Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Refleksyjnie, nastrojowo i bardzo muzycznie było 2 listopada w słubickiej cerkwi. Miejscowi prawosławni zaprosili na modlitwę i koncert, który przyciągnął wielu zainteresowanych. Wydarzenie obserwowaliśmy z naszym obiektywem.

Cerkiew

Tego dnia w kościele prawosławnym przypada tzw. rodzicielska sobota. To jeden z tradycyjnych dni wspominania tych, którzy odeszli. W cerkwiach odprawiane są liturgie i modlitwy za zmarłych

- My prawosławni obchodzimy dziś Sobotę Rodzicielską, wy bracia katolicy macie Dzień Zaduszny. Dlatego to jest wyjątkowy dzień, w którym możemy się wspólnie pomodlić do Boga za naszych bliskich – tymi słowami witał zgromadzonych ks. Michał Kowal z parafii pw. Opieki Przenajświętszej Bogarodzicy w Słubicach.

Z zaproszenia do przyjścia na koncert, które ukazało się także na naszej stronie, skorzystało mnóstwo słubiczan. Cerkiew była pełna po brzegi. O muzyczną oprawę zadbał chór parafialny pod dyrekcją Swietłana Doniec-Łysenko.

Jaki repertuar przygotowali artyści? - Pieśni, które zaśpiewaliśmy, to były głównie teksty z Nowego i Starego Testamentu, wspólne dla większości chrześcijan – wyjaśnia Tomasz Pilarski, jeden z członków chóru.

Cerkiew

Po reakcjach widać było, że występ chóru spodobał się publiczności. - Ta muzyka ma coś niesamowitego w sobie. Coś, co sprawia, że mimo iż nie znasz słów, nie znasz melodii, to czujesz, że mógłbyś śpiewać ją z chórem. Bajka – powiedział nam po występie jeden z widzów.

Wstęp na koncert był darmowy, ale każdy, kto chciał, mógł przekazać dobrowolny datek na zakup ikonostasu – to specjalna, ozdobna ściana wyłożona ikonami, nieodzowny element każdej cerkwi. - Dzięki chojności widzów udalo się zebrać na ten cel aż 1250 złotych - przekazała nam S. Doniec-Łysenko.

A jak było na tym wyjątkowym koncercie? Zapraszamy do naszej relacji.Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.