Polsko-niemiecka delegacja w Brukseli (fot. UM Słubice)
Tegoroczna, 15 już edycja „Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast”, odbywała się od pod hasłem „Regiony i miasta na rzecz lepszej przyszłości”. Przez 4 dni, od 9 do 12 października, Brukselę odwiedziło ok. 6 tys. uczestników i 600 prelegentów z całej Europy, aby wziąć udział w ok. 100 warsztatach, debatach, wystawach i wydarzeniach służących nawiązaniu kontaktów, dotyczących rozwoju lokalnego i regionalnego.
Nie zabrakło wśród nich reprezentantów Słubic i Frankfurtu. Delegacji dwumiasta przewodzili burmistrzowie Tomasz Ciszewicz i dr Martin Wilke, a w jej skład wchodzili radni obu rad miejskich, wraz z przewodniczącymi, Mariuszem Olejniczakiem i Wolfgangiem Neumann`em, oraz urzędnicy.
Samorządowcy znad Odry wymieniali się doświadczeniami współpracy z przedstawicielami innych transgranicznych miejscowości. Tematem rozmówi z delegacjami z podobnych miast z Finlandii, Szwecji, Włoch i Słowenii było wykorzystanie potencjału miast przygranicznych i sprostanie lokalnym wyzwaniom.
- Podczas rozmowy włodarze podkreślili znaczenie komunikacji transgranicznej i logistyki dla regionu, potencjału świata nauki i badań oraz różnorodności życia kulturalnego w dwumieście – wyjaśnia Beata Bielecka, rzecznik słubickiego magistratu.
Podstawą współpracy miejscowości sąsiadujących ze sobą mogą być umowy (np. skandynawskie miasta Tornio i Haparanda podpisały ich między sobą ponad 20) lub Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej. Jest to instytucja ponadnarodowa, posiadająca osobowość prawną, składająca się przynajmniej z 2 członków, którymi mogą być kraje UE, regiony lub władze lokalne (a więc również np. gminy).
W ramach EUWT można realizować przedsięwzięcia o charakterze ponadnarodowym, korzystając z unijnych środków finansowych. Ich zadaniem nie jest prowadzenie działalności gospodarczej, ale ułatwienie współpracy transgranicznej, transnarodowej i międzyregionalnej ich członków. O ewentualnym utworzeniu EUWT burmistrzowie Słubic i Frankfurtu rozmawiali z jednym z ekspertów Komisji Europejskiej, Dirkiem Petersem.
Z kim jeszcze naszej delegacji udało się spotkać w Brukseli? Samorządocwy rozmawiali z europosłami: Helmut`em Scholzem, Susanne Melior oraz Bogusławem Liberadzkim, z brandenburską Sekretarz Stanu ds. Europejskich i Ochrony Konsumentów Anne Quart, a także znaleźli czas na spotkanie z inną polską delegacją: reprezentującą województwo lubuskie, której przewodził Tadeusz Jędrzejczak, członek zarządu województwa.
Słubiczanie i Frankfurtczycy odwiedzili także Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny i spotkali się z pracującą tam słubiczanką Karoliną Dreszer-Smalec, która jest członkiem zarządu Fundacji na rzecz Collegium Polonicum. EKES to organ doradczy UE, który wydaje opinie skierowane do Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego. Jest swego rodzaju łącznikiem między instytucjami europejskimi podejmującymi różne decyzje, a obywatelami UE.
19 października EKES przyjął opinię dotycząca finansowania organizacji społeczeństwa obywatelskiego przez UE, w której znajduje się propozycja ustanowienia europejskiego funduszu na rzecz demokracji, praw człowieka i wartości UE. Treść jeszcze nie została przetłumaczona na j. polski, z oryginalnym tekstem po angielsku można się zapoznać TUTAJ.
Dwudniowy wyjazd do Brukseli delegacji Słubic i Frankfurtu został zorganizowany przez Słubicko – Frankfurckie Centrum Kooperacji i współfinansowany ze środków UE w ramach realizacji projektu „Europejskie Modelowe Miasto Współpracy Transgranicznej Frankfurt(Oder)& Słubice”.