Bicie rekordu w skali całego świata nie jest takie proste. Polskim adeptom programowania nie udało się dostać do Księgi Rekordów Guinnessa, ale to ich wcale nie zniechęciło. Wyprzedzili ich (tylko) Amerykanie. Ale w tym roku spróbują kolejny raz. I będzie w tym gronie znowu podstawówka z Rzepina.
W grudniu zeszłego roku pisaliśmy o grupie uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rzepinie, którzy podjęli próbę bicia rekordu Guinnessa w programowaniu w ramach akcji „Code & share. Programuj z klasą”. organizowanego przez Fundację ArchitectsPL.
Przypomnijmy – polegała ona na tym, żeby jednocześnie w całej Polsce na raz programowało jak najwięcej uczniów szkół podstawowych. Było ich w sumie ponad 52, z 26 miast, jedną z nich była właśnie podstawówka z Rzepina. Łącznie programowało 1386 uczniów.
Do akcji zgłosiła szkołę nauczycielka informatyki Magdalena Rycerz, która koordynowała jej przebieg w szkole. Niedawno przyszedł oficjalny werdykt. Niestety, choć wynik w skali kraju jest imponujący, nie udało się pobić rekordu świata. A dlaczego?
- Stało się tak za sprawą przeprowadzanej w listopadzie 2017 roku akcji w USA. Była to akcja o podobnym przesłaniu do naszej, ale wzięło w niej udział ponad 6500 osób – wyjaśnia koordynatorka. Guinness World Records przypisał polską akcję do tej samej kategorii, co amerykańską, choć obie różniły się od siebie – w Stanach Zjednoczonych programowali uczniowie różnych szkół, w różnym wieku (a w polskiej w tym samym czasie z 52 szkół z klas 4-7).
M. Rycerz mówi, że o szczegółach akcji zorganizowanej w USA dowiedzieliśmy się dopiero teraz ze względu na ochronę danych osobowych. Ale dodaje, że Guinness World Records był pod wielkim wrażeniem zasięgu i organizacji akcji oraz zaangażowaniu szkół biorących w niej udział. Szkoła z Rzepina otrzyma jeszcze certyfikat uczestnictwa, a każdy z uczestników dostanie pamiątkowy dyplom.
Co dalej? - Na koniec 2018 roku zaplanowane jest kolejne ustanawianie bicia rekordu Guinnessa w programowaniu, lecz na większą skalę i już teraz liczę na moich uczniów w podjęciu kolejnej próby – mówi M. Rycerz, nie zrażona niepowodzeniem pierwszej akcji.
O kolejnej próbie młodych programistów będziemy oczywiście informować – czy uda się pokonać Amerykanów? Przekonamy się jeszcze w tym roku.