Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Wierzba

Wiosna to czas na pielęgnację roślin na naszych działkach i ogrodach. Jednym z ważniejszych (i potrzebnych) zabiegów jest przycinanie drzew. Nie zawsze jednak wszyscy robią to prawidłowo, szczególnie w przestrzeni publicznej.

W ostatnich dniach wiele drzew na terenie Słubic przechodzi właśnie zabiegi pielęgnacyjne. Niektóre z tych czynności budzą duże kontrowersje, jak sytuacja z rejonu ul. Wrocławskiej, gdzie rosła okazała wierzba.

Zdjęcie mocno przyciętego drzewa dzisiaj rano przysłał jeden z naszych czytelników. - To było jedno z najładniejszych i największych drzew w mieście. Czy na pewno zadbano o nie prawidłowo? – pytał w przesłanej do nas wiadomości.

Pod fotką, którą zamieściliśmy na naszym profilu na Facebooku, rozpoczęła się gorąca dyskusja. Wiele osób było przejętych sposobem przycięcia drzewa, inni z kolei wskazywali, że to jak najbardziej prawidłowy zabieg w przypadku wierzby. ZOBACZ POST

Postanowiliśmy zapytać o zdanie jednego z lepszych fachowców od drzew w naszym mieście, czyli Natalię Duer. To prezeska Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych i jedyny w powiecie słubickim certyfikowany inspektor drzew. Jak mało kto zna się na ich pielęgnacji. Czy przycięcie widocznego na zdjęciu drzewa zostało dokonane prawidłowo?

- Absolutnie nie. To jest ogłowienie - zniszczenie drzewa. Ale jak się rozejrzeć po mieście, to jest mnóstwo takich przypadków. Różne gatunki drzew różnie znoszą takie źle pojęte "zabiegi pielęgnacyjne". W przypadku tej wierzby niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że rany zostaną zainfekowane przez grzyby, które następnie będą rozkładać drewno. A pędy, które odrosną, będą słabo związane z drzewem i będą się z czasem odłamywać – przekazała w rozmowie z naszą redakcją.

Zapytamy w Urzędzie Miejskim w Słubicach, kto opowiada za zabiegi pielęgnacyjne drzew na terenie gminy i czy ich przycinanie odbywa się pod kontrolą osób posiadających na ten temat odpowiednią wiedzę.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Zafiras 2022-04-13 19:14
Władze miasta robią konkurs,na najgorszego pilarza. I wśród nich wybierają najgorszego paproka. I tacy pielęgnują drzewostan miasta. Bo jakim trzeba być fleją, by tak zniszczyć drzewo. To jest ośmieszanie mieszkańców.
#2 Zafiras 2022-04-13 19:34
P. Burmistrzu,niech pan nie idzie ścieżką oszpecania miasta z zieleni. Może zrobić akcje: sadzenie 600 drzew z okazi dwu letniej pandemi CVID, Drzewa będą upamiętniały tragiczny okres,masakry na ludziach przez śmiertelny wirus.
#3 SMJJ 2022-04-27 15:51
Wierzba to chwast , jeden z bardziej odpornych. Takie przyciecie nic jej nie zaszkodzi - wręcz przeciwnie , teraz dopiero pokaże na co ją stac. Zrobi się wielka , krzaczasta i znowu piekna i silna. Nie róbmy z igły wideł i nie szukajmy dziury w całym. Tutaj jej nie ma. Zajmijcie sie lepiej paprokami, którzy zniszczyli drzewa nad zalewem.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.