Uroczystość rozpoczęła się od tradycyjnego zaciągnięcia warty honorowej przy pomniku przez słubickich harcerzy. Po odegraniu hymnu głos zabrał burmistrz Słubic. Tomasz Ciszewicz przypomniał historię tamtych dni i podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do zakończenia wojny. Następnie odmówiono modlitwę, a prowadzący uroczystość Roman Filończuk wspólnie z harcerzami odczytali apel pamięci.
Zwieńczeniem uroczystości było złożenie pod pomnikiem kwiatów i zapalenie zniczy. Przybyłym gościom czas umilały występy artystyczne. Najpierw wystąpił duet rodziny Łysenków, a nieco później "Pierwszą kadrową" zaśpiewał tenor Bartosz Borula.
Warto podkreślić, że rocznicowe obchody przyciągnęły na plac Sybiraków sporo mieszkańców. Na szczególną uwagę zasługuje przekrój wiekowy uczestników. Były wśród nich zarówno dzieci z przedszkola, jak i weterani walk o niepodległość. Miłym akcentem była obecność władz sąsiedniego Frankfurtu nad Odrą z nadburmistrzem Martinem Wilke na czele.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć przygotowanych przez naszego reportera.
View the embedded image gallery online at:
https://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/9064-slubiczanie-uczcili-pamiec-poleglych-foto#sigProId3cf3cf57e7
https://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/9064-slubiczanie-uczcili-pamiec-poleglych-foto#sigProId3cf3cf57e7
Komentarze
Czy Plac Bohaterów nie jest dobrym miejscem? W czym Plac Sybiraków jest lepszy? Może finał WOŚP, Święto Hanzy I dożynki powiatowe też powinny się tam odbywać?
A jak nazywał się plac i czyja perfidna gęba widniała na pomniku na obecnym Twoim ulubionym placu i pomniku Sybiraków przed 1989 r. Rozumiem, Krasnaja Armia - NIE, Lenin - TAK. Oba mają pochodzenie komunistyczne i wielu słubickim komuchom z przełomu lat 80 i 90 XX wieku z PEKAES Multispedytor odpowiadają np. 1-szy sekretarz przewodniczący Podstawowej Organizacji Partyjnej (POP) oraz były komunistyczny Prezes tejże firmy, którego w końcu wyjebali, ale i tak się ma jak pączek w maśle.
Ps. Na jednym ze zdjęć zamieszczonych pod artykułem znajduje się major Straży Granicznej, oczekujący na złożenie kwiatów pod pomnikiem. Ma on nieprawidłowo przytwierdzony emblemat Straży Granicznej. Emblemat ten powinien być noszony 4,5 cm od wszycia rękawa.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.