Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Ukraiński literat Ołeksandr Irwaneć odwiedzi Słubice

Collegium Polonicum zaprasza na spotkanie autorskie, którego gościem będzie Ołeksandr Irwaneć z Ukrainy. To ceniony poeta, pisarz i dramaturg.

Ołeksandr Irwaneć w 1987 roku debiutował tomikiem poezji «Вогнище на дощі» („Palenisko w deszczu”), ujawniając swój talent w dziedzinie poetyckiego pastiszu, trawestacji oraz parodii. W latach 90-tych był jednym z założycieli kultowej grupy literackiej „Bu-Ba-Bu” wraz z Jurijem Andruchowyczem i Wiktorem Nieborakiem.

W 1995 roku został laureatem nagrody Helen Szczerban-Lipki (USA) oraz stypendystą Akademii Schloss Solitude (Niemcy). A w roku 2000 i 2002 był członkiem jury festiwalu Bonner Biennale.

Jedna z jego ostatnich opublikowanych powieści p.t. „Riwne/Rowno“ (wydanie pierwsze 2001 r.) jest przykładem antyutopii we współczesnej literaturze ukraińskiej. Przetłumaczono ją na polski i niemiecki.

Od 2022 roku Irwaneć przebywa w Berlinie, gdzie napisał nową powieść. Roboczy tytuł powieści to „Pod niebem Berlina. Opowieść o czarownicy w pierwszej osobie”.

Spotkanie odbędzie się 12 lipca o godz. 17:00 w bibliotece Collegium Polonicum w Słubicach.

Spotkanie będzie prowadzone w językach ukraińskim i polskim. Wstęp wolny.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.