Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Ciąg dalszy historii sportu w Słubicach, tym razem okres 1978-1983... Do 1978 r. w Słubicach istniały dwa kluby bez wsparcia miejscowych zakładów pracy: MLKS Odra (sekcja piłki nożnej) oraz KS Orkan przy ZS Rolniczych (sekcja piłki ręcznej kobiet). Podjęto jednak wysiłki w celu poprawy tej sytuacji. Czym to się skończyło?

Geneza MLKS „Komes” Słubice

Pomysł na powołanie nowego klubu sportowego w Słubicach zrodził się 14 grudnia 1977 r. podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego MLKS „Odra” Słubice przy udziale naczelnika miasta Wojciecha Szczęsnego oraz inspektora ds. kultury, kultury fizycznej i turystyki Zygmunta Walkowiaka.

Z dniem 1 stycznia 1978 r. powołano Międzyorganizacyjny Ludowy Klub Sportowy „Komes” w Słubicach, należący do Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe (LZS) i prowadzący trzy sekcje sportowe: piłki nożnej, piłki ręcznej dziewcząt/kobiet oraz strzelectwa sportowego.

Siedzibą klubu (sekretariatem) stało się jedno z pomieszczeń Słubickiego Międzyorganizacyjnego Ośrodka Kultury (SMOK), a barwy klubowe ustalono na pomarańczowo-zielono-granatowe. Przed zebraniem Leon Musiał i Edward Chiliński uroczyście odebrali dyplomy i nagrody pieniężne za sukcesy swoich wychowanków w spartakiadzie wojewódzkiej lekkoatletów i piłkarek ręcznych.

Trenerem piłkarzy w kategorii seniorów był inż. Michał Rosiak, juniorów walczących w klasie „A” trenował Andrzej Żmuda, a trampkarzy – Romuald Hubko. Trenerem piłki ręcznej kobiet, walczących o awans z klasy międzywojewódzkiej w grupie północnej do II ligi, był mgr Leon Musiał, natomiast szkoleniowcem strzelectwa sportowego był doświadczony pracą w poprzednich słubickich klubach – Romuald Kaznocha.

Wybór zarządu. Udział w rozgrywkach brydżowych

W skład 13-osobowego zarządu weszli: Andrzej Kaczkowski (prezes, dyrektor MP „Pekaes”), Lucjan Szkodo (wiceprezes ds. organizacyjnych, dyrektor ZPO „Komes”), Edward Bryl (wiceprezes ds. wychowawczych, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych), Zbigniew Faliński (wiceprezes ds. szkoleniowych, sekretarz KMiG PZPR), Romuald Hubko (sekretarz), Jerzy Faliński (kierownik sekcji LA, kierownik Ośrodka Propagandy PZPR), Jan Bukalski (kierownik sekcji piłki ręcznej, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych), Romuald Kaznocha (kierownik sekcji strzelectwa sportowego, kierownik OSiR), a także w randze zwykłych członków zarządu Alojzy Kinal (zastępca naczelnika MiG), Lech Stefanowicz (przewodn. FS ZMP), Zygmunt Walkowiak (inspektor UMiG), Władysław Warchoł (dyrektor Zbiorczej Szkoły Gminnej) oraz Ireneusz Woźniak.

Według innego źródła, tj. sprawozdania z z działalności 1978-1983, członkami tego zarządu byli Ryszard Baczyński (nie Jerzy Faliński) oraz Zbigniew Woźniak (nie Ireneusz Woźniak). Różnie zapisywano także nazwisko innego działacza: Edward Bryl, innym razem błędnie „Edward Bryll”. Pozostawał wakat na funkcji kierownika sekcji piłki nożnej.

Członkami Komisji Rewizyjnej zostali wybrani: Józef Kaczmarek, J. Barnecki, J. Hołowacz, Franciszek Jurkiewicz oraz A. Matrejak.

Jak można dalej wyczytać z materiałów archiwum SOSiR Sp. z o.o., Jerzy Faliński ustąpił z zarządu z powodu swojego wyjazdy ze Słubic (przez co zwolnił miejsce dla Baczyńskiego), zaś w 1980 r. Zbigniew Faliński objął kierownictwo nowego LKS „Lubusz” Słubice.

Na zdjęciach poniżej: emblemat nowego klubu oraz skład Komesu z 1979 r. Stoją od lewej: Arkadiusz Antecki, Ryszard Szewczyk, Jarosław Kamiński, Ryszard Dmuchowski, Tadeusz Pysiak, Janusz Fidenicz, Andrzej Drabiec i Mirosław Lehmann. Pochyleni od lewej: Bronisław Gontowicz, Marek Chojnacki oraz Alojzy Bogdanowicz.

1

Już w 1978 r. sekcja brydża sportowego została zgłoszono do rozgrywek w klasie „A” województwa gorzowskiego. Społecznym kierownikiem sekcji i jednocześnie kapitanem drużyny pozostawał Waldemar Lewandowski, zaś skład uzupełniali Marian Grzesiak, Jacek Rybacki, Marian oraz Lucjan Szkodo. Sezon 1978/1979 zakończono na I miejscu w tabeli, co zapewniło zespołowi awans do ligi okręgowej. Jacek Rybacki zdobył też III miejsce i tytuł II wicemistrza w indywidualnych mistrzostwach województwa gorzowskiego.

Dodatkowo w SMOK-u zainaugurowano cotygodniowe turnieje, rozgrywane w każdy poniedziałek, a od kwietnia 1979 r. organizowano rejonowe turnieje par, na które przyjeżdżali zawodnicy z województw gorzowskiego, zielonogórskiego, a nawet legnickiego.

Kolarski popis Szczepkowskiego. Składy piłkarskie 1979 r.

W marcu 1979 r. w Słubicach odbył się III ostatni etap ogólnopolskiego wyścigu kolarskiego po ziemi gorzowskiej. Przed startem uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Bohaterów, a następnie wyruszyli w trasę, która mierzyła 130 km. Zwycięzcą etapu okazał się Zbigniew Szczepkowski, reprezentant klub Legia Warszawa i uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 r. II miejsce na etapie „słubickim” zajął Andrzej Kaczmarek (Stilon Poznań), a III miejsce – Grzegorz Banaszek (Sarmata Warszawa).

Na zdjęciach poniżej: piłkarze Komesu zespołu juniorów i seniorów przez swoimi meczami z Dębem Dębno (22 kwietnia 1979 r.). W drużynie juniorskiej stoją od lewej: Andrzej Lipicz, Sylwester Szewczyk, Andrzej Pilczuk, Jan Marcinkowski i Zbigniew Małyszek. Pochyleni od lewej: Wiesław Duda, Jarosław Kamiński, Ryszard Karpiński, Andrzej Kazimierski oraz Zbigniew Kościcki. Sędzia stojący po lewej to Henryk Januchowski, zaś po prawej – Hryniewicz.

W I składzie Komesu stoją od lewej: Andrzej Drabiec, Jerzy Chojnacki, Stanisław Sołomonow, Remigiusz Ksokowski, Józef Górka, Michał Szpigiel i Ryszard Dmuchowski. Pochyleni: Alojzy Bogdanowicz, Andrzej Ossowski, Jan Kowalski oraz Leszek Gawęcki.

2

Gierek, Jaroszewicz, Saladin i Szurkowski...

W dniach 28-30 maja 1979 r. w Słubicach odbyły się Dni Przyjaźni Młodzieży PRL i NRD, zorganizowane przez FSZMP i FDJ. Nieopodal stadionu OSiR na dawnym hipodromie powstało miasteczko namiotowe wzniesione przez żołnierzy Śląskiego Okręgu Wojskowego (ŚOW). Uroczyste otwarcie miasteczka nastąpiło już kilka dni wcześniej, tj. 25 maja 1979 r.

Do miasta przyjechali I sekretarz KC PZPR Edward Gierek, premier PRL Piotr Jaroszewicz oraz około tysiąc delegatów młodzieży z 12 województw całego kraju. Uroczyste spotkanie uzupełniały dyskusje, seminaria i inne imprezy towarzyszące.

3

Latem 1979 r. w Słubicach odbył się I ogólnopolskie kolarskie kryterium uliczne o puchar naczelnika miasta i gminy. Zwycięzcą wyścigu okazał się Jan Jankiewicz, indywidualny wicemistrz świata w wyścigu szosowym amatorów i wicemistrz świata w wyścigu drużynowym.

W sezonie 1979/1980 MLKS „Komes” Słubice zgłosił do rozgrywek 2 zespoły sekcji budżetowej. Komes I został wzmocniony trzema nowymi zawodnikami (Edwardem Kulusem i Andrzejem Szałkowskim z Domu Kultury Kolejarza w Zbąszynku oraz Apolinarym Maksinkiewiczem z Klubu Garnizonowego w Krośnie Odrzańskim). Został wystawiony do rywalizacji w lidze okręgowej. Zespół Komes II grał natomiast w klasie „A” województwa gorzowskiego (kapitan Andrzej Rybacki, Józef Dudek, Andrzej Kaczkowski, Józef Rapcewicz, Krzysztof Rogoziński, Lucjan Szkodo oraz Henryk Weiser).

Liga okręgowa brydża sportowego była zdominowana przez kluby gorzowskie (Komunalni, Stilon, Społem), przez co Komes I jako beniaminek zajął dobre IV miejsce w tabeli. Komesowi II, czyli słubickim rezerwom, przypadło natomiast III miejsce w klasie „A”. Apolinary Maksinkiewicz uplasował się na I miejscu (tytuł mistrza okręgu) na etapie okręgowym Indywidualnych Mistrzostw Polskich, a para Lewandowski - Maksinkiewicz – na I miejscu podczas turnieju brydżowego w Sulęcinie.

17 lutego 1980 r. w Słubicach odbył się przełajowy wyścig kolarski o puchar naczelnika miasta i gminy w Słubicach Wojciecha Szczęsnego. Do rywalizacji stanęło wielu znakomitych zawodników, m.in. wicemistrz świata Andrzej Mąkowski, Mieczysław Cielecki, Edward Piech, czy Tadeusz Steinke, ale zwycięzcą okazał się Szwajcar Fritz Saladin, mistrz świata w kolarstwie przełajowym w kategorii amatorskiej. Na II miejscu zameldował się Grzegorz Jaroszewski (Żyrardowianka Żyrardów), a na III – Andrzej Mąkowski (Chemik Police). W kategorii juniorskiej zdecydowanie wygrał Szwajcar Bernard Woodtli, brązowy medalista Mistrzostw Świata juniorów.

LKS „Lubusz” Słubice. Kolejne zawody kolarskie

26 czerwca 1980 r. podczas zebrania w tzw. Klubie Olimpijczyka kierowanego przez Romualda Kaznochę OSiR w Słubicach powstała kolejna ciekawa inicjatywa sportowa, tj. Ludowy Klub Sportowy „Lubusz” Słubice (w sprawozdaniu z działalności MLKS „Komes” za lata 1978-1983 pojawia się błędna informacja, że działo się to „w czerwcu 1981 r.”).

Lubusz Słubice przyjął barwy zielono-biało-czerwone i zaczął prowadzić trzy sekcje sportowe, z czego lekkoatletyka została przekazana przez WLKS „Orlęta” w Gorzowie Wielkopolskim, strzelectwo sportowe - przez Ligę Obrony Kraju, zaś kolarstwo budowano od podstaw.

4

Powołano 23-osobowy zarząd, do którego weszli m.in. Zbigniew Faliński (prezes), Edward Chiliński (wiceprezes ds. organizacyjno szkoleniowych), Stanisław Ciecierski (wiceprezes), Juliusz Żwirek (wiceprezes), a także Ireneusz Woźniak (sekretarz), Jan Rutkowski (skarbnik), Józef Czarniecki, Maria Ejgierd oraz Lucyna Morgiewicz. Zdecydowano o przystąpieniu do WFS w Gorzowie Wielkopolskim oraz działalności statutowej jako osoba prawna.

Na zdjęciu od lewej: Edward Chiliński (tyłem), Władysław Warchoł i Stanisław Ciecierski.

5

29 sierpnia 1980 r. w Słubicach odbyło II ogólnopolskie kolarskie kryterium uliczne o puchar naczelnika miasta i gminy. Cała trasa wynosiła 81 km (30 okrążeń po 2,9 km). Do wyścigu zorganizowanego przez Ośrodek Sportu i Rekreacji (OSiR) wystartowało 150 zawodników, z których najszybszy okazał się Ryszard Szurkowski, czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju, a od 2010 r. prezes Polskiego Związku Kolarskiego (PZKol).

Szurkowski reprezentujący Poloneza Warszawa zdobył 31 pkt., a kolejni na mecie zjawili się Lechosław Michalak (Legia Warszawa, 28 pkt.) oraz Marek Kluj (Arkonia Szczecin, 18 pkt.). Na trasie juniorów starszych (40,5 km) zwyciężył Marek Ziółkowski (Pomorzanin Nowogard, 24 pkt.), a juniorów młodszych (27 km) – Sławomir Krawczyk z tego samego klubu (12 pkt.).
II kryterium uliczne było pierwszym poważnym wyzwaniem kolarzy z nowo powstałego klubu LKS Lubusz Słubice. Trenerami sekcji kolarskiej byli Andrzej Szozda (brat Stanisława, dwukrotnego mistrza świata i dwukrotnego wicemistrza olimpijskiego) oraz Jarosław Komar.

Kolejne zmagania piłkarzy nożnych i brydżystów

W 1980 r. piłkarze nożni Komesu awansowali do ligi okręgowej. Trener Michał Rosiak poprosił zarząd o zwolnienie go z prowadzenia drużyny seniorów, ale zgodził się na prowadzenie juniorów. Seniorów objął Andrzej Żmuda, a trampkarzy – Marian Strep, który zastąpił na tej funkcji Romualda Hubko. Warunki szkoleniowe i wyniki sportowe były na tyle fatalne, że Rosiak i Żmuda zrezygnowali z posad trenerskich jeszcze w czasie trwania sezonu. Nowa struktura trenerska wyglądała następująco: Marian Strep (seniorzy), Roman Lisowski (juniorzy), Eugeniusz Musiał (trampkarze, potem juniorzy młodsi).

W sezonie 1980/1981 MLKS „Komes” Słubice ponownie wystawił dwa zespoły do rozgrywek brydża sportowego. Jacek Rybacki przeszedł z rezerw do zespołu podstawowego, a rezerwy wzmocnił niestowarzyszony dotąd Włodzimierz Młynarski. Kapitanem II zespołu w miejsce Jacka Rybackiego został Józef Rapcewicz. Komes I zajął III miejsce (tytuł II wicemistrza) w lidze okręgowej. Trochę gorzej radził sobie Komes II w klasie „A” województwa gorzowskiego, który lepszymi występami w rundzie rewanżowej uchronił się przed spadkiem do niższego szczebla rozgrywek. Warto jednak odnotować sukces pary Grzesiak - Kulus, która zajęła I miejsce w rejonowym turnieju par w Słubicach.

W sezonie 1981/1982 MLKS „Komes” Słubice nadal miał podwójną reprezentację w rozgrywkach brydża sportowego. Komes I został osłabiony przez odejście Andrzeja Szałkowskiego, który przeszedł do Budowlanych Murzynowo oraz Jacka Rybackiego, który przeszedł z powrotem do Komesu II. Jeszcze w trakcie sezonu nastąpiła zmiana na funkcji kapitana. Miejsce Józefa Rapcewicza zajął Krzysztof Rogoziński.

Po zakończeniu sezonu 1982/1983 z posady trenera piłkarzy nożnych (seniorów) zrezygnował Bronisław Teodorczyk.

Jesień 1983 r. była czasem kolejnej „uczty” sportowej dla fanów kolarstwa w Słubicach. 8 listopada 1983 r. w ramach VIII Grand Prix „Dziennika Ludowego” odbył się IV ostatni etap, zwany potocznie „crossem słubickim”. Wśród seniorów zwyciężył Andrzej Mąkowski, a zanim uplasowali się Grzegorz Jaroszewski oraz Petr Klouček z Czechosłowacji („Gazeta Lubuska” z 9 listopada 1983 r. podawała błędny zapis nazwiska „Peter Klouczek”). Podium wśród juniorów zajęli wyłącznie zawodnicy zagraniczni: R. Fort z Czechosłowacji oraz R. Pascal i R. Kreutzinger ze Szwajcarii. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom na zawody nie przybyli kolarze z RFN ani z Francji.

Reaktywacja Orkana Słubice. Tenis stołowy

Z dniem 1 stycznia 1983 r. doszło do rozłamu w MLKS „Komes” Słubice, ponieważ kierownik i członkowie sekcji piłki ręcznej postanowili wystąpić z klubu i reaktywować swój wcześniejszy klub Orkan Słubice. Przeważyły względy praktyczne, chodziło w końcu o piłkę ręczną kobiet, ściśle związaną z Zespołem Szkół Rolniczych w Słubicach. Zawodniczki nie czuły się w pełni reprezentacją całego miasta, silniejsze więzi łączyły je z macierzystą szkołą, w której zresztą trenowały. Piłkarski ręczne spoza szkoły należały w sekcji (potem w klubie) raczej do rzadkości.

11 lutego 1983 r. instruktor sekcji tenisa stołowego MLKS „Komes” Stanisław Kursa złożył sprawozdanie ze swojej działalności w sezonie 1982 do 6 lutego 1983 r. Zgodnie z jego słowami ówczesne treningi odbywały się pięć razy w tygodniu w sali gimnastycznej ZPO „Komes” przy ul. Bohaterów Stalingradu (ob. ul. Bohaterów Warszawy). Tenisiści stołowi ze Słubic występowali wprawdzie w rozgrywkach ligi okręgowej, jednak na turniejach nieraz trafiali na zawodników z II, III i IV ligi.

Zespół osłabiony był nieobecnościami Marciniaka, który jako zawodowy żołnierz w okresie stanu wojennego musiał pozostawać w gotowości bojowej. Tak było np. przed II turniejem 9 października, kiedy to kilka godzin przed planowym wyjazdem na turniej samochód wojskowy zabrał Marciniaka, a Dunajewski niespodziewanie zapowiedział zakończenie kariery sportowej (później zmienił zdanie). Najlepszym zawodnikiem ze Słubic pozostawał Marek Muzyka, który wygrał III i IV turniej, kolejno w dniach 18-19 grudnia 1982 r. oraz 5-6 lutego 1983 r.

Zmiany kadrowe i organizacyjne w Komesie

15 sierpnia 1983 r. odbyło się kolejne zebranie sprawozdawczo-wyborcze MLKS „Komes” w Słubicach. Komisja wyborcza w składzie Romuald Hubko, Edward Wróbel i Zbigniew Hołowacz przedstawiła swoje kandydatury do nowego zarządu i nowej Komisji Rewizyjnej. Dokładnie miesiąc później, 15 września 1983 r. miało miejsce walne zebranie członków, któremu przewodniczył Władysław Warchoł. Sprawozdanie z dotychczasowej działalności zarządu złożył prezes Andrzej Kaczkowski, a sprawozdanie Komisji Rewizyjnej – Waldemar Lewandowski.

We wrześniowym zebraniu wzięło udział 65 osób, w tym 58 członków. Byli m.in. Zbigniew Faliński (I sekretarz KMiG PZPR, prezes LKS Lubusz), Henryk Kraszula (przewodniczący MRN), Wojciech Szczęsny (naczelnik MiG), Alojzy Kinal (zastępca naczelnika MiG), Jan Muzyka (kierownik referatu kultury i sportu UMiG), Janusz Dobrzyński (prezes OZ Piłki Nożnej w Gorzowie Wlkp.), Jan Graliński (WZ LZS w Gorzowie Wlkp.), Jan Kulczycki (prezes OZ Tenisa Sportowego w Gorzowie Wlkp.) oraz Stefan Wachnowski (prezes OZ Brydża Sportowego w Gorzowie Wlkp.).

Skład nowego zarządu ukształtował się następująco: Andrzej Kaczkowski (prezes, Pekaes), Tadeusz Wójtowicz (wiceprezes, ZPO „Komes”), Waldemar Lewandowski (wiceprezes, ZPO „Komes”), Tadeusz Woźniak (wiceprezes, rencista), Alojzy Kinal (UMiG), Edward Szwagrzyk (szef sztabu JW 2959) i Władysław Warchoł (dyrektor Zbiorczej Szkoły Gminnej). Komisję Rewizyjną tworzyli zaś przewodniczący Jan Muzyka (UMiG), Zbigniew Hołowacz (LZS) oraz Marian Antoszek (WOP).

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że karierę zawodową oraz możliwość przynależności do gremiów decyzyjnych mocno ułatwiała przynależność partyjna. Przykładowo spośród wszystkich członków zarządu i Komisji Rewizyjnej MLKS „Komes”, wybranych w 1983 r., tylko Lewandowski i Hołowacz nie należeli do PZPR.

Podziału czynności pomiędzy poszczególnych członków zarządu dokonano już na kolejnym posiedzeniu zarządu, tj. 27 września 1983 r. Woźniak odpowiadał za piłkę nożną, Wójtowicz zajął się tenisem stołowym a Lewandowski – brydża sportowym. Z dniem 1 października 1983 r. pracownikiem klubu przestawał być Marian Strep, więc na zebraniu zarządu zobowiązano go do terminowego rozliczenia się ze wszystkich dokumentów.

Sprawami finansowymi zajęto się na posiedzeniu zarządu z 25 października 1983 r. Powodem do zadowolenia było dofinansowanie z ZPO „Komes”, jednak wciąż czekano na wsparcie UMiG, WZ LZS oraz WFS. Nie otrzymano również rozliczenia finansowego od Mariana Strepa, co uniemożliwiało inwentaryzację majątku. Klub zalegał dodatkowo z wieloma płatnościami, m.in. dla Gminnej Spółdzielni Strzelce Krajeńskie (167 tys. zł), z wypłatami dla trenerów i księgowej za 3 miesiące, dla Kasyna JW w Słubicach oraz za piłki z WFS (9 tys. zł).

Na posiedzeniu zarządu z 14 grudnia 1983 r. zatwierdzono preliminarz wydatków poszczególnych sekcji za rok 1984 według projektu Romualda Hubko. Edward Szwagrzyk poinformował, że członkowie klubu mogliby korzystać z sali sportowej JW w Słubicach aż 3 razy w tygodniu: we wtorki, środy oraz piątki. Do końca stycznia 1984 r. miały być gotowe legitymacje członkowskie klubu.

Wyrażono zgodę na wypożyczenie zawodnika Antoszka do Lubuszanina Drezdenko w zamian za ekwiwalent w postaci sprzętu sportowego. Postanowiono również podjąć rozmowy z trenerem juniorów Celulozy Kostrzyn S. Grzelakiem w sprawie ewentualnego poprowadzenia przez niego zespołu seniorów Komesu (bez możliwości mieszkania służbowego).

Do ważnych decyzji należało podniesienie pensji trenerowi tenisistów stołowych Stanisławowi Kursie do poziomu trenerów piłkarzy nożnych. Jednocześnie postanowiono skarcić go za przypadki nieobecności przy drużynie w czasie meczów wyjazdowych, podobnie jak brydżystę J. Dudka za niewłaściwe postępowanie podczas zawodów w Gorzowie (rzekome nadużywanie alkoholu).

Dla podreperowania sytuacji finansowego klubu rozdzielono obowiązki rozmów na temat dotacji z miejscowymi zakładami pracy. I tak Kaczkowski miał podjąć negocjacje z OSiR, Spółkami Wodnymi i PGKiM, Szwagrzyk – ze Spółdzielnią „Przyjaźń” i Fabryką Mebli, Woźniak – z PSS „Społem” i Pekaes, a Lewandowski i Wójtowicz – z GS, RDP i Wojewódzkim Przedsiębiorstwem Handlu Wewnętrznego (WPHW).

Przy pisaniu artykułu wykorzystano materiały z archiwum Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Sp. z o.o., udostępnione dzięki uprzejmości dyrektora Ryszarda Chusteckiego.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 dreamhost 2012-08-29 11:56
Super, rewelacja, wielkie brawa za artykuł. Szkoda jedynie, że zdjęcia mają tak małą rozdzielczość.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.