Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Poker

Poker jest dziś bez wątpienia najpopularniejszą grą karcianą na świecie. Setki tysięcy ludzi każdego dnia loguje się do ulubionego poker roomu online, udaje się do lokalnego kasyna lub po prostu spotyka się ze znajomymi na partyjkę pokera. Chociaż dzisiejszy poker i jego ewolucja na przestrzeni ostatnich lat są dobrze udokumentowane, same początki tej niezwykłej gry, nie są do końca jasne.

Azja czy Europa?

W rzeczywistości nie znamy nawet podstawowej informacji, gdzie tak naprawdę narodził się poker. Wielu historyków uważa, że poker to gra która ma korzenie w Azji i zrodziła się w X wieku, podczas gdy inny uznają, że poker to potomek perskiej gry karcianej „As Nas”, której początki sięgają XVI wieku. Jak łatwo zauważyć, rozbieżność co do dat jest dość znacząca.

Jest jeszcze jedna teoria, która mówi o tym, że poker miał swoje początki w Europie, a konkretnie we Francji. W XVII w kraju tym bardzo dużą popularnością cieszyła się gra Poque, która polegała na rozdaniu każdemu zawodnikowi 3 kart, a blef odgrywał znaczną rolę w całej zabawie – podobnie jak w pokerze. Poque miało zawędrować następnie do Nowego Orleanu, gdzie anglojęzyczni osadnicy mieli zmienić nazwę na pokera i dostosować zasady pokera, dzięki czemu powstał znany nam wariant 5 Card Draw.

Ewolucja na przestrzeni lat

Chociaż można śmiało powiedzieć, że obecnie najpopularniejszy wariant Texas Hold’em pozostawał nieznany przez następnego kilkadziesiąt lat, to właśnie ten wariant przyniósł największy wzrost zainteresowania grą. Texas Hold’em pojawił się po raz pierwszy w 1967 roku w Las Vegas, kiedy znany fan pokera Crandell Addigron, ogłosił, że gra jest bardziej wyrafinowana niż inne warianty i wymaga więcej umiejętności oraz strategii.

Oprócz Crandalla, odmianą Texas Hold’em zaczęli interesować się inni profesjonalni zawodnicy, w tym Amarillo Slim oraz Doyle Brunson, którzy byli regularnymi gośćmi w Golden Nugget. W kolejnych latach zaczęły pojawiać się nowe koncepcje, w tym m.in. poker turniejowy, który dzisiaj cieszy się największym uznaniem wśród początkujących graczy. Powstało World Series of Poker, czyli nieoficjalne mistrzostwa świata w pokera, które do dziś co roku rozgrywane są w Las Vegas.

Najlepsze lata dla pokera to początek lat 2000, kiedy to Chris Moneymaker, skromny księgowy z Tennessee zwyciężył w turnieju WSOP Main Event i zainkasował gigantyczną pulę nagród. Warto wspomnieć, że Chris był totalnym amatorem, dzięki czemu wiele osób uwierzyło w to, że może powtórzyć jego wyczyn. Kolejne edycje WSOP biły rekordy popularności i dzisiaj wydarzenie to gromadzi co roku tysiące graczy z całego pokerowego świata. Bransoletka WSOP stała się najcenniejszym pokerowym trofeum.

Na przestrzeni tych wszystkich lat pojawiło się jeszcze wiele innych wariantów pokera, ale do tej pory nic nie może równać się z Texas Hold’em pod względem popularności. Być może za jakiś czas zmieni to wariant Short Deck Poker, który pojawił się początkowo w azjatyckich grach na wysokie stawki, a dzisiaj jest dostępny niemal na każdym poker roomie online, ale do tego jeszcze daleka droga…

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.