się zwiedzającym podczas festynu z okazji Dnia Dziecka, który 1 czerwca odbędzie się na Placu Bohaterów.
Czy znasz swoje miasto?
Jakie atrakcje będą czekały na gości muzeum? Fundacja zaprasza na warsztaty. Pierwsze z nich noszą tytuł „Moje szlaki” i są skierowane głównie do dzieci od trzeciego roku życia, które będą mogły sprawdzić jak dobrze znają swoje miasto. I podpowiedzieć, co można zrobić, żeby żyło się nam przyjemniej.
- Przy okazji poszukamy osób, które sprawiają, że w Słubicach dzieci mogą być szczęśliwe. A dorośli towarzyszący dzieciom będą mogli stworzyć książkę o pięknych miejscach w naszym mieście – zachęca Małgorzata Murao, jedna z organizatorek akcji.
Skąd się tu wzięliśmy?
Drugie warsztaty będą dotyczyły dziejów słubickich rodzin. Noszą tytuł „Skąd się tu wzięliśmy?” i są adresowane do nieco starszych dzieci i dorosłych. Wszyscy razem będą zastanawiać się skąd w Słubicach wzięli się jego mieszkańcy?
- Słubiczanie to zdecydowanie największe bogactwo Słubic. Część po prostu urodziła się tutaj. Ale czy znajdzie się ktoś, kogo rodzina mieszka tu od kilku pokoleń? A jeśli nie – jakimi drogami wędrowały przez pokolenia rodziny współczesnych Słubiczan? – zastanawiają się organizatorzy.
I podają przykłady dziejów dwóch słubiczanek: „Pani Ula ze Słubic urodziła się w Lubosinie koło Pniew. Tak samo jej rodzice, babcie i dziadkowie. Pani Kasia, choć urodzona w Gryfinie, teraz czuje się w pełni Słubiczanką. Rodzina jej taty mieszkała od dawna w Łodzi, a rodzina mamy – pod Bydgoszczą.”
- A skąd ty trafiłeś do Słubic? I którędy wędrowała przez lata twoja rodzina? - pytają prowadzący mobilne muzeum. I tym właśnie tematem będą zajmować się podczas warsztatów. Zapraszają zwłaszcza dzieci z babciami i dziadkami oraz słubiczan pochodzących z bardzo daleka.
Wstęp na zajęcia jest wolny. Poniżej harmonogram zajęć.
- Warsztaty pt. „Moje szlaki”, 1.06.2018, godz. 14.30-16.30.
- Warsztaty pt. „Skąd się tu wzięliśmy?”, 1.06.2018, godz. 15.30-17.30.