Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
1 września w Słubicach uczczono pamięć poległych w trakcie II wojny światowej. Pod pomnikiem na placu Sybiraków okolicznościowe wiązanki złożyli przedstawiciele lokalnych władz, organizacji oraz instytucji. Byliśmy tam razem z naszym redakcyjnym obiektywem.

Plac Sybiraków

Uroczystość rozpoczęła się od tradycyjnego zaciągnięcia warty honorowej przy pomniku przez słubickich harcerzy. Po odegraniu hymnu głos zabrał burmistrz Słubic. Tomasz Ciszewicz przypomniał historię tamtych dni i podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do zakończenia wojny. Następnie odmówiono modlitwę, a prowadzący uroczystość Roman Filończuk wspólnie z harcerzami odczytali apel pamięci.

Zwieńczeniem uroczystości było złożenie pod pomnikiem kwiatów i zapalenie zniczy. Przybyłym gościom czas umilały występy artystyczne. Najpierw wystąpił duet rodziny Łysenków, a nieco później "Pierwszą kadrową" zaśpiewał tenor Bartosz Borula.

Warto podkreślić, że rocznicowe obchody przyciągnęły na plac Sybiraków sporo mieszkańców. Na szczególną uwagę zasługuje przekrój wiekowy uczestników. Były wśród nich zarówno dzieci z przedszkola, jak i weterani walk o niepodległość. Miłym akcentem była obecność władz sąsiedniego Frankfurtu nad Odrą z nadburmistrzem Martinem Wilke na czele.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć przygotowanych przez naszego reportera.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 jkn51 2016-09-03 11:04
Może ktoś wyjaśnić , dlaczego ta uroczystość odbyła się w innym miejscu niż na Placu Bohaterów pod pomnikiem frontowych żołnierzy ? Bo coś mi się mocno wydaje , że to jest jakaś promocja innego miejsca , a żołnierze frontowi są teraz w niełasce . Teraz jest moda na " niezłomnych " i " sybiraków ". A swoją drogą , kto zna lub znał kogoś z sybiraków mieszkających w Słubicach. Z całym szacunkiem do ich gehenny życiowej , to nie mam pewności czy akurat tutaj w Słubicach stanowią tak dużą grupę , żeby szczególnie ich tutaj hołubić . Wiem , że to kontrowersyjne , ale nie pozbawione chyba podstaw. Może jest / lub było / u nas więcej westerplatczyków ? więźniów obozów koncentracyjnych ? żołnierzy spod Monte Casino ?
#2 clasic 2016-09-03 12:53
Już wyjaśniam - Zgodnie z najnowyszmi badaniami hiistorycznym IPN-u i potrzebami pisania historii na nowo, Polskę w kampanii wrześniowej bronił niejaki Kaczyński a wyzwalał kaczyński z bratem. A że obaj pochodzili z dziada pradziada z Syberii to wystarczający powód żeby wszystkie patriotyczne uroczystości odbywały się na Placu Sybiraków ;/-)))
#3 Pirlo 2016-09-03 14:04
Wszystkie patriotyczne uroczystości w Słubicach odbywają się od lat na "Placu Sybiraków".Przyczyna jest bardzo prozaiczna- nie ma do tego w naszym mieście po prostu lepszego miejsca. I tak- w Słubicach żyły/ żyją osoby zesłane na Sybir.
#4 kreplas 2016-09-03 15:59
Pirlo@
Czy Plac Bohaterów nie jest dobrym miejscem? W czym Plac Sybiraków jest lepszy? Może finał WOŚP, Święto Hanzy I dożynki powiatowe też powinny się tam odbywać?
#5 Pirlo 2016-09-03 16:16
Plac Bohaterów może być troszkę problematyczny, ze względu na pomnik, który przedstawia między innymi żołnierza armii czerwonej. Dlatego też Plac Sybiraków wydaje się być bardziej odpowiednim miejscem na tego typu uroczystości.
#6 kreplas 2016-09-03 16:23
OOO, przepraszam:-). Żołnierz armii czerwonej był tam przed 1989 rokiem. teraz to jest żołnierz polski i niemiecki antyfaszysta:-). Myślę, że Plac Sybiraków jest dlatego, że łatwiej tam będzie przeforsować apel smoleński. Chociaż póki co, takoweo w Słubicach nie było. To co zdarzyło się na Westerplatte i na terenie byłego obozu Stutthoff woła o pomstę. Niedługo apele smoleńskie będą na pogrzebach i przed meczami reprezentacji...
#7 Pirlo 2016-09-03 16:54
Ale pierwotnie plac i pomnik odwoływał się do armii czerwonej.Nieopodal istniał nawet cmentarz żołnierzy radzieckich.Po za tym od jakiegoś czasu władze i mieszkańcy właśnie na placu sybiraków obchodzą zwyczajowo uroczystości patriotyczne.Apel smoleński ? -nie skomentuje tego :)
#8 kreplas 2016-09-03 17:23
A pierwotnie na Placu Sybiraków był pomnik Włódzimierza Iljicza Lenina I za komuny władze robiły tam spęd, głownie młodzieży, przy każdej okazji. Moim zdaniem rocznica wybuchu II WŚ powinna odbywać się na Placu Bohaterów. To tylko moja opinia, niech władze robią co chcą:-).
#9 Jan Byk 2016-09-03 18:26
@Pirlo
A jak nazywał się plac i czyja perfidna gęba widniała na pomniku na obecnym Twoim ulubionym placu i pomniku Sybiraków przed 1989 r. Rozumiem, Krasnaja Armia - NIE, Lenin - TAK. Oba mają pochodzenie komunistyczne i wielu słubickim komuchom z przełomu lat 80 i 90 XX wieku z PEKAES Multispedytor odpowiadają np. 1-szy sekretarz przewodniczący Podstawowej Organizacji Partyjnej (POP) oraz były komunistyczny Prezes tejże firmy, którego w końcu wyjebali, ale i tak się ma jak pączek w maśle.
#10 Pirlo 2016-09-03 18:47
Nie chcę się na siłę spierać, bo macie Panowie swoje racje. Po prostu tam zwyczajowo obchodzone są tego typu obchodu i ciężko mi wskazać lepsze miejsce, Może warto na ten temat przedyskutować z lokalnymi władzami ?
#11 Bogdano 2016-09-04 12:47
Pod pomnikiem na placu Sybiraków przez przedstawicieli lokalnych władz, organizacji oraz instytucji zostały złożone okolicznościowe wiązanki, których było dość sporo. Dla porównania, na placu Bohaterów, pod pomnikiem Pamięci poległych w czasie II wojny światowej, były tylko dwie skromne wiązanki. Na szarfie jednej z nich był napis: DZIECI WOJNY.
Ps. Na jednym ze zdjęć zamieszczonych pod artykułem znajduje się major Straży Granicznej, oczekujący na złożenie kwiatów pod pomnikiem. Ma on nieprawidłowo przytwierdzony emblemat Straży Granicznej. Emblemat ten powinien być noszony 4,5 cm od wszycia rękawa.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.