Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Rabin Marcin Natanjehuda Dudek-Lewin

Zabytkowy cmentarz żydowski w Słubicach odsłania kolejne tajemnice. Roland Semik, lokalny historyk i regionalista, odkrył na jego terenie dawne, ludzkie szczątki. Zostały pochowane przy udziale żydowskiego rabina, Marcina Natanjehuda Dudek-Lewina.

Od odkrycia doszło pod koniec czerwca, podczas prac porządkowych na parkingu dawnego hotelu „Gościniec Staropolski”, który znajduje się na terenie cmentarza. Roland Semik odnalazł cztery ludzkie kości, były w stanie mocno posuniętego rozkładu.

Natychmiast powiadomił o odkryciu Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków oraz właściciela terenu, czyli Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie. A ta z kolei Komisję Rabiniczną ds. Cmentarzy przy biurze Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha, który osobiście monitorował całą sprawę.

Na miejsce postanowiono w trybie pilnym wysłać rabina, który dokona pochówku ludzkich szczątków.  – To bardzo ważne, ponieważ zgodnie z tradycją żydowską pochówek powinien odbyć się tego samego dnia, tzn. przed kolejnym zachodem słońca – tłumaczy R. Semik.

Do Słubic przyjechał Marcin Natanjehuda Dudek-Lewin, prezes stowarzyszenia „Ahawas Tora” w Poznaniu, na co dzień mieszkający w Berlinie, który miał już okazję gościć na zabytkowym cmentarzu przy ul. Transportowej.

Rabin pochował szczątki i odmówił krótką modlitwę. - Przy okazji zapoznał się z aktualnym stanem zachowania historycznych macew i bieżącymi potrzebami słubickiego „bejt olam” – dodaje R. Semik. Zaangażowanie tego ostatniego zostało docenione przez środowisko żydowskie. Następnie dnia otrzymał osobiste podziękowania z rąk Piotra Puchty, prezesa w/w fundacji.

Poniżej fotki udostępnione przez R. Semika.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Waldemar SL 2021-07-10 13:01
Żydzi i tak na na sra...ą traktują nas jak niewolników co historycznie jest udowodnione. Proszę się zglebić w historie jak nas "Słowian" traktowali żydzi ......... :sad:
#2 Piotr Zel 2021-07-17 06:33
To interesujące.... Normalny obywatel nie ma wstępu na teren, ponieważ jest ogrodzony a tu koleś lata ze szpadlem po cmentarzu i wykopuje kości. A Prokuratura nic? Spróbujcie sami tak zrobić....ciekawe jak szybko radiowóz podjedzie.
#3 charlotta 2021-11-27 22:13
chciajabym sprostowac powtarzajace sie nagminnie , okreslenie stanowiska pana szudricha. Jest on rabinem zadowskim urzedujacy w Polsce !!! I nic poza tym !!!
On nie jest rabinem Polski, na milosc Boska!!!!
Polska jest od wiekow katolicka !
My Polacy mamy swojego Prymasa kosciola katolickiego!
Szczesc Boze!
#4 mikado 174 2021-11-28 18:12
charlotta zmień lekarza bo obecny cię oszukuje.
#5 charlotta 2021-11-28 23:06
JUak to jest mozliwe, ze dopiero obecn ie "odkryto" kosci, poniewierajace sie na parkingu. Czy osoby parkujace tam auta nie zauwazyli az czterech kosci?
A moze one obecnie spadla z nieba lub wyskoczyly z ziemi? A moze ktos je tam teraz podrzucil aby naglosnic temat cmentarza?
Najlepiej posadzic tam las i postawic tablice informacyjna o tym terenia!

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.