Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Praca na magazynie

Wykonując w zasadzie każdy rodzaj pracy - zwłaszcza fizycznej, ale nie tylko - należy przestrzegać zasad, norm i procedur BHP. Dzięki temu zminimalizować można ryzyko wypadku oraz, w dłuższej perspektywie, chorób zawodowych. Normy te dotyczą również odzieży, która powinna być dostosowana do poszczególnych branż. Do pracy na magazynie także potrzebny jest odpowiedni ubiór roboczy.

Dzięki odzieży roboczej pracownicy mogą ochronić swoje własne ubrania przed zniszczeniem czy zabrudzeniem. Jeszcze ważniejszym jej zadaniem jest ochrona użytkowników przed szkodliwymi warunkami panującymi w miejscu pracy: urazami mechanicznymi, twardymi lub ostrymi przedmiotami, wyładowaniami elektrostatycznymi, iskrami bądź płomieniami, wysokimi czy niskimi temperaturami, niebezpiecznymi substancjami i wieloma innymi. W magazynie największym zagrożeniem dla pracowników są spadające przedmioty oraz jeżdżące wózki widłowe. Odzież robocza dla magazyniera powinna więc gwarantować ochronę zarówno przed tymi, jak i innymi niebezpieczeństwami.

Ubiór do pracy na magazynie - cechy

Odzież robocza pracownika magazynu sprostać musi wyższym wymaganiom, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim, powinna ona gwarantować zabezpieczenie przed obecnym w tego typu obiektach kurzem i zanieczyszczeniami, które mogą być szkodliwe dla zdrowia lub po prostu uciążliwe, a często także przed chłodnym mikroklimatem. Z tego powodu do podstawowych elementów stroju magazyniera powinny należeć nie tylko buty i rękawice - te pierwsze muszą zapobiegać wyślizgiwaniu się paczek z dłoni, a drugie chronić stopy przed uderzeniami twardych, ciężkich przedmiotów - ale też odpowiednie bluzy, spodnie lub kombinezony robocze, które zabezpieczą jego ciało czy to przed zanieczyszczeniami, czy niekorzystną temperaturą pomieszczenia.

magazyn1

Odzież używana w pracy na magazynie nie może przy tym krępować ruchów, ani w żaden sposób ograniczać motoryki wymaganej do prawidłowego wykonywania zadań. Jeśli chodzi o buty, to w pracy magazyniera najlepiej sprawdzą się modele wyposażone w podeszwę antypoślizgową. Powinny one też być wiązane i sięgać do kostki, zabezpieczając ją przed zwichnięciem. Dobrze, jeśli posiadały będą także wzmacniane podnoski, zadaniem których jest chronienie palców stóp przed spadającymi na nie przedmiotami.

Komfort, widoczność, ergonomia

W licznych magazynach lub przynajmniej niektórych pomieszczeniach panują niskie temperatury, ponieważ wymagają tego poszczególne towary. Do pracy w takich miejscach niezbędna będzie bluza robocza ocieplana. Nie tylko pełni ona funkcję ochronną, ale też zapewnia odpowiedni komfort termiczny. Oczywiście, powinna być wygodna oraz zapewniać swobodę ruchów na wysokim poziomie.

magazyn1

Na stopień bezpieczeństwa i przestrzeganie norm BHP w magazynie wpływać też może t-shirt roboczy. Powinien być to model odblaskowy - odziany w niego pracownik będzie widoczny nawet z dużej odległości, nawet w słabo oświetlonych pomieszczeniach lub w razie awarii oświetlenia. A przecież dobra widoczność zalicza się do kluczowych elementów służących zapewnieniu bezpieczeństwa. Koszulka taka, obok pełnienia funkcji ostrzegawczej, musi być oczywiście wygodna oraz wyprodukowana z wysokiej jakości, przyjemnych w dotyku materiałów.

Z kolei spodnie robocze BHP powinny odznaczać się nie tylko wysokim poziomem ergonomii, ale też gwarantować komfort, także termiczny. Ważną ich cechą jest ergonomia, w tym zwłaszcza liczne kieszenie, dzięki którym można łatwo rozlokować potrzebne w pracy narzędzia i inne przedmioty, zapobiegając ich pogubieniu.

Ogólnie rzecz biorąc, odzież robocza do pracy na magazynie nie tylko musi pomagać w zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa, lecz także gwarantować wygodę oraz praktyczność.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.