Prace ekshumacyjne w pobliżu Lubiechni Małej
Stowarzyszenie POMOST Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych powstało w Poznaniu w 1997 roku. W swoich działaniach jednoczy Niemców i Polaków, którzy chcą pracować na rzecz pojednania pomiędzy oba narodami. Stowarzyszenie zajmuje się poszukiwaniem mogił żołnierskich z czasów II wojny światowej na terenie Wielkopolski, Dolnego Śląska, województwa kujawsko-pomorskiego i na Ziemi Lubuskiej.
26 kwietnia zostały przeprowadzone przez członków stowarzyszenia prace ekshumacyjne w pobliżu Lubiechni Małej koło Ośna Lubuskiego. Odkryto tam grób masowy ofiar katastrofy kolejowej z 31 stycznia 1945 r. Dane historyczne mówią, że tego dnia z Ośna Lubuskiego (wówczas Drossen) odjechał ostatni pociąg z niemieckimi uciekinierami. Na południe od miasta został jednak ostrzelany przez nadjeżdżające od strony Połęcka radzieckie czołgi.
Ofiary pogrzebano niedaleko miejsca zdarzenia. Znaleziony grób znajduje się około 3 km na północ od dworca kolejowego w Lubiechni Małej. W mogile znaleziono szczątki 16 osób. Większość z nich to kobiety i dzieci. Odnalezione szkielety noszą liczne ślady złamań oraz innych urazów. Na jednej z czaszek, należącej do mężczyzny, archeologowie znaleźli dwa otwory postrzałowe. Jak przypuszczają może to świadczyć o dobijaniu rannych przez czerwonoarmistów.
Ziemia Lubuska na pewno kryje jeszcze wiele takich tajemnic. Ich odnajdywanie i dokumentowanie to cel działania stowarzyszenia. Członkowie stowarzyszenia poszukują informacji o kolejnych miejscach, w których mogą znajdować się szczątki z czasów II wojny światowej. Więcej informacji na temat prowadzonych prac i ich wyników można znaleźć na stronie www.pomost.net.pl.