Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Minął rok od pożaru bazaru. W nocy z 10 na 11 stycznia 2007 roku doszczętnie spłonął słubicki bazar, jedno z największych targowisk na zachodniej granicy Polski. W kilka godzin spłonęło ponad 1000 stanowisk handlowych wraz ze znajdującym się tam towarem. W rocznicę tego tragicznego wydarzenia, 10 stycznia o godzinie 12. rozpoczną się na słubickim targowisku obchody rocznicowe.
W uroczystościach organizowanych przez Stowarzyszenie Kupców Słubickich wezmą udział handlowcy, mieszkańcy i władze samorządowe. Planowana jest wystawa zdjęć z pożaru oraz z otwarcia targowiska tymczasowego, wydanie specjalnej gazetki poświęconej bazarowi. Jeszcze 9 stycznia nie był znany dokładny scenariusz obchodów rocznicowych. Można się domyślać, że kupcy po raz kolejny zechcą zamanifestować swoje poglądy na sytuację związaną z odbudową bazaru. Handlowcy mają także nadzieję, że uda im się podpisać z władzami gminy porozumienie dotyczące przyszłości targowiska. Burmistrz Słubic zwołał konferencję prasową poświęconą sytuacji związanej z losami bazaru, która odbędzie się tuż po zakończeniu obchodów rocznicowych.
Przyszłość targowiska nie jest jeszcze do końca znana. Ciągle trwają rozmowy stron, które nie zawsze należą do łatwych. Gmina na skutek uchybień formalnych w dokumentach oferentów składanych w dwukrotnie prowadzonej procedurze zamówienia, ostatecznie nie wyłoniła wykonawcy robót, unieważniając oba postępowania. Okazało się także, że koszty robót przekraczają znacznie możliwości finansowe gminy. Zawiązane przez handlowców stowarzyszenie zaproponowało odbudowę targowiska we własnym zakresie, jednak w zamian za znaczne ulgi ze strony gminy. Negocjacje doprowadziły już do przygotowania przez burmistrza dwóch uchwał, umożliwiających stowarzyszeniu dysponowanie gruntem i inwestowanie na nim. Kupcy planują sami odbudować bazar, w zamian za to gmina miałaby zwolnić ich z opłaty targowej na okres pozwalający zwrócić koszty nakładów poniesionych na odbudowę.
Jak dotąd, handel odbywa się na tymczasowo przygotowanym targowisku, a strony probują się dogadać.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.