Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
O historii lokalnej Słubic mówi się tak dużo, jak jeszcze nigdy dotąd. A mówi się nie tylko w Słubicach i powiecie słubickim, ale np. w reprezentacyjnej części Berlina, w bezpośrednim sąsiedztwie Fundacji Friedricha Eberta i ambasady... Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

20 czerwca w przedstawicielstwie Nadrenii Północnej-Westfalii w Berlinie odbyła się międzynarodowa konferencja pt „Piłka nożna jako zwierciadło poszukiwań tożsamości etnicznej i regionalnej w Europie Środkowo-Wschodniej”.

Dr Robert Gawkowski z Uniwersytetu Warszawskiego przybliżył historię żydowskich klubów piłkarskich okresu II RP i przypomniał, że pierwszego gola w historii reprezentacji Polski strzelił Józef Klotz, zawodnik Jutrzenki Kraków i Makabi Warszawa. Martin Brand z Berlina opowiedział o klubach piłkarskich w przedwojennym Lwowie, zaś członek zarządu województwa śląskiego Jerzy Gorzelik - o znakomitych piłkarza rodem ze Śląska, m.in. Erneście Wilimowskim, czy Gerardzie Wodarzu.



Ważnym akcentem spotkania było z pewnością 20-minutowe podsumowanie badań nad historią stadionu w Słubicach. Seminarium naukowe „Stadion w Słubicach. Lokalna historia sportu i produkcja audio-przewodników” to projekt realizowany ze środków Deutsches Kulturforum Östliches Europa e. V. z siedzibą w Poczdamie. Zajęcia seminaryjne dla grupy studentów poprowadzili Dorothee Ahlers z Europejskiego Uniwersytetu Viadrina i Jacob Venuß z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie przy wsparciu regionalistów Rolanda Semika oraz Eckarda Reißa.

Efektem podjętych działań będą audio-przewodniki podzielone na kilka zakresów tematycznych, m.in. budowa Stadionu Wschodniomarchijskiego (1914-1927), jego rzekoma „olimpijskość” (1936), jzastosowanie po wojnie, czy rola słubickiego kompleksu sportowego w życiu współczesnych słubiczan.

W chwili obecnej trwają pracę nad montażem audio-przewodników w niemieckiej wersji językowej, zaś kolejnym krokiem będzie przetłumaczenie ich przez Rolanda Semika na język polski oraz rejestracja dźwięku w profesjonalnym studiu nagrań Europejskiego Uniwersytetu Viadrina.

Organizatorzy projektu przewidują ponadto zorganizowanie specjalnego spotkania, podczas którego mieszkańcom Słubic i Frankfurtu nad Odrą przedstawią efekty swojej kilkumiesięcznej pracy.

[fot. Roland Semik]
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.