W pożarze spłoneły dwa drewniane budynki (fot. OSP Cybinka)
W sierpniu zeszłego roku członków Towarzystwa Miłośników Polesia i Białkowa dotknęła ogromna tragedia – spłonął zabytkowy mini skansen, który własnymi siłami stworzyli. Zniszczeniu uległy oba zabytkowe budynki.
Poleszuki nie poddają się - chcą swój skansen odtworzyć. Jak tłumaczy Leokadia Szołtun, prezes stowarzyszenia, nie stanie się to pewnie za szybko, ale już rozpoczęli starania i zbiórkę środków, co potrwać może nawet dwa lata.
Chatę przywiozą z Białorusi
Mają w planach sprowadzić z Białorusi oryginalną zagrodę chłopską - drewnianą chatę wraz z zabudowaniami gospodarczymi, stodołą i pomieszczeniem dla zwierząt. – Budynki mam już upatrzone w pewnej wiosce, w tej chwili przy pomocy przyjaciół prowadzimy rozmowy, żeby wejść w legalne posiadanie zagrody – wyjaśnia Eugeniusz Niparko ze stowarzyszenia. I dodaje, że na Białorusi, podobnie jak u nas, wioski powoli się wyludniają. Młodzi ludzie wyjeżdżają, a chaty po śmierci starszych przechodzą na własność gmin i niszczeją. Dlatego władze Białorusi chętnie z nim rozmawiają.
A jak przenosi się takie zabudowania? – Budynki są drewniane, zbudowane z bali. Każdą z nich oraz łączenia należy oznaczyć. Budynek zostaje rozebrany, przewieziony i złożony na miejscu zgodnie z opisami – wyjaśnia E. Niparko. Nie boi się tego zadania, ma przyjaciół, którzy by mu w tym pomogli.
- Jeśli się chce coś zrobić, to się szuka sposób jak – podkreśla E. Niparko. Potrzebne są tylko – i aż - pieniądze. – Z pomocą dobrych ludzi może jakoś damy radę, a źli niech nam nie przeszkadzają – dodaje. Po to, żeby łączyć historie i tradycje. Jak mówi, dla jego rodziców i dziadków „dom” był tam, na Polesiu. A dla niego już tu, w Białkowie.
Zbiórka publiczna i koncert
Niestety, do tej pory nie zostały ustalone przyczyny tragicznego pożaru z sierpnia zeszłego roku. L. Szołtun mówi, że otrzymali z policji informację o umorzeniu śledztwa z braku dowodów.
Towarzystwa podtrzymuje dawne tradycje (fot. Gmina Cybinka)
Kto pomoże Poleszukom? Po to, aby zebrać środki, stowarzyszenie założyło zbiórkę publiczną. Organizuje koncert charytatywny, podczas którego będzie zbierać datki na odbudowę skansenu.
Odbędzie się on 28 stycznia w sali kinowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Cybince. Wystąpią dwa zespoły. Pierwszym z nich jest amatorski zespół artystyczny Drzewiczanie z Kostrzyna nad Odrą, który w zeszłym roku aż 4 razy zdobył nagrody Grand Prix na rozmaitych festiwalach w kraju. Śpiewa już od 35 lat. Drugi to formacja artystyczna Sześciopak z Czerwieńska, jedyny w regionie zespół, w którym śpiewają wyłącznie panowie.
Termin: 28.01.2018, godz. 15. Miejsce: sala kinowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Cybince.