Ustawa, która weszła w życie 1 czerwca wprowadza zmiany w kilku kodeksach: karnym, wykroczeń, postępowania karnego, postępowania w sprawach o wykroczenia oraz w prawie o ruchu drogowym.
Co zmieniają nowe przepisy?
- Pijany lub odurzony narkotykami kierowca, który spowodował śmiertelny wypadek lub powodujący ciężkie uszkodzenia ciała trafi do więzienia na CO NAJMNIEJ 2 lata. Istotne jest również to, że kara nie będzie mogła być zawieszona. Do tej pory najniższą karą było zaledwie 9 miesięcy pozbawienia wolności, a wyrok można było zawiesić do jednego roku.
- Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia- będzie się ono przedawniać dopiero po 3 latach, o rok dłużej niż dotychczas.
- Kierowca, który mimo zabranego prawa jazdy wciąż prowadzi samochód, nie tylko narazi się na karę dwóch lat więzienia, ale dostanie także obowiązkowy zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat
- Kierowca uciekający przed policją, tym samym zmuszając ją do pościgu, może zostać pozbawiony wolności do 5 lat oraz zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat. Dotychczas za to przewinienie groziła jedynie kara grzywny lub areszt do 30 dni.
- Sądy orzekające o przestępstwach drogowych będą na bieżąco informowane o wcześniejszych wykroczeniach oskarżonego, np. czy zatrzymywano mu już prawo jazdy, ile dostał mandatów oraz punktów karnych.
- W prawie o ruchu drogowym znalazła się również bogatsza w szczegóły regulacja, która dotyczy poddawania kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu bądź narkotyków rutynowej kontroli.
- Regulacje wymierzone są w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują śmierć i zniszczenia na polskich drogach, a ich ofiarami są niejednokrotnie dzieci - podkreślają policjanci.
Jak wygląda sytuacja w powiecie słubickim? Dane statystyczne sukcesywnie się poprawiają, jednak wciąż nie napawają optymizmem. Policja informuje, że w 2016 roku na naszych drogach doszło do 38 wypadków, w których śmierć poniosło 5 osób, a 45 zostało rannych. Aż 10 wypadków było z udziałem pieszych.
Kierowcy niestety notorycznie przekraczają prędkość. W 2016 roku słubicka drogówka ujawniła 2932 wykroczeń z tym związanych. W 40 przypadkach skończyło się to zabraniem prawa jazdy.
Dużym problemem nadal jest jazda na podwójnym gazie i po środkach odurzających. Policja skrupulatnie sprawdza kierowców pod tym kątem. W 2016 roku przeprowadzono blisko 33 tys. takich kontroli. Efekt pracy mundurowych to aż 262 złapanych pijanych kierowców.
Czy nowe przepisy to zmienią i niechlubne liczby będa maleć? Przekonamy się już wkrótce.