Eksperci pokażą jak kontrolować agresję
TZA, czyli trening zastępowania agresji, jest metodą korygowania agresywnych zachowań u dzieci i młodzieży, która została opracowana przez prof. Arnolda Goldstein’a i jego współpracowników pod koniec lat 70-tych w USA. W czasie treningu trenerzy w sposób aktywny i celowy uczą pożądanych zachowań. W skład treningu wchodzą trzy komponenty.
- Trening nabywania i dostosowania umiejętności prospołecznych. To uczenie tego, co należy robić w oparciu o listę 50 umiejętności ważnych w życiu społecznym.
- Trening kontroli złości (emocji). Wykrywanie i nazywanie sygnałów złości i naszej reakcji na „nie”. Identyfikowanie zewnętrznych i wewnętrznych wyzwalaczy złości. Poszukiwanie konstruktywnych i wyławianie destruktywnych reduktorów złości oraz analiza skutków, jakie one wywołują. Stosowanie monitów.
- Trening wnioskowania moralnego (rozwoju moralnego) i odkrywania wartości w oparciu o teorię rozwoju moralnego L. Kohlberga. Są to procedury uczące właściwej hierarchii wartości, sprawiedliwości rozumienia złożonych społecznych problemów wymagających liczenia sięz prawami innych osób i uwzględnianie potrzeb i praw innych osób.
Pierwsze zajęcia odbęda się 8 września 2017, przewidywana ilość spotkań to 16. Projekt potrwa do końca grudnia 2017 roku.
Miejsce zajęć: siedziba Stowarzyszenia po PROstu, ul. Kilińskiego 9L, Słubice.
Zapisy: Monika Dutkiewicz, koordynator projektu, tel. 665-433-124. Udział jest bezpłatny.