Słubice i Frankfurt otrzymają kolejną nagrodę za współpracę
Słubice i sąsiedni Frankfurt mogą służyć jako przykłady udanej, transgranicznej współpracy – tak uznała niemiecka fundacja im. Carla i Anneliese Goerdeler z Lipska. 2 lutego w Lipsku dwaj włodarze: Tomasz Ciszewicz i dr Martin Wilke razem odbiorą nagrodę, która została przyznana obu miastom za współpracę na płaszczyźnie administracji. Laudację podczas uroczystości wygłosi Janusz Styczek, przedstawiciel ambasady Rzeczpospolitej Polskiej.
- Słubice i Frankfurt nad Odrą otrzymają wyróżnienie za istniejące od 1975 r., transgraniczne partnerstwo, które przynosi korzyści obu miastom. Fundacja doceniła ścisłą i konstruktywną współpracę, która pozytywnie wpływa na poziom życia mieszkańców obu miast i przyczynia się do wzmocnienia idei europejskiej – informuje Beata Bielecka, rzecznik Urzędu Miejskiego.
Fundacja im. Carla i Anneliese Goerdeler, miasto Lipsk i Instytut na rzecz Sektora Publicznego przyznają tę nagrodę co roku. Ma ona służyć rozwojowi pokojowej współpracy samorządów w całej Europie. Jej patronem jest były nadburmistrz Lipska, który zginął za działalność konspiracyjną przeciwko III Rzeszy.
Z nagrody cieszą się obaj burmistrzowie. - Ta kolejna nagroda, którą otrzymujemy jako Dwumiasto Słubice-Frankfurt, jeszcze bardziej motywuje nas do współpracy i pokazuje, że to, co razem robimy jest dobrze postrzegane nie tylko przez naszych mieszkańców, ale też na zewnątrz – mówi burmistrz Tomasz Ciszewicz. Nagrodę traktuje również jako rekomendację dla kolejnych wspólnych projektów. Z kolei dr Martin Wilke podkreśla, że jest dumny z tego, że transgraniczna współpraca tu nad Odrą jest doceniana w całych Niemczech.
To nie pierwsze tego typu wyróżnienie dla obu miast w ostatnim czasie. W ubiegłym roku Słubice i Frankfurt otrzymały nagrodę w ramach inicjatywy "Deutschland - Land der Ideen" (Niemcy - kraj idei), której organizatorem jest rząd niemiecki wspólnie z przedstawicielami niemieckiej gospodarki. Jury doceniło wtedy głównie współpracę w zakresie edukacji - mieszane grupy w przedszkolach, polsko-niemieckie klasy w szkołach i współpracę dwóch uniwersytetów.