Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Komunia Święta - sakrament ile trzeba dać na organizacje?? 2011/04/05 10:57 #8603

  • teodorek
  • teodorek Avatar Autor
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 13
  • Otrzymane podziękowania: 0
witam pytanie sie odnosi do rodziców którym idą dzieci do I Komuni Świętej
ile trzeba zapłacic za całosc, dekoracje, msze, itp

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Komunia Święta - sakrament ile trzeba dać na organizacje?? 2011/04/05 23:23 #8610

  • robertos1
  • robertos1 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 21
  • Otrzymane podziękowania: 0
Sakrament sakramentem, ale koszty kosztami. Kościół musi jakoś wyglądać. Ma być uroczyście, żeby dzieci pamiętały. IM MNIEJSZY KOŚCIÓŁEK, TYM WIĘKSZE KOSZTY. Trzeba się liczyć z ok 500 i jakąś pracą typu sprzątanie, koszenie trawy itp. No i próby. Czasowo bardzo pochłania. Ale myślę, że dla malucha warto poświęcić te parę godzin.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Komunia Święta - sakrament ile trzeba dać na organizacje?? 2011/04/06 08:56 #8613

  • Piterson
  • Piterson Avatar
  • Gość
  • Gość
robertos1, 500 zł to niektórzy mają na miesiąc na przeżycie, kościół powinien być skromny, a nie wystrojony jak choinka bożonarodzeniowa.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Piterson.

O:Komunia Święta - sakrament ile trzeba dać na organizacje?? 2011/04/06 10:55 #8618

  • teodorek
  • teodorek Avatar Autor
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 13
  • Otrzymane podziękowania: 0
ile na kwiaty, dekoracje, prowadze mszy, za próby razy ilosc dzieci idacych do komuni =xxxx. za za duza wyjdzie liczba

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Komunia Święta - sakrament ile trzeba dać na organizacje?? 2011/04/06 17:23 #8624

  • robertos1
  • robertos1 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 21
  • Otrzymane podziękowania: 0
I masz rację Piterson. Ale tak już jest poukładany ten cały ceremoniał. To jest walka między rodzicami. Sam w tym roku mam komunię. To wszystko jest kwestia dogadania się rodziców. Jak wyrazisz ten pogląd o skromności to zapewne cię zjedzą.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Komunia Święta - sakrament ile trzeba dać na organizacje?? 2011/04/07 07:32 #8627

  • borys
  • borys Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 2
  • Otrzymane podziękowania: 0
Naprawde nie wiem czy bardziej kompromitujecie siebie,czy kosciol.Komunia to sakrament powinno byc skromnie.Ponoc Jezus w lachmanach chodzil po swiecie,w ubustwie zyl,Pokazujac tak wystawne ceremonie mysle ze go upokarzacie i to bardzo

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Komunia Święta - sakrament ile trzeba dać na organizacje?? 2011/04/07 15:30 #8641

  • robertos1
  • robertos1 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 21
  • Otrzymane podziękowania: 0
Jezus powiedział "zostaw wszystko i pójdź za mną" Nikt tu na forum nie ma zamiaru się kompromitować. Niestety realia są takie, jakie są. Wiec Borys powiedz rodzicom, aby ich dzieci poszly do komunii w łachmanach. Lub zaproponuj wywiezienie ich do kościoła o kamiennych ścianach. Sam widziałem dramat rodziców, którzy mieli zrzucić się na składkę ustaloną przez rodziców 550 zł. Mała miejscowość. Ale na szczęście ksiądz wykazał się dużym wyczuciem sytuacji, wziął sprawy w swoje ręce i wystarczyło po 120.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Komunia Święta - sakrament ile trzeba dać na organizacje?? 2011/04/08 12:12 #8647

  • dżozef
  • dżozef Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 62
  • Otrzymane podziękowania: 1
to jest paranoja, co to ma wspólnego z sednem chrześcijaństwa i modlitwą? ten wyścig o to kto lepiej wygląda, kto zrobi większe przyjęcie, kto da większy prezent?

przecież te dzieci (i niestety często rodzice i chrzestni) w większości nawet nie wiedza po co tam są,

"wszyscy idą do komuni, to i ja puszczę dzieciaka" ehhh

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez dżozef.

O:Komunia Święta - sakrament ile trzeba dać na organizacje?? 2011/04/08 22:59 #8654

  • robertos1
  • robertos1 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 21
  • Otrzymane podziękowania: 0
Poniekąd przedmówca ma rację, ale problemem dyskusji jest forma i otoczka i związane z tym koszty. W zeszłym roku widziałem ekipę rodzinną, która podjechała limuzyną. Ale to już sprawa indywidualna. Jeśli chodzi o samo przygotowanie kościoła itd to jest dla niektórych problem. Dotyka to jak pisałem wcześniej szczególnie małych wiosek, gdzie do Komunii przystępuje 8 do 12 dzieci. Powiedzmy, że 6-7 rodzin jest majętnych i z reguły pewnych siebie. Narzucają swoją wolę i niestety ci mniej majętni drapią się w głowę skąd wziąć kasę. Bo wystrój, bo reżyser, bo zespół muzyczny, bo prezent dla kościoła, dla księdza i jeszcze kilka innych spraw. W takich sytuacjach dobrze jest, kiedy ksiądz zadziała i troszkę stonuje zapędy i ekstrawagancje. Każdy by chciał, aby dziecko, skoro już idzie do Komunii przeżyło ten dzień wyjątkowo. Ale fakt jest taki, że niestety w tym wszystkim najważniejsze są kwiatki, reżyser latające gołębie....

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Komunia Święta - sakrament ile trzeba dać na organizacje?? 2011/04/10 08:56 #8656

  • dreamhost
  • dreamhost Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 141
  • Otrzymane podziękowania: 14
Jako praktykujący ateista (tzn. praktykujący ateizm - uświadamiający religijne absurdy, nie tylko katolickie), chciałbym zacytować kilka niedorzeczności z tzw. "pisma świętego", ubarwionych moim komentarzem. Stary i nowy testament znam prawie na pamięć (jak wielu ludzi wyznających tylko racjonalizm - szkoda, że katolicy nie znają zbyt dobrze swojej teoretycznie najważniejszej publikacji); jeśli ktoś chciałby zweryfikować podane niżej cytaty, polecam www.biblia.info.pl (bliblia online) - podaję dla ułatwienia oznaczenia wersetów które wystarczy skopiować (kopiuj/wklej) i wrzucić do wyszukiwarki na w/w stronie - dla ortodoksów - polecam dowolne wydanie papierowe ;-)


Z Ewangelii Św. Mateusza (chyba najlepsza dla tropicieli katolickich absurdów):

34 Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. 35 Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; 36 i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy.
Mt 10, 34-36


- jak to się ma do 10-ciu przykazań i tzw. misji Jezusa? Toż to raczej dywersja :-D

--

21 Ktoś inny spośród uczniów rzekł do Niego: Panie, pozwól mi najpierw pójść i pogrzebać mojego ojca! 22 Lecz Jezus mu odpowiedział: Pójdź za Mną, a zostaw umarłym grzebanie ich umarłych!
Mt 8, 21-22


- czyli pogrzeby stoją w sprzeczności z ewangelią... Dodatkowo umarli mają się grzebać sami!


--

15 prosił: Panie, zlituj się nad moim synem! Jest epileptykiem i bardzo cierpi; bo często wpada w ogień, a często w wodę. 16 Przyprowadziłem go do Twoich uczniów, lecz nie mogli go uzdrowić. 17 Na to Jezus odrzekł: O, plemię niewierne i przewrotne! Jak długo jeszcze mam być z wami; jak długo mam was cierpieć? Przyprowadźcie Mi go tutaj! 18 Jezus rozkazał mu surowo, i zły duch opuścił go. Od owej pory chłopiec odzyskał zdrowie.
Mt 17, 15-18


- teraz już wiemy, że neurologia to nauka o piekle, a epilepsja jest wynikiem opętania ;-)


--

5 Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. 6 Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. 7 Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani.
Mt 6, 5-7


- jak to się ma do odmawiania różańca? Jak to się ma do mszy świętej, liturgii, kapiących od złota szat, obrazów, rzeźb, przepychu Watykanu?

--

I jeszcze jeden cudowny kwiatek z ewangelii Św. Jana:

25 Ten, kto kocha swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne.
J 12, 25


- czyli samobójcy powinni być chowani z honorami! Dlaczego kościół często odmawia im pochówku? Przecież to sprzeczne z ewangelią!


Oczywiście można tak jeszcze długo, bardzo długo. Stary i nowy testament zmieniał się na przestrzeni wieków, wypadały całe wersy a nawet ewangelie - co już stoi w sprzeczności z nauczaniem Jezusa, ten bowiem zakazywał jakichkolwiek zmian w ewangeliach - ale nie pod groźbą męk piekielnych, ponieważ piekło to wymysł jednego z watykańskich soborów.

Ale oczywiście, nikt nikomu nie zabrania posyłania dzieci do komunii :-D Katolicyzm z każdym wiekiem staje się jednak religią coraz mniej mającą wspólnego ze swoimi korzeniami oraz nie mającą prawie nic wspólnego z Chrześcijaństwem. A to jest już bardzo przykre - a szczególnie powinno to być przykre dla katolików, chociaż zwykle nie jest.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Komunia Święta - sakrament ile trzeba dać na organizacje?? 2011/04/10 17:06 #8658

  • robertos1
  • robertos1 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 21
  • Otrzymane podziękowania: 0
Jeszcze w XIX wieku ludziska wierzyli, że epilepsja działanie złych duchów a neurologia to stosunkowo młoda nauka,jakoś tak chyba ok XVIII w powstała. Bierzesz teksty biblijne zbyt dosłownie. Jak to racjonalista.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez robertos1.

O:Komunia Święta - sakrament ile trzeba dać na organizacje?? 2011/04/10 19:24 #8659

  • robertos1
  • robertos1 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 21
  • Otrzymane podziękowania: 0
Biblię to troszeczkę zbyt dosłownie kolega traktuje. Tekst o neurologii niewyjęty. Jeszcze sto lat temu uważano epileptyków za pomiot diabła. Świadomość ludzka(związana z poziomem wykształcenia społeczeństwa) była po prostu nikła. Paganiniego oskarżano o konszachty z diabłem ze względu na jego genialną grę. Do tego jeszcze wygląd odpowiadający wyobrażeniom o Lucyferze i gość był ugotowany. Włączając tryb logiczny można się przyczepić nawet do ulotki na Aspirynie. A Biblia to trochę inna, bardziej metafizyczna sprawa. Ma przesłanie. To tak jak z poezją; czytana dosłownie może narobić zamieszania. "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"- można zapytać dokąd? Na autobus do Pcimia? Lubię racjonalistów, ale troszkę kolega przegina.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Komunia Święta - sakrament ile trzeba dać na organizacje?? 2011/04/11 10:53 #8660

  • jurek
  • jurek Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 81
  • Otrzymane podziękowania: 4
@dreamhost:

też do świętoszków nie należę, religijnym nazwać mnie nie można, ale biblię znam, bo kiedyś za młodu byłem "ministrem" w kościele, więc...

sądząc po twoich wielu wcześniejszych, często trafnych i inteligentnych postach, spodziewałem się czegoś lepszego, a ty nam serwujesz bardzo tendencyjną wypowiedź, wyrwane z kontekstu cytaty z biblii interpretujesz w bardzo uproszczony sposób na poziomie... no właśnie jakim?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Komunia Święta - sakrament ile trzeba dać na organizacje?? 2011/04/11 11:41 #8661

  • robertos1
  • robertos1 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 21
  • Otrzymane podziękowania: 0
Zgadzam się z przedmówcą. Też nie jestem ortodoksem, ale dream.... pojechał po całości. Dosłowne tłumaczenie czegoś to lekka pomyłka, szczególnie, gdy mamy do czynienia z wymiarem religijnym i wiarą, która z racjonalizmem ma niewiele wspólnego. Zadaniem chrześcijanina jest poszukiwanie i odczytywanie przekazu płynącego z biblii. Ale odbiegliśmy trochę od tematu, czyli jakie koszty związane z komunią. Tak sobie myślę, czy osoba, która zaczęła wątek chce załatwić wszystko zaocznie. Na spotkaniach dla rodziców zapewne się dowie jakie są wydatki i jaką kwotę trzeba dorzucić. Chyba że pytanie było zadane, aby wysądować gdzie i ile się daje.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Komunia Święta - sakrament ile trzeba dać na organizacje?? 2011/04/11 13:36 #8663

  • dreamhost
  • dreamhost Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 141
  • Otrzymane podziękowania: 14
Interpretacją zajmuje się teologia katolicka. Ja teologiem nie jestem, więc rozumuję dosłownie. Trudno mówić o wyrywaniu wersów biblijnych z kontekstu, bo w istocie to są faktycznie strzępki, ułożone dawno temu w pewną chronologiczną i w miarę logiczną całość; w pewnym w sensie każdy wers stanowi swoistą całość, a z kolejnymi "nabiera nowego wymiaru". Czy można interpretować proste, jednoznacznie brzmiące teksty w inny, niż dosłowny sposób? Pewnie można, bo wszystko można zinterpretować i odczytać niemal dowolną treść. Porównanie do poezji nie jest moim zdaniem zbyt trafne, choćby z tego powodu, że poezja nie może się w żaden sposób równać pod względem siły oddziaływania z najważniejszym tekstem katolickim. Poza tym - kiedyś całe ewangelie były odbierane dosłownie, staro i nowotestamentowe. Przecież w średniowieczu, a nawet trochę później "księga rodzaju" była rozumiana dosłownie i ludzie naprawdę wyobrażali sobie, że świat powstał w opisany sposób - zresztą do dzisiaj kreacjoniści nie przyjmują innej wizji świata. Dopiero z czasem coraz większa część, przede wszystkim starotestamentowa, stawała się coraz bardziej archaiczna - więc powstała teologia katolicka, tłumacząca sprawy kiedyś logiczne, a później niedorzeczne w nowy sposób, dzięki czemu cały biblijny tekst zyskał miano "ponadczasowości" ;-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2