Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Spotkanie w urzędzie

Wracamy do tematu ścieżek rowerowych, a dokładniej, do projektu Odra Velo-Oder Velo, w ramach którego powstaje interaktywna mapa ścieżek rowerowych na pograniczu polsko-niemieckim. Władze okolicznych gmin wzięły udział w konsultacjach online.

1 kwietnia odbyło się spotkanie (w formule online) przedstawicieli gmin powiatu słubickiego z firmą Mobile MS, wykonującą opracowanie wspomnianej mapy w ramach projektu Odra Velo-Oder Velo.

Najpierw koncepcja potem projekty

Celem tego projektu jest przede wszystkim stworzenie odpowiedniej bazy do dalszego rozwoju sieci szlaków turystyki rowerowej na pograniczu polsko-niemieckim. Co ważne, z uwzględnieniem już istniejących ścieżek w powiatach i gminach oraz tych po drugiej strony Odry i ościennych województwach. Dodatkowo wdrażana będzie aplikacja mobilna, powstaną infokioski, itd.

Sam projekt nie obejmuje jednak dużych działań infrastrukturalnych ani opracowania dokumentacji budowlanych. Ma służyć przede wszystkim wypracowaniu odpowiedniej koncepcji, która dopiero ma skłonić lokalne samorządy do wspólnych projektów. Ważnym aspektem jest także inwentaryzacja już istniejących tras.

Transgraniczne porozumienie

Projekt realizują m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Związek Turystyczny Seenland Oder-Spree e. V. z Bad Saarow i Nadleśnictwa ze Szczecina i Zielonej Góry. Porozumienie w sprawie realizacji projektu zostało zawarto jeszcze w czerwcu 2020 roku, podczas Forum Regionów Partnerskich "Rowerem po regionach" (ZOBACZ).

A czego dotyczyło wczorajsze spotkanie? - Firma Mobile MS konsultowała z przedstawicielami lubuskich gmin mapy z zaznaczonymi trasami rowerowymi - powiedziała naszej redakcji Adriana Dydyna-Marycka, zastępczyni burmistrz Słubic.

Co zwiedzić po drodze?

W przygotowywanych interaktywnych mapach znajdą się nie tylko informacje o trasach, ale także o miejscach, które warto odwiedzić po drodze. - W gminie Słubice poleciliśmy obejrzeć m.in. nasz zabytkowy stadion, rezerwat Łęgi Słubickie czy zajrzeć na pole golfowe przy ośrodku sportu – podkreśla A. Dydyna-Marycka.

A którędy przebiegną planowane trasy rowerowe? - Na konkretne deklaracje na razie jest za wcześnie. Na tym etapie dopiero trwa analiza możliwości i zbierane są odpowiednie dane - przekazała nasza rozmówczyni.

Do tematu będziemy wracać.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.