Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Biegali w Ośnie, pobiegli też w Słubicach – za nami obie części wiosennego Testu Coopera, który po raz kolejny dla mieszkańców gminy i powiatu przygotowali Słubicka Akademia Biegowa wspólnie z Lubuszem Słubice i Słubickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Czy słubiczanie mają dobrą kondycję?

Test Coopera
Test Coopera w Słubicach ukończyły 52 osoby

- Zdecydowanie tak – cieszy się Ryszard Chustecki, prezes Lubusza. Na imprezę, którą czwarty rok z rzędu przygotowali wspólnie z trenerem Piotrem Kiedrowiczem z akademii, przyszło ponad 50 osób. Dobrej frekwencji sprzyjała pogoda, a z biegowego zaproszenia skorzystały całe rodziny.

17 kwietnia na bieżni słubickiego stadionu biegali mali i duzi, początkujący i ci bardziej zaawansowani. Oczywiście zanim rozpoczęli, odbyły się zapisy i wspólna rozgrzewka, tak ważna przed każdym wysiłkiem sportowym. A potem ruszył trwający 12 minut test. Na czym polegał?

- Każdy z uczestników miał za zadanie zaliczyć jak najdłuższy dystans. Następnie za pomocą specjalnych tabel – biorących pod uwagę wiek i płeć – odczytywaliśmy wynik i określaliśmy poziom kondycji - wyjaśnia P. Kiedrowicz. Ta metoda została opracowała jeszcze w 1968 roku przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA. Obecnie jest powszechnie stosowany na całym świecie.

Test Coopera
P. Kiedrowicz każdemu zapisał uzyskany wynik

Podczas testu najlepszy wynik uzyskał Damian Gasiewicz, który przebiegł aż 3180 metrów. Na co dzień trenuje z mamą Anną, pracowniczką słubickiego magistratu, której pasją są… maratony (niedawno w Dębnie uzyskała 4:55:54, a syn 3:47:52). Ona też wystartowała w teście i uzyskała 2630 metrów. Wśród kobiet największy dystans zaliczyły wspólnie nastoletnie Ilona Melnyk-Urbaniak oraz Zuzanna Janowicz – 2750 metrów. Co ciekawe, wszyscy wymienieni trenują pod okiem P. Kiedrowicza.

ZOBACZ KOMPLET WYNIKÓW

Ale nie każdy biegł, aby uzyskać wyśrubowany wynik. Wiele osób po prostu chciało aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu, nierzadko wspólnie z dzieckiem czy rodzicem. Na takie bieganie zdecydowali się m.in. 9-letni Szymon Pysiak i jego tata Damian. A z najmłodszą grupą biegowych adeptów na końcu stawki truchtała Bożena Lisik, również trenerka Słubickiej Akademii Biegowej.

- Za metą każdy z ciekawością sprawdzał swoje wyniki w tabelach i okazało się, że większość startujących posiada dobrą i bardzo dobrą wydolność, co oczywiście świadczy o kondycji i zdrowiu słubiczan – podkreśla P. Kiedrowicz.

Test Coopera
Na biegaczy czekały statuetki i nagrody

Oprócz satysfakcji z zaliczenia testu były też bardziej namacalne powody do radości – pięć pierwszych zawodniczek i zawodników w klasyfikacji open otrzymało pamiątkowe statuetki ufundowane przez burmistrza Słubic Mariusza Olejniczaka, a wśród wszystkich rozlosowano dodatkowe nagrody.

- W imieniu organizatorów bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom testu za wspólne sportowe świętowanie. I zapraszam na drugą część testu, która odbędzie się jesienią. A tych, którzy chcą poprawić swoją kondycję zachęcam do skorzystania z cyklu otwartych treningów, które wspólnie z akademią przygotowaliśmy dla mieszkańców – podsumowuje R. Chustecki.

Uczestników Testu Coopera podglądaliśmy z naszym obiektywem. Poniżej fotorelacja.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.