Wielkanocna zbiórka żywności w Słubicach
Organizatorem akcji w skali całego kraju są Banki Żywności, a do zbiórki włączyła się większość sieci handlowych i duże supermarkety, także te ze Słubic. Żywność będzie zbierana w dniach 31 marca – 2 kwietnia. W powiecie słubickim akcję koordynują Jan Krzysztof Hańbicki, szef Banku Żywności z Lubiechni Wielkiej oraz Grupa Pomagamy.
Aby przyłączyć się do akcji wystarczy odwiedzić wybrany sklep i przekazać wolontariuszom dowolne produkty spożywcze z długim terminem ważności. Najbardziej potrzebne są takie produkty jak olej, słodycze, konserwy, przetwory warzywne i owocowe oraz mąka.
Podarowane produkty trafią do magazynów Banków Żywności, a stamtąd przekazane zostaną lokalnym organizacjom społecznym, które podzielą je wśród najbardziej potrzebujących osób. Akcję wspiera m.in. sieć sklepów Intermarche.
- Grupa Muszkieterów regularnie współpracuje z Bankami Żywności. Walczymy z niedożywieniem w Polsce przez cały rok przyłączając się do zbiórek przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocnymi oraz w ramach programu „Podziel się posiłkiem”. Chętnie angażujemy się w te akcje, ponieważ dają one wymierne korzyści najbardziej potrzebującym. W imieniu Grupy Muszkieterów serdecznie zachęcam klientów Intermarché w Słubicach do przekazywania produktów spożywczych naszym wolontariuszom - powiedziała Eliza Orepiuk-Szymura, Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów w Polsce.
Harmonogram zbiórki:
- 31.03 (piątek) godz 10-18
- 01.04 (sobota) godz 8- 18
- 02.04 (niedziela) godz 10-15
Wielkanocna Zbiórka Żywności jest organizowana przez Federację Polskich Banków Żywności już od 21 lat. W tym roku akcja odbędzie się w 347 miejscowościach, w prawie 2 tysiącach sklepów w całej Polsce. W ubiegłym roku zebrano 331 ton żywności dla ponad 100 tys. potrzebujących. W Słubicach do koszy trafiło ponad 2,5 tys. kg rozmaitych produktów.
Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) 800 mln ludzi na świecie głoduje, a co trzecia osoba jest niedożywiona. W Polsce kwestia niedożywienia ma mniejszy wymiar, jednak statystyki są alarmujące. W 2015 r. 6,5% Polaków, czyli około 2,5 mln osób, żyło w sytuacji skrajnego ubóstwa i często pozbawione było dziennego posiłku. Problem ten szczególnie dotyczy najmłodszych. W przypadku osób, które nie osiągnęły jeszcze 18 roku życia odsetek ten wynosi nawet 9%.