Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Andrea-Yvonne Müller to Niemka, która otwarcie mówi, że kocha Polskę i całkiem nieźle nauczyła się naszego języka. W ramach tej nauki napisała też opowiadania, o których opowie podczas spotkania autorskiego w Collegium Polonicum. Książka nosi tytuł: „Großmamas Chopin - Chopin babci”.

chopin babci

Miłość do Polski Andrei Müller zaczęła się od pierwszego urlopu w naszym kraju. Choć ten zaczął się pechowo, bo tuż za granicą zachorował jej młodszy syn. Potem zepsuł się samochód. A w Mielnie, w wakacyjnym szczycie nie było noclegów dla 5-osobowej rodziny. Ale wtedy okazało się, że Polacy są bardzo pomocni. Tak bardzo, że Andrea Müller do dziś wspomina te wszystkie osoby, które tego lata stanęły na jej drodze i pomogły jej i jej rodzinie.

O swojej historii opowiada w krótkim filmie.Po powrocie do domu zaczęła uczyć się języka polskiego. W ramach tej nauki pisała różne opowiadania. Właśnie ukazały się one drukiem – książka pt. „Großmamas Chopin – Chopin babci”, ukazała się w berlińskim wydawnictwie Treibgut. Książka jest dwujęzyczna – obok siebie umieszczone zostały polskie i niemieckie teksty. Ilustracje do książki przygotowała Marzena Grzybowska.

Kim jest Andrea Müller? Pracuje dla Märkische Allgemeine Zeitung jako dziennikarka. Zajmuje się również tematyką polsko-niemiecką, jest autorką m.in. cyklu artykułów o Niemcach mieszkających w Polsce, spotkała się z artystami Kabaretu “Piwnica pod Baranami” z Krakowa, żeby napisać o nich do niemieckiego dziennika.

Oprócz tego prowadzi na You Tube wideoblog pod tytułem „Niemka kocha Polskę”, jest autorką strony www.niemka-kocha-polske.de.

Spotkanie autorskie z Andreą Müller odbędzie się 21 lutego o godz. 15 we Frankfurcie przy Karl-Marx-Str. 182 (blok O). Poprowadzi je Ilona Czechowska z Europejskiego Uniwersytetu Viadrina. Wstęp wolny.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.