Czy woda w Odrze jest czysta? A powietrze w Słubicach? Jak pracuje reporter? A co można wydrukować na drukarce 3D? Niedługo na te – i mnóstwo innych pytań, dotyczących świata dookoła nas, będzie można szukać odpowiedzi w nowych laboratoriach, które otworzy Fundacja na rzecz Collegium Polonicum.
To propozycja dla… ciekawskich. I zarazem przykład udanej współpracy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z gminą Słubice i Fundacją na rzecz Collegium Polonicum. Fundacja pozyskała środki z LGD Zielonej Doliny Odry i Warty – dzięki którym na terenie Collegium Polonicum powstanie nowe miejsce, do poznawania, odkrywania i doświadczania tego, co jest dookoła nas. Wartość całego przedsięwzięcia to około 300 tys. zł.
- Będzie to mniejsza, regionalna wersja centrum nauki, gdzie każdy odwiedzający będzie mógł „wejść w buty naukowca”, wziąć udział w eksperymentach i doświadczeniach, które przybliżą mu miejsce, w którym żyjemy – wyjaśnia Magdalena Tokarska, prezes Fundacji na rzecz Collegium Polonicum.
Co będzie można zobaczyć i poznać? W laboratoriach pojawi się sprzęt i ekspozycje do pokazywania i doświadczania rzeczy, które występują na pograniczu. Będzie można w aktywny sposób poznawać dziedzictwo przyrodnicze (rzeka Odra, krajobraz łęgów, Ujście Warty, Lubuski Przełom Odry, lasy, puszcza rzepińska), historyczne – związane z osadnictwem, historyczną siedzibą biskupów lubuskich, fortyfikacjami, hydro inżynierią oraz kulturowe (czyli życie na pograniczu dwóch narodów i kultur).
W to wszystko plecione zostaną elementy uatrakcyjniające prezentacje oraz technologie umożliwiające dodatkowe działania, prelekcje, doświadczenia. Na przykład – będzie można wziąć udział w przygotowaniu wiadomości telewizyjnych w studio.
Planowane jest również zamontowanie na stałe na dachu Collegium Polonicum zestawu do monitorowania stanu powietrza. Ciekawe, jakie będzie pokazywał wartości?
Jak mówi M. Tokarska, nowe miejsce najlepiej opisują trzy słowa: poznawanie, doświadczanie i aktywność. – Poznawanie będzie możliwe dzięki tablicom, instalacjom i wystawom. Doświadczenie pozwoli „dotknięcie” tego, co ta ekspozycja przedstawia, np. dzięki mikroskopom sprzętowi do badania wody czy do prowadzenia różnych eksperymentów i opracowywania ich wyników. Natomiast aktywność to sprzęt, który można zabrać w teren, na łąki czy do miasta, dzięki czemu będzie można poznawać i dokumentować nie tylko przyrodę, ale też historię czy nasze codzienne życie – opowiada szefowa fundacji.
W poznawaniu świata pomagać będą animatorzy, którzy będą proponować różnego rodzaju zajęcia dla różnych grup. Z nowego miejsca korzystać będą mieszkańcy gminy, zwłaszcza uczniowie słubickich szkół, ale również turyści.
Kiedy będzie można wejść do nowych laboratoriów? – Jeszcze trudno to dokładnie określić. Na razie musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czekamy na zakończenie procedur i podpisanie umowy w Urzędzie Marszałkowskim - wyjaśnia M. Tokarska.
Do tematu będziemy wracać i trzymamy kciuki za powodzenia całego przedsięwzięcia.