Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Za nami uroczyste wręczenie tegorocznej Nagrody Viadriny. Otrzymała ją Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa za opracowanie serii podręczników do nauki polskiej i niemieckiej historii. Doceniono także studentów zaangażowanych w nauczanie uchodźców.

ksiazki

O przyznaniu nagrody komisji pisaliśmy jeszcze na początku maja, kiedy to ogłoszono tegorocznych laureatów. Jej wręczenie odbyło się 9 czerwca na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Podczas uroczystości laudację wygłosił francusko-niemiecki historyk, prof. dr Étienne François, uznany ekspert w dziedzinie europejskiej kultury pamięci. W swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na pozytywne podejście członków komisji do wspólnej polsko-niemieckiej historii.

- Zamiast podkreślać ciężar przeszłości, kierowali się zachwytem nad wspólną historią, który od pierwszej strony zarazi każdego czytelnika i czytelniczkę. Życzyłbym sobie, żeby z tego podręcznika korzystały uczennice i uczniowie w Europie i poza jej granicamina rzecz europeizacji oddolnej, a nie odgórnej - podkreślał profesor.

W imieniu wszystkich, 22 członków komisji, nagrodę odebrali prof. dr Robert Traba z Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie oraz prof. dr Hans-Jürgen Bömelburg z Uniwersytetu w Gießen. Ten ostatni także zabrał głos podczas uroczystości.

- Żyjemy obecnie w fazie renacjonalizacji polityki oświatowej i historycznej. Dodatkowym zadaniem bilateralnej komisji jest w tym momencie określenie niepodważalnych zasad dydaktycznych oraz międzynarodowych tematów w Polsce i w Niemczech, których nie może zebraknąć w nowoczesnych podręcznikach szkolnych - powiedział.

Czym jest wyróżniona instytucja? Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa od 1972 roku tworzy płaszczyznę współpracy dla historyków i geografów z Polski i z Niemiec. Zespół komisji został nagrodzony za ponad 40-letnie zaangażowanie w opracowanie serii podręczników do nauki historii. Wyjątkowość tych książek polega na tym, że powstały one jako identyczne w treści, ale mające dwie wersje językowe - polską i niemiecką.

Podręczniki są przeznaczone dla szkół ponadpodstawowych po obu stronach Odry. Pierwszy tom serii ,,Europa. Nasza historia” został wydany w czerwcu 2016. Kolejne trzy tomy mają być gotowe do 2020 roku. Obejmować będą czasy prehistoryczne, średniowiecze i okres nowożytny aż do początku XXI wieku.

Dodatkową nagrodę finansową otrzymała też inicjatywa studencka „Initiative Deutschunterricht für AsylbewerberInnen“. Grupa została założona w 2013 roku przez studentów Viadriny. Udzielają oni darmowych lekcji języka niemieckiego osobom, które starają się o azyl w ośrodkach dla uchodźców we Frankfurcie i w Eisenhüttenstadt.

---

Nagroda Viadriny przyznawana jest od 1999 roku przez Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Otrzymują ją wybitne osobistości z Polski i z Niemiec, które w szczególny sposób przyczyniły się do pojednania obu państw. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znaleźli się m.in. tłumacz Karl Dedecius (1999), Günter Grass (2001), Adam Michnik (2000) i Adam Krzemiński (2006), pierwszy premier III Rzeczypospolitej Tadeusz Mazowiecki (2009), reżyser i zdobywca Oskara Volker Schlöndorff (2010), kompozytor i wielokrotny zdobywca nagród Grammy Krzysztof Penderecki (2011) czy były niemiecki minister Hans-Dietrich Genscher (2013).
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.