Współczesna Europa boryka się z wieloma problemami. Jaka będzie jej przyszłość? Będą o tym rozmawiać uczestnicy konferencji „Europa XXI wieku. Europa i Unia Europejska w obliczu nowych wyzwań”. W Słubicach pojawi się wielu gości, w tym polscy parlamentarzyści. Każdy może przyjść, posłuchać i zadać politykom pytanie.
Mieszkańcy naszego pogranicza niejako „na własnej skórze” doświadczyli wielu radości płynących z integracji europejskiej, ale i problemów czy trudności, jakie się z tym wiążą. Dlatego Collegium Polonicum, jako jednostka naukowa powołana przez dwa uniwersytety z dwóch krajów, jest dobrym miejscem, żeby w jej murach zastanawiać się nad przyszłością i wyzwaniami jakie stoją przed Unią Europejską.
1 i 2 lutego odbędzie się 18 odsłona konferencji „Europa XXI wieku. Europa i Unia Europejska w obliczu nowych wyzwań". Jej organizatorami są Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Ośrodek Badań i Edukacji Europejskiej oraz Collegium Polonicum w Słubicach. A uczestnicy to głównie naukowcy reprezentujący polskie i zagraniczne ośrodki naukowo-badawcze, dziennikarze, politycy oraz inni zainteresowani problemami współczesnej Europy.
Podczas konferencji zaplanowano dwie części obrad plenarnych. Rozpocznie je wystąpienie dr. Marka Prawdy, dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. W pierwszej sesji plenarnej dyskutować będą politycy: Andrzej Grzyb (poseł do parlamentu europejskiego), Waldemar Sługocki (senator), Adam Szłapka i Bartłomiej Wróblewski (posłowie). Moderował będzie prof. Tadeusz Wallas.
W drugiej części dyskusji plenarnej głos zabiorą naukowcy: prof. Zbigniew Czachór z UAM, prof. Grzegorz Janus z UMCS, prof. Teresa Łoś-Nowak z UWR, prof. Andrzej Mania z UJ, prof. Radosław Zenderowski z UKSW oraz prof. Ryszard Zięba z UW.
Motorem napędowym całego przedsięwzięcia jest słubiczanka, prof. UAM Magdalena Musiał-Karg. Do udziału w konferencji zaprasza wszystkich słubiczan. Zapowiada, że będzie ciekawie.
- Będziemy rozmawiać o ważnych tematach, w tym o przyszłości Europy, czy imigrantach. Dyskusje na pewno będą bardzo ciekawe. Będzie to jedna z niewielu okazji, żeby móc samemu zadać pytanie i usłyszeć odpowiedzi z ust polityków czy profesorów zajmujących się na co dzień tymi zagadnieniami – powiedziała w rozmowie z naszą redakcją.
Tych, którzy nie będą mogli przyjść, zapraszamy przed telewizory oraz do internetu. Transmisję na żywo przeprowadzi nasz partner telewizja HTS Słubice.
Otwarcie konferencji odbędzie się 1 lutego o godz. 10.00 w Collegium Polonicum. Oprócz dyskusji plenarnych, program konferencji przewiduje również panele w języku angielskim i rosyjskim. Wstęp wolny.
ZOBACZ PROGRAM