Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Choć kolorowe kosze na odpady stoją w śmietnikach od dawna, nadal niezbyt wielu słubiczan decyduje się je segregować. Dlatego gmina Słubice zdecydowała się na kolejną eko-kampanię, która ma nas do tego zachęcić. I skierowała ją głównie do dzieci, namawiające je, aby nakłonili rodziców do dbania o środowisko.

eko miasto_3

Na zlecenie gminy kampanię ekologiczną pod hasłem „Eko-miasto” realizuje telewizja HTS Słubice przy udziale portalu Słubice24 jako partnera. Głównym celem kampanii jest – co oczywiste - zachęcenie mieszkańców do segregowania odpadów. Okazuje się, że mieszkańcy Słubic mają z tym problem – i za bardzo segregować nie chcą. A perspektywa nie wygląda zbyt różowo. Jeśli to się nie zmieni, już za kilka lat nasz samorząd może zostać zmuszona do płacenia kar.

Produkujemy tony śmieci

- Największym problemem z odpadami w naszym mieście jest ich ilość, to ponad 700 ton – mówi Roman Siemiński, wiceburmistrz Słubic. Niestety, większość z nich to śmieci nieposegregowane, a od 2020 roku połowa wytwarzanych śmieci powinna być posegregowana.

- To oznacza, że w Słubicach powinniśmy segregować 350 ton odpadów. Jeśli nie – na gminę będą mogły zostać nałożone kary finansowe związane z ochroną środowiska – wyjaśnia R. Siemiński. Dlatego wiceburmistrz apeluje o zmianę przyzwyczajeń. – Segregacja możliwa jest w każdym domu. Warto wyodrębniać choćby trzy podstawowe frakcje: papier, plastik i szkło – zachęca.

Uczmy się od najmłodszych

Z tym apelem organizatorzy kampanii chcą trafić przede wszystkim do najmłodszych. W myśl powiedzenia „czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Liczą na to, że dzieci namówią swoich rodziców do zmiany nawyków. I będą ich pilnować.

eko miasto_2

Dlatego zaproponowali program kampanii atrakcyjny dla najmłodszych. W przedszkolach odbywały się warsztaty ekologiczne, podczas których dzieci brały udział w zabawach, przysłuchiwały się wykładom i dzięki temu czerpały wiedzę na temat ekologii.

Uczyły się też tego, jak segregować śmieci – i dlaczego jest to takie ważne. Po zajęciach wszystkie zgodnie obiecywały, że w swoich domach będą trzymać się tego, czego się nauczyły. I mamy sygnały od rodziców, że są już tego pierwsze efekty.

Pomogli choremu Olafowi

Eko-działania miały także aspekt charytatywny. O chorym Olafku i akcji zbierania plastikowych nakrętek pisaliśmy już nie raz. Nie zapomnieli o nim także organizatorzy kampanii. We współpracy z Fundacją Grupy Pomagamy, która zajmuje się chorym dzieckiem, zaangażowali maluchy do zbiórki. Jej efekt znacznie przerósł oczekiwania. Wspólnie zebrali ponad 700 kg nakrętek, co potwierdziło oficjalne ważenie, które odbyło się 7 grudnie w siedzibie redakcji HTS.

Co najważniejsze, przedszkolaki zadeklarowały dalszą współpracę z fundacją i chęć zbierania nakrętek również poza kampanią. Trzymamy kciuki!

eko miasto_1

Ekologiczne teatrzyki

Po to, żeby jeszcze lepiej zapamiętać, jak dbać o środowisko, dzieci z przedszkoli przygotowały przedstawienia. Punkty przedszkolne w Kunowicach i Golicach oraz przedszkola nr 1 i 3 ze Słubic przy pomocy krótkich scenek namawiają wszystkich do tego, aby każdego dnia pamiętać o ekologii.

Żeby zmobilizować uczestników do jak najbardziej kreatywnego podejścia, organizatorzy wprowadzili element rywalizacji, a internautów zachęcają do wyboru najciekawszego przedstawienia. Na specjalnej stronie można obejrzeć wszystkie występy przedszkolaków i za pomocą sondy oddać głos na najlepsze przedstawienie. Zabawa trwa do 18 grudnia.

Wszystkie przedstawienia można obejrzeć na stronie www.slubice.tv.

Balowe zakończenie

A już niedługo, bo 20 grudnia, przedszkolaki wezmą udział w uroczystym balu, podczas którego zostanie podsumowana kampania „Eko-miasto”. W czasie imprezy dowiedzą się również, które przedstawienie zdobyło najwięcej głosów widzów. Będą nagrody, niespodzianki i dodatkowe atrakcje. A ekologiczne działania potrwają jeszcze do końca stycznia przyszłego roku.

Czy rodzice posłuchają swoich świetnie wyedukowanych dzieci? Do tematu segregacji odpadów i idących za tym konsekwencjach będziemy na pewno wracać.

---

Wszystkie materiały z kampanii można obejrzeć na www.slubice.tv/wiadomosci/380/eko-miasto.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Robi 2017-12-11 09:59
Po co segregować skoro nie ma pojemników, a te które już są , nie są prawidłowo oznaczone, jest ich za mało i nie na wszystkie rodzaje odpadów.

Do tego proszę o odpowiedzieć sobie na pytanie:
jak nauczyć ludzi segregacji odpadów, którym ciężko jest wytłumaczyć, że nie można palić plastikiem w piecach?

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.