Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Na przykładzie zdjęć lotniczych stadionu w Słubicach lub okolicy obu mostów w Świecku można wykazać nieoceniony wkład analizy porównawczej takich zdjęć w ubogacanie naszej wiedzy o historii lokalnej.

Do kiedy dostrzegalne były zarysy dawnej restauracji u zbiegu ul. Folwarcznej i ul. Sportowej, głównego wejścia na Stadion Wschodniomarchijski, czy fundamenty dawnego obozu pracy wychowawczej „Oderblick” w Świecku? Zobaczmy...

Zdjęcie nr 1. W świetle nieodnalezienia dotąd zdjęć lotniczych sprzed 1945 r. pierwszej z analizowanych dziś okolic za punkt wyjściowy posłuży mapa sporządzona w 1934 r. przez urząd geodezyjny Vermessungsamt Frankfurt (Oder).

Na uwagę zasługuje m.in. zarys dawnego wejścia na kompleks stadionowy u zbiegu ul. Folwarcznej (wówczas) i ul. Sportowej (Friedrich-Ludwig-Jahn-Weg). Dzięki jednej z pocztówek wiemy też, że budynek restauracyjny miał charakter budynku arkadowego z podcieniami i tzw. łukami Tudorów, a właściciel przybytku nazywał się Johannes Falbe.

01

Zdjęcie nr 2. Na początku 1945 r. stały jeszcze zarówno wejście główne na tzw. pola OGELA od strony kortów tenisowych, jak i wejście główne na sam Stadion Wschodniomarchijski. W górnej części zdjęcia dostrzegalne są nawet zarysy obu nieistniejących już placów sportowych w ścisłym sąsiedztwie zabudowań folwarcznych.

O istnieniu niegdyś tego pola sportowego wzdłuż ul. Folwarcznej na wschód od toru do jazdy konnej wie raczej mało słubiczan, bo pole to nie istnieje i nie widnieje ani na oryginalnych planach Otto Morgenschweisa ani Friedricha Wilhelma Hirscha.

Kadr archiwalnego filmu pokazuje wygląd zewnętrzny nieistniejącego już wejścia głównego na stadion przy rozwidleniu dróg na cmentarz i osiedla domków rodzinnych Am Hängebusch.

02

Zdjęcie nr 3. Widać dokładnie, że w 1953 r. wciąż istniały budynki wejściowe na pola OGELA, jak i na sam stadion. Zarys obu pól w górnej części zdjęcia stał się jednak o wiele mniej wyraźny.

03

Zdjęcie nr 4. Z biegiem lat północne krańce kompleksu sportowego uległy zdziczeniu. Znacznemu zatarciu uległy zarysy pół w ścisłym sąsiedztwie PGR-u. Przybyło zieleni.

04

Zdjęcie nr 5. Podobnie 5 lat później...

05

Zdjęcie nr 6. A to już okolice mostu kolejowego na Odrze w Świecku. Fotografia została wykonana przez wojska niemieckie 7 kwietnia 1945 r. podczas lotu nr GX8411 i obecnie znajduje się w zbiorach Herder-Institut w Marburgu.

06

Zdjęcie nr 7. Fotografia została wykonana 22 maja 1953 r. przez wojska radzieckie i obecnie znajduje się w zbiorach Landesvermessungsamt Brandenburg we Frankfurcie nad Odrą.

07

Zdjęcie nr 8. Fotografia współczesna pokazuje m.in. zniknięcie wielu zabudowań i nowe nasadzenia w całej okolicy.

08

Zdjęcie nr 9. A to zarys fundamentów dawnego obozu pracy przymusowej „Oderblick” w Świecku. Fotografia została wykonana przez wojska niemieckie 7 kwietnia 1945 r. podczas lotu nr GX8411 i znajduje się w zbiorach Herder-Institut w Marburgu.

09

Zdjęcie nr 10. Fotografia została wykonana 22 maja 1953 r. przez wojska radzieckie i obecnie znajduje się w zbiorach Landesvermessungsamt Brandenburg we Frankfurcie nad Odrą.

10

Zdjęcie nr 11. Fotografia współczesna pokazuje drobne zmiany w krajobrazie terenu i gęstsze zadrzewienie całej okolicy. Cienka żółta linia wskazuje obręb dawnego obozu oraz położenie ważniejszych zabudowań obozowych. Zdjęcie z 26.06.2005.

11

Za pomoc w pisaniu artykułu dziękuję Eckardowi Reißowi, członkowi Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą i autorowi dwujęzycznej monografii o historii cmentarza żydowskiego.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.