Dzieki zmianom młodzież zyska wieksze szanse na rynku pracy
Jeszcze w zeszłym roku Starostwo Powiatowe w Słubicach podpisało umowę z Urzędem Marszałkowskim w sprawie przystąpienia do projektu systemowego dotyczącego modernizacji kształcenia zawodowego. Projekt ma szerszy zasięg i obejmuje całe województwo lubuskie. Jego realizację przewidziano na lata 2016-2020.
Dla Słubic najważniejszym elementem projektu jest powstanie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, czyli placówki, która ma szkolić specjalistów na lokalny rynek pracy. Na ten cel udało się pozyskać ponad 7,6 mln złotych, z czego tylko 0,5 mln finansuje powiat, reszta pochodzi z funduszy europejskich.
28 lutego na sesji Rady Powiatu Słubickiego radni większością głosów podjęli uchwałę o utworzeniu CKZiU na bazie Zespółu Szkół Ekonomiczno-Rolniczych. Z dniem 31 sierpnia szkoła przestanie formalnie istnieć, a centrum przejmie je wszelkie należności i zobowiązania. O pracę nie muszą jednak obawiać się nauczyciele, którzy przejdą do nowej jednostki. Dla obecnych uczniów także nic się nie zmieni.
Co w takim razie oznacza to przekształcenie? Zmiana ta wzbogaci dotychczasową ofertę kształcenia zawodowego i wprowadzi kształcenie ustawiczne dla młodzieży i dorosłych. Podobne jednostki działają z powodzeniem m.in. w sąsiednich powiatach oraz we Frankfurcie nad Odrą, przy Izbie Rzemieślniczej.
W CKZiU edukacja będzie prowadzona w technikum w zawodach: technik ekonomista, technik architektury krajobrazu oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Dodatkowo od 1 września uruchomione zostanie kształcenie w zawodzie technik hotelarstwa. W branżowej szkole I stopnia uczniowie będą mieli możliwość wyboru zawodu, którego chcieliby się nauczyć.
Z oferty CKZiU skorzystają także dorośli
Oferta centrum dodatkowo zostanie wzbogacone o staże i praktyki zawodowe - również zagraniczne. Dodatkowo młodzież i dorośli będą mogli skorzystać z poradnictwa zawodowego oraz nauczyć się umiejętności poruszania po współczesnym rynku pracy. Centrum będzie utrzymywać kontakty z pracodawcami, aby lepiej dopasować ofertę edukacyjną do ich zapotrzebowania.
- Dla nas, jako dla zespołu, jest to decyzja bardzo korzystna. Będziemy mieli dodatkowe możliwości w ofercie edukacyjnej. Liczymy na to, że rozwiniemy bazę szkoły. Dla nauczycieli i uczniów nic się nie zmienia. Wszystkie technika tak jak istniały, będą nadal funkcjonowały, a dla tych, którzy są w gimnazjum, będzie dodatkowa oferta – mówi obecna dyrektorka „Rolniczaka” Maria Skalniak.
Już w tej chwili możliwe jest składanie podań o przyjęcie do technikum lub branżowej szkoły I stopnia, które będą funkcjonować w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Słubicach. Do dyspozycji przyszłych uczniów będzie również internat w pobliskim Zespole Szkół Technicznych. Chętni mogą dowiadywać się szczegółów bezpośrednio w Zespole Szkół Ekonomiczno-Rolniczych.
Komentarze
Czy to mają być te przyszłościowe zawody, w których będzie można znaleźć pracę? Przecież jest nadpodaż osób z takim wykształceniem.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.