Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Uniwersytet Viadrina zaprasza na wystawę pt. „Wypędzeni 1939… Deportacje obywateli polskich z terytoriów wcielonych do Trzeciej Rzeszy”. Na wielkoformatowych planszach wyeksponowano w formie kolażu ok. 500 fotografii, plakatów i dokumentów zgromadzonych w polskich i niemieckich archiwach, uzupełnionych fragmentami kronik filmowych i komentarzami ekspertów.

wypedzeni
 

Wystawa poświęcona deportacjom 1,5 mln Polaków w roku 1939 została zorganizowana przez Uniwersytet Europejski Viadrina, Kraj Związkowy Brandenburgia i Województwo Wielkopolskie. Działające na Viadrinie Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce przygotowało program towarzyszący.

Uroczyste otwarcie odbędzie się 29 października o godz. 17 w Kościele Mariackim we Frankfurcie nad Odrą. Udział w nim wezmą m.in. władze Brandenburgii i woj. wielkopolskiego, włodarze Słubic i Frankfurtu oraz prezydentka Viadriny. Wprowadzenie wygłosi kurator wystawy dr Jacek Kubiak.

O godz. 19, tuż po uroczystym otwarciu, organizatorzy zapraszają do udziału w dyskusji, która odbędzie się w sali Logensaal Viadriny przy ul. Logenstraße 11. Jej tytuł brzmi: „Jakiej pamięci potrzebuje polsko-niemiecki region przygraniczny w kwestii ucieczki i wypędzenia? Problematyka przymusowych migrantów między rokiem 1939 a 1945 w muzeach, szkołach i edukacji”.

O tych niełatwych sprawach będą rozmawiać: dr Magdalena Abraham-Diefenbach (przewodnicząca stowarzyszenia Instytut Historii Stosowanej), Sören Bollmann (referent ds. współpracy międzynarodowej we Frankfurcie), Peter Clemens (nauczyciel w Karl-Liebknecht-Gymnasium), dr Magdalena Gebala (Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej) oraz dr Uwe Schröder (dyrektor Muzeum Pomorskiego w Greifswaldzie). Rozmowę poprowadzi dr Markus Nesselrodt, pracownik naukowy Katedry Kultury i Historii Europy Środkowej i Wschodniej.

Oba wydarzenia będą tłumaczone symultanicznie na język polski i niemiecki. Wystawę w Kościele Mariackim będzie można oglądać aż do 1 grudnia, codziennie w godz. 10-16.

To jednak nie wszystko, bo 5 listopada o godz. 17 w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się prezentacja filmu i książki pt. „Jasnowłosa Prowincja” oraz dyskusja z reżyserem i kuratorem wystawy dr Jackiem Kubiakiem.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.