Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Mistrzostwa świata federacji GPC

Troje słubiczan – Zuza Buchowiecka, Mateusz Leśniewski i Sebastian Świtoński – wzięło udział w mistrzostwach świata federacji GPC w trójboju siłowym. Z Pabianic wrócili z medalami i rekordami, choć nie zabrakło kontrowersji. 

Zacznijmy od występu Mateusza Leśniewskiego, który startował w kategorii osób niepełnosprawnych o wadze do 82.5 kg. Młody sportowiec pobił swój rekord życiowy w wyciskaniu sztangi leżąc aż o 10 kg. Wynik 90 kg dał mu srebrny medal i tytuł wicemistrzowski.

Zuza Buchowiecka była bezkonkurencyjna w martwym ciągu w kategorii wagowej do 48 kg. Podniosła ciężar o wadze 120.5 kg, co dało jej nie tylko pierwsze miejsce, ale i nowy (już oficjalny) rekord świata. Ponadto zajęła drugie miejsce w łączonej kategorii teen+junior (13-23 lata).

O medal walczył także nasz najbardziej utytułowany i doświadczony ciężarowiec Sebastian Świtoński. Choć jest niepełnosprawny, postanowił zmierzyć się z pełnosprawnymi rywalami. W kat. wagowej do 67.5 kg wycisnął 137.5 kg, co również pozwoliła mu na zajęcie pierwszego miejsca.

W drugim podejściu chciał zmierzyć się ze sztangą o wadze 150.5 kg, co byłoby nowym, oficjalnym rekordem świata (ten ciężar już podnosił, ale na zawodach rangi mistrzostw Polski). Sędziowie jednak uznali za niezgodne z przepisami, że osoba pomagająca mu w trakcie próby staje na jego nodze (aby ta nie podniosła się w trakcie wysiłku). Co ciekawe, pierwsza, zaliczona próba, również była wykonana w ten sam sposób.

- Wywiązała się wielominutowa dyskusja, po której już nie byłem w stanie ponownie się skoncentrować i wykonać dobrej próby – opowiedział naszej redakcji S. Świtoński. – Ostatecznie sędziowie zezwolili na położenie na mojej nodze talerza o wadze 25 kg, co jednak spowodowało duży ucisk. W ramach protestu nie wyszedłem na dekorację. Nie czuję się godny tego medalu i nie wiem czy mogę tytułować się tytułem mistrzowskim - dodał.

Formalnie złoty medal został jednak odebrany. Zrobiła to Z. Buchowiecka. S. Świtoński zapowiada, że wystosuje do federacji GPC pismo w tej sprawie z prośbą o oficjalną interpretację jego osiągnięcia.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.